TRENČÍN. Zápach, ktorý vzniká zo sušenia droždia, trápi Trenčanov už viac ako dva roky. Nahnevaní obyvatelia mestskej časti Zámostie spísali pred dvoma rokmi petíciu, ktorú podpísalo viac ako 700 ľudí.

Zápach však pretrváva aj naďalej, podľa iniciátorov petície firma dokonca chystá rozšírenie výroby.
Trenčiansky primátor Richard Rybníček hovorí, že na prevádzkovateľa droždiarne má mesto pripravenú žalobu.
„Je to jediné, čo vieme urobiť, inak ľudí nevieme ochrániť. Je to nevyhnutný, ale istým spôsobom zúfalý krok mesta. Nevieme, aký bude výsledok, veľkú kompetenciu tam nemáme,“ skonštatoval.
Prevádzka podľa meraní spĺňa limity
Mesto v predchádzajúcom období uložilo sušiarni droždia vykonať opatrenia na elimináciu zápachu.
„Prevádzka urobila viacero opatrení. V minulom roku urobila zahraničná spoločnosť merania pachových látok na výduchu z prevádzky a tiež imisií pachových látok v okolí prevádzky. Výsledky meraní boli porovnané s limitmi platnými v okolitých štátoch Európy. Slovensko limity stanovené nemá,“ uviedla Beáta Bredschneiderová z Útvaru stavebného a životného prostredia mesta Trenčín.
Posudok podľa nej skonštatoval, že prevádzka spĺňa najprísnejšie limity platné v okolitých krajinách a technológia zodpovedá najlepšej dostupnej technike.
Firma o žalobe nevie
Generálna manažérka spoločnosti Old Herold Hefe Tiina Valk v písomnom stanovisku reagovala, že o rozhodnutí mesta Trenčín podať na ich spoločnosť žalobu sa dozvedeli len z médií.
„Mesto Trenčín nás v tejto veci nikdy nekontaktovalo a k žalobe nemáme žiadne ďalšie informácie,“ uviedla.
Podľa nej spoločnosť Old Herold Hefe nainštalovala najlepšiu dostupnú technológiu na elimináciu zápachu.

„A to aj napriek tomu, že Slovenská republika nemá v právnych predpisoch určené emisné ani imisné koncentrácie pachových látok, čo bolo skonštatované aj odborným posudzovateľom, ako aj mestom Trenčín v konaní o udelení súhlasu na prevádzku malého zdroja znečisťovania ovzdušia,“ napísala v stanovisku.
Ďalšie opatrenia podľa nej prijali aj v procese výroby s cieľom ďalšieho zmiernenia zápachu.
Zápach znehodnotil bývanie
V tesnom susedstve prevádzky droždiarne sú rodinné domy, v jednom z nich bývajú aj podnikajú manželia Rožníkovci.
Hovoria, že zápach, ktorý pri sušení droždia vzniká, im znehodnotil bývanie a sťažuje aj podnikanie
„Bývame tu a zároveň tu máme ateliér. Ak k nám príde klient, býva zo zápachu znechutený. Ak si chceme večer posedieť v záhrade, závany smradu sú nepríjemné, návštevy sa dvihnú a odchádzajú,“ hovorí Lenka Rožníková.
Zápach sa podľa nej nezmenšil ani po tom, čo prevádzkovateľ prijal opatrenia na jeho obmedzenie.
Tvrdenia firmy, že prijala opatrenia, ktoré zápach eliminovali, spochybňuje.
„Nič také som nepocítila. Intenzita neoslabla, je to rovnaké. Cítiť to niekedy ráno, na obed, niekedy celé doobedie, niekedy večer, v noci. No a čo ma úplne vytáča, tak aj cez víkendy. Bývanie je tu znehodnotené, nemôžeme si ani otvoriť okno,“ dodala Rožníková.
Ľudí chytá zlosť
Zubnú ambulanciu v blízkosti droždiarne má lekár Ján Staňo. „Zápach nám znepríjemňuje život viac ako dva roky. Je to veľmi nepríjemné, pracujem osem hodín v ambulancii, v čakárni je často vydýchaný vzduch, potrebujeme vetrať, ale nedokážeme to. Chytá nás zlosť, sme bezradní,“ hovorí Staňo.
Zákony sú podľa neho na Slovensku postavené tak, že zápach nie je kvantifikovateľný. „Niekomu to môže prekážať, inému nie. Verím, že zápach nie je škodlivý, ale je veľmi obťažujúci. Nedá sa tu normálne existovať,“ skonštatoval.
Žaloba, ktorú podáva mesto, má podľa neho zmysel. „Iná cesta asi nie je. Normálnym rokovaním sa s tou spoločnosťou nedá, tvrdia, že to nesmrdí. Musí sa to nejakým spôsobom urobiť, dozvedeli sme sa, že firma chce prevádzku rozšíriť o ďalšiu linku, hoci nie je doriešená ani tá prvá. Situácia by sa mohla zhoršiť. Kto ich potom zastaví? Mám obavy z celkového znehodnotenia prostredia v okolí,“ dodal Staňo.
Podľa hygieny zápach zdraviu neškodí
Zápach z prevádzky droždiarne riešil v minulom roku aj regionálny úrad verejného zdravotníctva.
Hygienici zistili, že zdrojom pachu je pivovarnícke kvasničné mlieko, a to počas procesu sušenia.
Intenzita vnímania pachov je podľa riaditeľky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne Ľudmily Bučkovej individuálna, je to subjektívny pocit.
„Nie je dôvod obávať sa ohrozenia zdravia obyvateľov okolitých bytových domov. Ide o enzymatické látky, uvoľňujúce sa z kvasiniek,“ povedala Bučková.
Odmerať zápach a jeho intenzitu je ale problematické.
„Legislatíva u nás nestanovuje žiadne limity ani metódy merania pachových látok v ovzduší z hľadiska intenzity zápachu. Nie je preto možné preukázať intenzitu pachových látok v ovzduší oprávneným meraním,“ povedala ešte minulý rok
V Čechách platia limity
V susednej Českej republike je situácia odlišná. Platí tam európska norma na stanovenie koncentrácie pachových látok.
„Je to uznávaná a akreditovaná metóda podľa ministerstva životného prostredia. Na jej základe vieme stanoviť koncentráciu pachových látok a vieme povedať, či sa v obytnej zóne vyskytuje obťažujúci zápach alebo nie. Máme zdroje, pri ktorých zákon priamo stanovuje, že musia mať nainštalované odlučovače na zníženie pachových látok,“ povedala Petra Auterská, riaditeľka spoločnosti z Černošic v Českej republike, ktorá sa špecializuje na meranie pachových látok.
Pri zdrojoch zápachu, ktoré neupravuje zákon, môže u našich susedov stanoviť limity pachových látok priamo krajský úrad.