Sobota, 19. január, 2019 | Meniny má Drahomíra, Mário

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Najstaršie remeslo

Kde a kedy ?

Tragikomédia pre herecké legendy...
  Ako už napovedá samotný názov, renomovaná autorka, nositeľka Pulitzerovej ceny, Paula Vogel nás v tejto hre zavedie do pomerne atraktívneho prostredia amerických prostitútok. Nepôjde však, ako by sa mohlo v prvej chvíli zdať, o zručne napísaný bulvár, ktorý ťaží z prvoplánovej príťažlivosti témy. V Najstaršom remesle sa nám otvára exkluzívny pohľad do zákulisia tejto na jednej strane zatracovanej, no zároveň neustále prekvitajúcej sféry ľudského podnikania.
Päť hrdiniek, s ktorými sa stretávame na lavičke uprostred newyorského Manhattanu, má zariadenú vlastnú firmu, ktorá poskytuje služby onoho druhu. Od praktických výkonov cez účtovníctvo až po tuhý boj s konkurenciou ju udržiavajú už takmer polstoročie. Je pravda, že svoje najlepšie roky už majú dávno za sebou, ale profesionálna hrdosť, láska k svojej práci a neutešené ekonomické pomery ich nútia aj naďalej udržiavať podnik v chode.
Hra by sa žánrovo dala zaradiť ako tragikomédia. Nie je v nej núdza o mnoho komických momentov, založených najmä na kontraste medzi vekom žien a spôsobom ich živnosti, sem – tam sa blysne ostrie spoločenskej kritiky a pocítime aj nostalgiu za dávnou mladosťou, či obavy z blížiaceho sa konca. To všetko je namiešané v ideálnom pomere, hra neskĺzava ani k jednoduchej paródii, ani k lacnému bolestínstvu. Je predovšetkým o ľudskom živote so všetkým, čo k nemu patrí. O dlhom živote piatich žien, ktorých poslaním bolo rozdávať lásku v jej najrozmanitejších podobách. A o svete, v ktorom ho prežili – o tom veľkom okolo nich, aj o tom malom, ktorý je medzi nimi.

Účinkujú:
Edna:              Zuzana Kocúriková/Oľga Zöllnerová
Vera:               Maja Velšicová
Uršula:            Ida Rapaičová
Mae:                Eva Landlová/ Libuša Trutzová
Lillian:             Eva Mária Chalupová/ Helena Kucharíková
Tanečník:        Ladislav Cmorej/David Schimmer 

Dĺžka predstavenia: 130 min. s prestávkou

Popis

Tragikomédia pre herecké legendy...