NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. V celoslovenskom finále súťažnej prehliadky prác ľudí s mentálnym postihnutím sa Marián Beňuška presadil medzi výtvarníkmi zo 63 škôl našej republiky. Jeho ocenená práca Svetlo je súčasťou rozsiahlej expozície, ktorá je počas septembra sprístupnená v dvorane ministerstva kultúry v Bratislave. Výtvarný salón zorganizovalo Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím.
Žiarovku vyškrabal do navoskovaného výkresu
Ocenený mladý výtvarník Marián Beňuška je žiakom piatej triedy Špeciálnej základnej školy v Novom Meste nad Váhom. Cenu získal za netradičné stvárnenie svietiacej žiarovky. „Najskôr som voskovkou zafarbil celý výkres, potom ho zatrel tušom a špendlíkom vyškrabával žiarovku.
Čierno-žltá maľba vznikala niekoľko hodín. Som rád, že sa porote zapáčila," vyznal sa jeden z víťazov Výtvarného salónu. Hlavnou inšpiráciou talentovaného chlapca sú napriek stvárneniu rozsvietenej žiarovky tradičné „mužské" témy. Najradšej maľuje osobné a nákladné autá.
„Veľmi rád maľujem aj zvieratká. Najmä psíkov, tí sú mi najmilší. Rád by som namaľoval aj draka, ale to mi stále nejde," usmial sa Majo Beňuška, pre ktorého je kresba a maľba oddychom po návrate zo školy.
Trpezlivý výtvarník získal cenu
Výtvarný salón je už dve desaťročia kultúrnym podujatím, ktoré otvára ľuďom s mentálnym postihnutím priestor pre rozvoj ich umeleckých zručností a talentu.
„Táto súťažná prehliadka im poskytuje pocit sebarealizácie a spolupatričnosti, zmysluplného trávenia voľného času. Posilňuje tiež ich sociálne zručnosti, najmä schopnosť začleniť sa do spoločnosti a viesť slobodný, nezávislý a dôstojný život," povedal minister kultúry Marek Maďarič.
Do súťaže bez rozdielu vekových kategórií sa okrem množstva žiakov a študentov zapojili aj dospelí výtvarníci s mentálnym postihnutím. Mariána Beňušku pripravuje jeho učiteľka Monika Šupatíková.
„Majko je trpezlivý a aj pri náročných výtvarných činnostiach sa vydrží dlho sústrediť. Vie si sám vymyslieť námet, netreba ho v práci nasmerovať. Rád maľuje konkrétne predmety či postavy. Deti abstraktným témam nerozumejú, blízke sú im reálne skutočnosti," dodala Šupatíková.