Utorok, 26. marec, 2019 | Meniny má Emanuel

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Choices: Moc chutí. Ako ju skrotiť?

Kde a kedy ?

Prečo a ako verejní činitelia zneužívajú nami zverenú moc? Ako závažné to na Slovensku je? Dokážeme s tým niečo urobiť? Choices sú večerné rozhovory so zaujímavými ľuďmi. So Zuzanou Čaputovou, advokátkou spolupracujúcou s organizáciou VIA IURIS, a Pavlom Sibylom, výkonným riaditeľom Nadácie Zastavme korupciu, sa bude rozprávať Ivan Ježík z Voices. Vstup je voľný.

Korupčné kauzy a klientelizmus vedú nielen k nezákonnému obohacovaniu osôb, ale aj ku strate dôvery v inštitúcie, organizovanému zločinu a nárastu pocitov bezmocnosti a ľahostajnosti. Ich ekonomické dôsledky na zdravotníctvo, školstvo a životy ľudí sú obrovské a smutné. Ako s tým všetkým bojovať? O čom je kampaň Štrngám za zmenu a kto sa do nej zapojil? Sú pripravené odborné legislatívne návrhy, ktoré by priniesli reálne zlepšenie? Ktorých oblastí sa týkajú a čo treba spraviť na to, aby boli schválené a fungovali v praxi?

Zuzana Čaputová
advokátka spolupracujúca s organizáciou VIA IURIS

Zuzka absolvovala právo na UK v Bratislave. S VIA IURIS spolupracuje už takmer 15 rokov. Venuje sa kontrole verejnej moci. Robí na precedentných prípadoch posúvajúcich právo dopredu a na systémových zmenách. Zaujíma ju zodpovednosť a etika sudcov a verejných činiteľov. Známou sa stala zastupovaním iniciatívy obyvateľov Pezinka Skládka nepatrí do mesta, kde po siedmich rokoch sporov Najvyšší súd SR rozhodol, že povolenie na výstavbu skládky bolo vydané nezákonne a v máji 2013 ho zrušil. Hovorí, že môžeme byť ľahostajní a svojou ľahostajnosťou živiť neprávosť; alebo môžeme neprávosti čeliť a pripomínať tým, ktorým sme dočasne dali moc, že ich poslaním je služba.

Pavel Sibyla
výkonný riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu

Paľo vyštudoval históriu na Trnavskej univerzite. Šesť rokov bol reportérom v týždenníku TREND, písal stĺpčeky do denníka SME. V roku 2013 spoluzaložil internetový magazín MONO a neskôr za reportáž v ňom uverejnenú získal Novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti. Necelý rok viedol odbor vnútornej politiky v Kancelárii prezidenta SR Andreja Kisku. Je autorom dvoch prozaických kníh Coffee stories a Niečo o orchideách. Od leta 2015 je výkonným riaditeľom Nadácie Zastavme korupciu. Vo svojom nedávnom blogu vyjadril okrem iného presvedčenie, že s korupciou nezatočíme, ak zbohatnutie cez podvody v privátnom biznise budeme nazývať šikovnosťou.

Popis

Prečo a ako verejní činitelia zneužívajú nami zverenú moc? Ako závažné to na Slovensku je? Dokážeme s tým niečo urobiť? Choices sú večerné rozhovory so zaujímavými ľuďmi.