Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Be2Can

Kde a kedy ?
BE2can

15.10. 18.00 PEARL BUTTON/PERLEŤOVÝ GOMBÍK
15.10. 20.00 THE SEARCH / PÁTRANIE
16.10. 19.00 ANIME NERE /ČIERNE DUŠE
16.10. 21.00 ON TOUR /TURNÉ
17.10. 20.00 THE BASEMENT / V PIVNICI
18.10. 18.00 TAXI TEHERAN
18.10. 20.00 DHEEPAN
19.10. 19.00 VICTORIA

http://www.be2can.eu/cinema/artkino-metro/49

Popis

Na svete existuje vyše tritisíc filmových festivalov. Pätnásť má status „áčka“, ale iba tri festivaly – tie v Berlíne, Benátkach a Cannes – sú tými najlepšími. Keby ste počas roka stihli vidieť iba tých približne šesťdesiat filmov z ich hlavných súťaží, videli by ste - až na pár výnimiek - špičku svetovej kinematografie.

Be2Can je výberovým echom týchto troch festivalov. A zároveň „vyhľadávačom“, ktorý prináša kultúrnej verejnosti tak dôležitý referenčný bod. Divák Be2Can dokáže porovnávať. Každý český i slovenský film či festival tu môže nájsť svojho mentora.

Naša dramaturgia tak pripomína skôr prácu zberateľa ako kurátora, pretože dobrovoľnými kurátormi Be2Can sú vlastne riaditelia „našich“ festivalov – Dieter Kosslick, Thierry Fremaux, Antonio Barbera.

Napriek tomu si niektoré z ponúknutých filmov trúfame dramaturgicky zvýrazniť zaradením do hlavnej selekcie Be2Can. Z nášho pohľadu stelesňujú výnimočnú autorskú víziu, pozoruhodnú prácu so žánrovými pravidlami, prípadne ukazujú možný smer, ktorým by sa festivalové filmy mohli v nasledujúcich rokoch uberať. Filmy z hlavnej selekcie tak radíme do nášho „search engine“.

Tohtoročnou novinkou je, že časť filmov, ktoré patria do Be2Can portfólia (a tým aj do nášho katalógu), bude mať premiéruna iných festivaloch. Be2Can se tak stáva celoročným konceptom, veľkým treskom špičkových filmov s otvoreným prístupom k interpretácii a distribúcii nielen v kinách, ale aj na partnerských festivaloch, VOD, DVD a TV platformách.

Nebojme sa preto hovoriť (a zároveň počúvať), že Be2Can je veľkým festivalovým echom, dôveryhodným „search engine“, kritickým editorom tých najlepších filmov z najlepších festivalov a svojím komplexným distribučným konceptom určite viac ako len český a slovenský unikát.