TRENČÍN. Trenčianske chodníky už pred začiatkom roka pokryla burina, ktorej odstránenie je zdĺhavé, finančne náročné a v mnohých prípadoch iba sezónne.
Likvidácia v dvoch krokoch
Odburiňovanie krajníc chodníkov začalo počas druhého augustového týždňa. Podľa hovorkyne mesta Trenčín Eriky Ságovej majú práce s ním spojené trvať približne sedem týždňov, a to v závislosti od počasia. Zbaviť chodníky buriny dostala za úlohou spoločnosť Marius Pedersen, ako zmluvný partner mesta.
„Peniaze na odburinenie vo výške 118 000 eur schválilo začiatkom augusta mestské zastupiteľstvo,“ priblížila Ságová. Ako ďalej informovala, odburinenie prebieha v dvoch fázach.

Otázny herbicíd
Prvá fáza pozostáva z chemického postreku buriny, na čo ju o dva týždne neskôr mechanicky odstránia.
„Na chemický postrek je použitý prostriedok Roundup, ktorý je – podľa našich informácií jediný schopný odstrániť invazívne druhy rastlín. Postrek vykonávajú vyškolení pracovníci spoločnosti Marius Pedersen. V budúcom roku zvažujeme použitie iného postreku. V tomto smere komunikuje s Odborom starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Trenčín,“ vysvetlila hovorkyňa mesta, ktorá tým reagovala aj na otázky občanov ohľadne použitia herbicídu Roundup.
Glyfosát, látku v ňom obsiahnutú, označila Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny IARC ako „pravdepodobne kar-cinogénnu,“ na čo sa spoločnosť vyrábajúca spomínaný herbicíd striktne ohradila.
Európske úrady na čele s Európskym úradom pre bezpečnosť potravín EFSA glyfosát minulý rok klasifikovali ako „pravdepodobne nekarcinogénny,“ na čo zareagovali kritikou a otvoreným listom stovky vedcov.
Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK už počas minuloročného postrekovania buriny v meste upozornil na potrebu označenia miest, kde herbicíd použili.
„Roundup má ochrannú dobu 28 dní, pokiaľ ľudia nie sú oboznámení s tým, že miesto postriekali, nemajú dôvod byť obozretní a opatrní,“ upozornil Lukáč.

