TRENČÍN. V poslednej dobe je stále častejšie počuť sťažnosti, ktoré sa týkajú hluku z prevádzok a podujatí.
„Prečo mesto neskráti prevádzkové hodiny podnikom, ktoré počas týždňa púšťajú hudbu na pol mesta a ľudia do rána nemôžu spať,“ sťažuje sa Peter z Trenčína.
Mesto dosah na upravenie otváracích hodín jednotlivých prevádzok už pár rokov nemá. Ľudí preto odkáže buď na mestskú políciu, alebo na úrad verejného zdravotníctva.
Policajti aj úrad však podnikateľa môžu len upozorniť, alebo mu dať pokutu.
Obmedziť otváracie hodiny nemôžu
Mestá mali v minulosti možnosť meniť otváracie hodiny jednotlivých prevádzok a podnikov. Túto právomoc im ale pred pár rokmi odobral prokurátor.
„V minulosti malo mesto vo všeobecnom nariadení zakotvené právo individuálne skrátiť prevádzkové hodiny. Túto úpravu ale napadol protestom prokurátor ako nezákonnú, preto sme ju z nariadenia museli vypustiť,“ informovala Iveta Plešová z právneho útvaru mesta v rubrike Otázky a odpovede na stránke mesta Trenčín.
Mesto môže stanoviť iba hranice otváracích hodín, ktoré platia pre všetky prevádzky. Všeobecný čas predaja v meste je stanovený od 06:00 do 22.00, v novinových stánkoch a v predajniach potravín je od piatej rána do polnoci.
Neobmedzený prevádzkový čas majú obchodné centrá, supermarkety a hypermarkety mimo obytných zón, ubytovacie zariadenia a čerpacie stanice s predajom tovaru.
Podniky v centre mesta môžu mať otvorené od šiestej do piatej rána od pondelka do nedele. V širšom okolí mesta môžu byť otvorené v pondelok až štvrtok a v nedeľu od šiestej rána do polnoci. V piatok a v sobotu môžu byť otvorené od šiestej rána do druhej v noci.Podnikatelia si neskôr v rozmedzí daných hodín otváraciu dobu upravujú sami.
Pokiaľ niekomu prekáža hluk dlhodobo, jediným riešením je obrátiť sa na regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Podnikateľ je počas prevádzky povinný dodržiavať určité hodnoty hluku počas dňa, večera aj noci. Pokiaľ ich prekračuje, ľudia majú možnosť podať podnet na úrad, ktorý prevádzku preverí. Pokiaľ úrad zistí, že hodnoty prekračujú stanovený limit, má možnosť dať podnikateľovi pokutu,“ hovorí Plešová.
Merania oznamujú vopred
Veľkým problémom pri meraní hluku je povinné oznámenie meraní vopred. Podnikatelia si dajú na hluk pozor, a žiadny priestupok im nedokážu.
Podľa Vladimíra Špánika zo Združenia občanov miest a obcí Slovenska je najlepšie riešenie, ak sa ľudia jednoducho dohodnú. Zákon je podľa neho v tomto prípade náročné postaviť správne.
„Dlhodobé a efektívne riešenie podľa môjho názoru neexistuje, nakoľko sa diametrálne rozchádzajú záujmy podnikateľa a občanov bývajúcich v blízkosti reštauračného zariadenia,“ hovorí.
„Jedine zákon, ktorý by umožnil aj meranie bez upozornenia, by mohol zmeniť tento stav, aj keď problémy jednoznačne nikdy nevyrieši žiadny zákon. Nedokáže nahradiť vzájomné ľudské porozumenie, ktoré často v týchto prípadoch chýba,“ dodal Špánik.