Sobota, 14. december, 2019 | Meniny má Branislava, Bronislava

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Začala sa prezentácia Auparku, investor pripravil maketu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Základným princípom vnímania historického mesta (podhradia, MPR Trenčín) z Trenčianskeho hradu je
1/ "drobnosť" jednotlivých súčastí širšieho celku (domov, palácov, kláštorov a kostolov v radovej zástavbe ulíc a námestí),
2/ zastrešenie početných jednotlivých objektov šikmými strechami - strešná krajina / piata fasáda, členitá podľa usporiadania základnej štruktúry (1).
Bohužiaľ, tento princíp v Trenčíne nepochopili, ale s jeho deštrukociou začali už dávno, ešte za SSR. Preto súčasný "developer" nie je jediným "zodpovedným" a vinníkom; pohrobkov socializmu a socialistického plánovania/projektovania je /nielen/ tam viac, pravda teraz aj s pridanou hodnotou "ekonomického kapitalizmu", expanzívnsoti a ignorácie hodnôt.
 
Hodnoť

Pán Medal...

... má vžitú predstavu, že len to , čo sa páči jemu je dobré aj pre Trenčín ...!
Nuž čo, stavba vôbec nie je v historickom centre mesta a teraz je tam len jedna veľká križovatka - ak sa vyrieši na úrovni doprava (zjazd z mosta, kruhové objazdy atd.) bude to dobra nova architektúra v Trenčíne. neporozumel som len novej súbežnej komunikácii v mieste terajšej železnice smer Chynorany : zostáva alebo sa prekladá , či ruší ?
A ešte na margo investora: obávam sa , že zmagorených občanov mesta tak jednoducho poňatou prezentáciou nepresvedčí - bolo treba spravit model aj so súvisiacim riešením dopravy a doplniť aj nejaké sprievodné slovo, HBReavis na to určite má, že pán Karabelli.
Záver: prezentácia je užitočná, ale vzhľadom na neplatnosť referenda (na 100% sa nezúčastní viac ako 50% oprávnených voličov z Trenčína) si v konečnom dôsledku "radnica" aj tak spraví s investorom čo uznajú za vhodné ... :)
 
Hodnoť

Protest je na smiech

Historické centrum Trenčína je vlastne podhradie + Mierové námestie + "námestie s vodníkom" (Štúrove?). To je asi všetko. ODA a "hotel" Laugaricio centrum Trenčína tak zohizdili, že Aupark bude skôr okrasou. A ten fličik zelene bude asi ťažko niekomu chýbať.
Ak tú plače niekto z TN nad nedostatkom zelene, kde ste boli, keď súdruhovia z HZDS si urobili z časti parku Brezina luxusné sídla?! Je to celé na smiech...
 
Hodnoť

 

S auparkom v TN sú spojené dva zásadné problémy:

Prvý balík problémov je netransparentný predaj mestských pozemkov, bez verejnej súťaže a hlboko pod trhovú cenu. Keď sa v TN povie "obálka", každý vie kto sa tým myslí. Ak niekoho netrápi urbanizácia, architektúra či dopravna, tak tieto samosprávne rabovačky by mali.

Druhý balík problémov je samotný Aupark v centre mesta. Už teraz je centrum mesta jeden veľký dopravný lievik a Aupark situáciu nezlepší, pretože do toho územia pritiahne ďalšiu dopravu. Nebol som na prezentácii nového územného plánu, ale odborníci na dopravu vraj dopravné riešenie v centre mesta vysmiali. Je pravdepodobné, že zrušenie tej (dosť veľkej) zelenej plochy zmení mikroklímu v centre. Hmota Auparku je príliš veľká (okolo nenechá prakticky ani kúsok priestoru) a podľa pamiatkárov (ktorí majú k dispozícii nielen ľúbivé vizualizácie investora, ale aj presnejšiu projektovú dokumentáciu) má byť Aupark v skutočnosti o cca 6 metrov vyšší než prezentuje investor. A dobre vieme, že realita môže byť od tých pekných obrázkov diametrálne odlišná. Vedenie mesta a stavebný úrad povolia spriateleným investorom všetko a dané verejné sľuby či zákony im v tom neprekážajú.

RadoMT, budeš sa čudovať, ale výstavba pod Brezinou je predmetom kritiky už roky (nielen ochranármi, ale napr. aj architektami). Petíciu proti ďalšiemu ohrozovaniu Breziny podpísali tisíce ľudí.
 

 

Pamiatkári kecajú blbosti alebo si to počul štýlom JPP a ty tomu naletíš, Aupark má strechu vo výške 16,5m vyššie je len stredný svetlík presvetlujúci interier je vo výške 19,525m v spáde na druhej strane 18,465m svetlík však bude neregistrovateľný neuvidíš ho zo žiadnej strany objektu. To mám z dokumentácie ktorú keby chceš tak si aj sám pozrieš odkaz viď môj príspevok nižšie. Ozaj prečo si mesto pri predaji veľkých pozemkov nedá podmienku že na stavbu musí byť vypísaná architektonická súťaž zloženie komisie nemusí byť medzinárodné ale aspoň by malo byť z významných odborníkov architektov zo SR .
 
Hodnoť

 

Nákupné centrum v strede mesta nie je nič čo by tam nepatrilo to čo do stredu mesta nepatrí je jedna veľká križovatka vymyslená komunistami (zaujímavé ako Bratislavčania nenávidia riešenie napojenia Nového mosta ale my Trenčania si tú našu križovatku asi nedáme). Treba to brať tak že odjakživa centra všetkých miest boli a mali by byť centrom obchodu, zábavy, spoločenských stretnutí. No pár aktivistov v TN si asi obľúbilo vyľudnené centrum (čo ja viem možno tam majú byty) tak sa nám snažia nahovoriť že s taškami sa do centra nechodí čo je absolútny nezmysel. Doprava sa zahustí v centre aj keď tam ten Aupark nebude a bude sa zahusťovať do doby pokiaľ samosprávy v SR nepochopia dôležitosť hromadnej dopravy osôb a integrovanej dopravy. Mimochodom individuálnu dopravu ktorá smeruje z jednej zóny do druhej možno nádherne riešiť obchvatom a mostom cez Váh to by však naša vláda(nie mestská samospráva) musela už dávnejšie uvolniť na to financie.
K samotnému Auparku hmotovo je to dosť veľká budova a esteticky sa mne osobne nepáči z prvotných vizualizácii kde bola však len časť sa javila lepšie. Neviem či to stále robí atelier Benoy ale pokiaľ majú dobrých architektov tak určite vedia že budova sa dá z exterieru ročleniť na menšie celky a zároveň v interiery zachovať priestrannú dispozíciu. Aj tak mám pocit že nakoniec to nejako zláta atelier Jančina ktorý svojimi realizáciami nijak nepresvedčí
Stránka atelieru ktorý pôvodne navrhol AuparkTN http://www.benoy.com/
a ateliér ktorý ti asi bude robiť http://www.akjancina.sk/119/pr...
Jančinovi veľké stavby akosi nesedia tie menšie má zaujímavé ale ja nákupne centrum by som mu nedal stavať
 
Hodnoť

 

Kto rád číta posudky sú na enviroportali len dúfam že to všetko majú preštudované aj naši enviromentalisti
http://eia.enviroportal.sk/det...
Ale keď pozerám aký ľudia sú na niektorých posudkoch pospísaný tak asi nemám dôvod veriť našim enviromentalistom a tzv odborníkom. Jedine čo má štve je tá nezvládnutá hmota objektu.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Už ste čítali?