TRENČÍN. V budove Základnej školy Na Dolinách otvára v septembri občianske združenie Autis súkromnú základnú školu pre deti s autizmom.
Jej založenie úzko súvisí s denným stacionárom pre deti s autizmom predškolského veku, ktorý funguje už niekoľko rokov v horárni nad obcou Soblahov. Deti, ktoré sú už v predškolskom veku, totiž potrebovali vo vzdelávaní pokračovať ďalej.
Z iniciatívy rodičov a ľudí okolo občianskeho združenia preto vznikla súkromná základná škola.
„Rodičia boli v situácii, že žiadna škola, ktorá by bola zameraná pre autistické deti, nikde v okolí nebola. Rozhodli sme sa preto, že do toho pôjdeme a spravíme taký pilotný projekt,“ hovorí zriaďovateľka školy Zuzana Oravcová.
Prípravy trvali približne jeden rok
Školu budú navštevovať autistické deti bez mentálneho postihnutia, ale aj s mentálnym postihnutím.
Najťažšie podľa Oravcovej bolo dobré nastavenie projektu. „Pri autizme totiž nie je presne stanovené, ako deti vzdelávať, museli sme si zháňať všetky materiály. Rozhodnutie o zaradení do siete škôl sme dostali na konci minulého roka,“ dodala Oravcová.
Otvoria hneď dva ročníky
Autistické deti budú zdieľať jednu budovu s bežnou základnou školou. „Aj preto je tento projekt pilotný, deti sa tu budú pravidelne stretávať. Nehovorila by som ale hneď o nejakej intergrácii. Je to skôr taký pokus, budú s nimi v kontakte a postupne sa ich budeme snažiť integrovať, začneme v jedálni, na ihrisku. Uvidíme, ako budú na seba reagovať, či to bude fungovať,“ uzavrela Oravcová.
Vyučovanie bude v škole prebiehať podľa klasických vzdelávacích programov. Prvý rok otvoria dva ročníky – prípravný a prvý, do školy bude chodiť spolu desať detí. V prípravnom ročníku budú štyri deti, v prvom ročníku ich bude šesť.
„Prvý ročník je ešte rozdelený na dve menšie triedy, v každej bude kvalifikovaný špeciálny pedagóg a dvaja asistenti,“ hovorí riaditeľka školy Jana Bougdar.
V školskom klube aj hipoterapia
Vyučovacie hodiny budú štandardné, tak ako pre ostatné deti. „Matematika, slovenčina, telesná a výtvarná výchova. V prípravnom ročníku je aj rozvoj komunikačných zručností, grafomotorika, v rámci popoludňajšieho školského klubu ponúkame aj hipoterapiu, felinoterapiu a snoezelen,“ dodala Bougdar.
Otvorenie špeciálnej školy je pre rodičov autistických detí dobrou správou.
„Vnímam to maximálne pozitívne, je to najlepšia vec, aká sa tu mohla stať,“ hovorí Lucia Hubinská. Ak by táto škola nevznikla, možností, čo s deťmi po skončení materskej školy, by bolo veľmi málo.
„Buď internátna škola, ktorá je od pondelka do piatku, a dieťa by mohlo ísť domov len na víkend. Alebo by som musela zostať doma a venovať sa mu non stop, čo je ale maximálne náročné po psychickej, ale aj fyzickej stránke,“ dodala.
Pomohli ľudia aj firmy
Pri otváraní školy pomohlo združeniu Autis viacero miestnych firiem a dobrých ľudí, organizovali sa rôzne benefičné akcie.
„Ľudia zdieľali naše prosby na sociálnych sieťach a ozývali sa nám, darovali vybavenie, nábytok, hračky, elektroniku,“ povedala riaditeľka Trenčianskeho autistického centra Helena Vlnková.
Konateľ jednej z trenčianskych firiem Roman Jurčák hovorí, že pomáhať deťom bolo potešením a hodlajú v tom pokračovať.
„Naša pomoc pre tento projekt, ktorý je prvý svojho druhu v Trenčianskom kraji, určite nebola posledná,“ dodal Jurčák.