Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Ženský zákon

Kde a kedy ?

Vážené dámy a páni, priatelia divadla a kultúry, s radosťou Vás pozývame na otvorenie sezóny 2016/2017, ktoré sa uskutoční 26.10. o 18.00 vo Hviezde v Trenčíne.

Uvedieme premiéru veselohry J. G. Tajovského: Ženský zákon

Návrat ku koreňom slovenského divadla – aj tak možno nazvať snahu nášho divadla uviesť klasickú slovenskú veselohru  Ženský zákon z pera zakladateľa slovenského divadelného realizmu Jozefa Gregora Tajovského. Naša snaha uchovať a rozvíjať dedičstvo sa prejavuje v kostýmovaní originálnymi krojmi, no herci i scéna počas predstavenia otvorene priznávajú: „Toto JE divadlo!“ Tu a teraz na doskách vám ponúkame láskavý humor i satiru, emócie, akciu  i spomienku ako to bolo kedysi a v niečom je stále aj dnes.  Vychutnajte si vládu ženského zákona, ktorý charakterizuje láska k deťom, nezmieriteľnosť, pokora i hrdosť.

Popis

Mestské divadlo Trenčín otvorí sezónu Ženským zákonom

Slávnostné otvorenie sezóny 2016/2017 sa uskutoční 26. októbra o 18:00 vo Hviezde premiérou veselohry Jozefa Gregora Tajovského Ženský zákon.

Prečo Ženský zákon? Lebo ľudia! Divadelníci oslovili stovky ľudí s otázkou: „Čo by malo byť prvou premiérou v nadchádzajúcej sezóne?“ Mnohí odpovedali bez váhania: „Nejaká slovenská klasika!“. Ostatným sme pomohli a dali sme im na výber zo známych titulov ako Komédia omylov, Lakomec, Sluha dvoch pánov a Ženský zákon. Drvivá väčšina zaplesala práve pri Tajovskom.  Preto Ženský zákon. Lebo ľudia! Už len ako bonus sa javí fakt, že Jozef Gregor, hoci Tajovský, je tak trochu aj Trenčiansky, veď pôsobil v obci nášho kraja, v Dohňanoch.

Na prvý pohľad sa členom divadla zdalo, že to bude v podstate jednoduché, že slovenská klasika je „na prvú“ jasná. Zistili  ale, že v tom notoricky známom príbehu je množstvo vecí, ktoré musíme pochopiť a prehrýzť sa nimi, aby  ho dokázali odovzdať v podobe, ktorá bude príjemne stráviteľná. Rovnako ako dobrý chlieb. Ten, čo kupujeme dnes totiž chutí inak ako ten, ktorý si pamätáme z čias, keď nám ho starým nožom, nahrubo, taký obyčajný, len omastený a posolený, nakrájala naša babka.  A to, čo platí o chlebe, platí aj o divadle.

Režisér chcel pôvodne realizovať Ženský zákon ako príbeh, ktorý ukotví v súčasnosti. Pokojne by sa mohol  odohrať na sídlisku, v bytoch oproti sebe, na chodbe, kde stretnete práve toho suseda, ktorého „nemusíte“, len tak v rifliach a s mobilom v ruke. A dalo by sa to, veď téma lásky, peňazí, neznášanlivosti a pletiek je večná. Jozefovi Gregorovi sa podarilo napísať nadčasovú komédiu, ktorá by zniesla aj takýto pokus. Nie sme si ale istí, či by chutil...

Aj preto Mestské divadlo Trenčín napokon predstavenie  „upieklo“  pod vedením šéfkuchára – režiséra Štefana Richtárecha - ako od babičky :-) Pekne po starom: v krojoch, na drevených laviciach, so slaninkou, slivovičkou a najmä – s láskou a pohladením plným nehy. Tak, ako by to hrali divadelníci pred sto rokmi – v čase, kedy city neboli predstierané, úsmev nebol falošný a faloš úsmevná. V čase, kedy zajtra platilo, čo bolo dohodnuté včera. V čase, v ktorom by sme chceli  aspoň na malú chvíľu žiť... Snáď sa to podarí na predstavení. Pohodlne sa usaďte, uvoľnite sa, zasnívajte a mobily nevypínajte – veď ešte neexistujú :-).  Pozývame vás do divadla na Ženský zákon.

VSTUPNÉ: 5€

www.mestskedivadlotrencin.sk