ČACHTICE. Žilinský fotograf Martin Kubo sa fotografovaniu prírodných krás Slovenska venuje už niekoľko rokov, do svojho portfólia navyše pred štyrmi mesiacmi zaradil aj fotografovanie a natáčanie videí z dronu.
Ako pilot malého, na diaľku ovládaného lietadla zavítal prednedávnom do Čachtíc. Tu zachytil miestny hrad z perspektív, aké sa bežnému človeku naskytnú len výnimočne. Mladý fotograf by v budúcnosti rád natočil dokument o slovenských hradoch nasnímaných z vtáčej perspektívy. Ako tvrdí, istý čas to potrvá.
Najväčší strachom môže byť strata kontroly
„V Čachticiach je krásny hrad v nádhernom prostredí a s bohatou históriou,“ povedal Žilinčan o svojom poslednom výlete na Považie. Snímaním slovenského kultúrneho a historického dedičstva sa zaoberá štyri mesiace, koníčku obetuje všetok voľný čas.

„V pláne mám formou videa zdokumentovať čo najviac slovenských hradov, či už zachovaných alebo zrúcanín. Snom je vytvoriť z hradov fotoknihu s popisom o histórii každého z nich, keďže aj fotografujem. Z videí hradov by som rád spravil dokument, zatiaľ mám len krátke videá, takže zozbierať na to dostatok materiálu nebude jednoduché,“ vysvetlil Martin Kubo.
I keď so svojím poloprofesionálnym dronom lieta iba niekoľko mesiacov, stihol zažiť aj humorné situácie.

Čo je dron?
Dron je bezpilotné lietadlo, ktoré môže byť riadené na diaľku, alebo môže lietať samostatne pomocou predprogramovaných letových plánov. Tieto bezpilotné lietadlá boli pôvodne vyvinuté pre armádne účely, najmä pre prieskumné a útočné lety. S ich rozšírením a rapídnym znížením cien sa dostali medzi širokú verejnosť. Drony našli využitie aj pri civilných úlohách, medzi ktoré patrí hasenie požiarov, prieskum terénu, vyhľadávanie stratených osôb či monitoring vlahy a škôd napáchaných počasím na poľnohospodárskych plodinách. Vďaka svojej dostupnosti ich využívajú aj dokumentaristi a televízne štáby, pre ktoré sú finančne výhodnejšie ako prenájom helikoptér. Slovenská legislatíva drony rozdeľuje do dvoch váhových kategórií. Prvou sú hračky (drony do 0,5 kg) a druhou kategóriou sú drony do 20 kg. Pre obe kategórie platí zákaz lietania nad zaľudnenými oblasťami. ZDROJ: DRONEWEB.CZ,ES
„Na dovolenke som na obrazovke ovládača dronu sledoval, čo nakrúcam. Keď som skončil, pozrel som sa na oblohu a dron tam nebol, bol však kúsok odo mňa a na príkazy nereagoval. Čudoval som sa, čo sa deje, oblial ma pot, no po asi minúte som si všimol, že dron tancuje vo vzduchu pár metrov ďalej. Nakoniec som zistil, že drona som si zamenil s jedným Angličanom, ktorý sa tiež venoval videotvorbe,“ pousmial sa Kubo.
Používať dron na profesionálne účely vyžaduje súhlas ministerstva
Podľa fotografa spod Dubňa je ovládanie drona intuitívne a dá sa naučiť veľmi rýchlo.

„V rukách to viete mať aj za pár hodín, záleží však na type drona. Niektoré majú senzory na detekciu prekážok, ktoré by mali zabrániť kolízií,“ ozrejmil Žilinčan a dodal, že využívanie drona na profesionálne účely vyžaduje naštudovanie aktuálne platných zákonov, ktoré upravujú jeho používanie.
„Ak chce niekto profesionálne s dronom lietať a zarábať na tom, nie je to také ľahké. Najprv si musí naštudovať legislatívu,“ upozornil potenciálnych záujemcov Martin Kubo.