Nedeľa, 20. október, 2019 | Meniny má Vendelín

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

To ste vy pán Taner?

Kde a kedy ?

Opala Kronkieová je opustená dáma, ktorá býva ďaleko za mestom a väčšinu svojho času trávi zhromažďovaním harabúrd z  neďalekého skladiska. Triu neúspešných falšovateľov sa podarí presvedčiť Opalu, aby uzavrela životnú poistku v ich prospech. Spoločne potom spriadajú plány ako sa jej zbaviť. Veľká finančná hotovosť je blízko.

Popis

Opatovčania nás preslávili v zahraničí
Aktívny súbor ochotníckeho Divadla 21 Opatová sa právom teší z viacerých odborných uznaní i verejných ocenení. V jeho dramatickom podaní a réžii Romana Oravca sa stala mimoriadne úspešnou hra J. Patricka To ste vy, pán Taner?

Za jej uvedenie na vlaňajšom celoslovenskom Festivale Aničky Jurkovičovej si herci odniesli palmu víťazstva a rovnako Ivana Oravcová za stvárnenie hlavnej úlohy Opaly. Za vynikajúcu reprezentáciu ochotníckeho divadelníctva len nedávno si pripísali na vrub ocenenie Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Dvaja režiséri, tucet hercov a päť premiér, 56 repríz a niekoľko tisíc divákov od roku 2010. To je strohá inventúra činnosti ochotníckeho súboru Divadla 21, ktorého materskou scénou je Kultúrne stredisko v Trenčíne - Opatovej. Toto divadlo veľmi úspešne nadviazalo na takmer už 100-ročnú tradíciu ochotníckych aktivít v bývalej samostatnej obci. V nie ľahkých podmienkach prekonáva výsledky svojich predchodcov. Členovia súboru však krv svojich otcov a dedov v sebe nezaprú, ani  desaťročiami vypestovaný vzťah k ochotníckemu divadelníctvu. Pravda, v súčasnosti ich okysličujú aj posily z terajšieho  veľkého Trenčína, vrátane režisérov, a to je dobre.

V súčasnosti je súbor známy nielen z divadelných javísk od Senice po Michalovce, ale má priaznivcov a divákov aj v zahraničí – v Prahe i srbskom Kysáči. „Pre nás je to pocta a zároveň sú to nové zážitky a podnety, pretože okrem potlesku vďačných divákov spoznávame terajšie Slovensko i blízke zahraničie,“ hovorí Ondrej Ďuriš,  jeden z najúspešnejších a najstarších členov súboru.

Ak sa chcete zasmiať, máte príležitosť, ale i možnosť zamyslieť sa nad ľudskou hlúposťou a namyslenosťou. Opatovskí divadelníci totiž aj vám ponúkajú šancu, ak prídete 8. apríla do trenčianskej Hviezdy. Nehovoríme  o derniére čarovnej hry To ste vy, pán Taner?  Pripravujeme premiéru novej hry, nacvičujeme, zháňame nové kulisy a rekvizity. Čiže radosť a potešenie z úspechov sme opäť na pár týždňov vymenili za nové starosti a riešenia staronových problémov. A takých je v zákulisí nášho ochotníckeho divadla stále dosť. Zvykáme si ako vždy, ale zvládame ich s nadšením a nádejou,“ netaja sa členovia súboru. 

Stanislav Vančo