PIEŠŤANY. Priestory piešťanskej Lodenice obsadilo 15. do 16. augusta 35 najlepších pilotov vznášadiel z celej Európy. V 4. kole šesťkolového európskeho šampionátu obojživelníkov pre vodu i zemský povrch sa medzi jazdcami z Francúzska, Talianska, Rakúska, Nemecka, Švédska, Slovenska a Českej republiky predstavili aj pretekári z Trenčína a Dubnice nad Váhom.
Jaroslav Baláž na bronzovej priečke
Jaroslav Baláž je dlhoročnou slovenskou jednotkou v pretekoch vznášadiel. Rodák z Piešťan od štúdia na strednej a vysokej škole žije v Trenčíne, kde si založil rodinu. Je viacnásobným európskym šampiónom i medailistom majstrovstiev sveta. V Piešťanoch skončil tretí. „Jediný klub na Slovensku i v Čechách je od roku 1986 v Piešťanoch. Sú v ňom pretekári aj z Trenčína, Ostravy či Jihlavy,“ povedal Baláž, ktorý súťaží od roku 2000. Vznášadlári môžu trénovať iba na hladinách, kde je povolená prevádzka motorových člnov. Pretekári dvojmotorovej formule 1 dosahujú rýchlosti vyše 160 kilometrov za hodinu. „Vyššie maximálne možné rýchlosti jazdci nevyužívajú, bolo by to nebezpečné. Tento šport je skôr o technike jazdy ako o maximálnej rýchlosti. Jazdci s výbornou technikou jazdy porazia aj pretekárov na silnejších vznášadlách,“ potvrdil Baláž. V Piešťanoch jazdili víťazi na Váhu i jeho brehoch rýchlosťou prekračujúcou sto kilometrov za hodinu. Vznášadlo najväčšej hviezdy podujatia z Talianska, trojnásobného majstra sveta Michele Scanavina, dosahuje až 195 km/h.
Prvé skúsenosti získavajú na 30-ročnom vznášadle
Pre Dávida Lopúšeka a Milana Škultétyho (obaja z Trenčína) boli preteky európskeho šampionátu premiérou. Obsadili štvrtú priečku v kategórii Novice. Aj v ich vznášadle viaclistový ventilátor vháňa vzduch pod závodný stroj. Vzniknutá vzduchová poduška zdvihne vznášadlo 20-30 centimetrov nad povrch. „Začali sme jazdiť na tridsaťročnom vznášadle, ktoré už nikto nepoužíval. Chceme získať prvé skúsenosti. Žiaľ, vznášadlo je jedno z najťažších, vyše 200 kilogramové a malo z účastníkov najmenšiu vrtuľu. Tá už nedáva potrebnú silu,“ skonštatoval Milan Škultéty. V tíme sa s ním strieda Dávid Lopúšek. Aj on po pretekoch v Ostrave zbieral na Váhu ďalšie skúsenosti. „Vznášadlo sme na preteky dolaďovali celý týždeň. Naše jazdí maximálne sedemdesiatkou. Na vode je rýchlejšie, ale je tam aj väčšie nebezpečenstvo kolízie ako na suchu. Zo začiatku som pociťoval aj strach,“ priznal Dávid. Vznášadlo je poháňané benzínom a počas hodiny jazdy spotrebuje desať litrov.
Dubničan konštruuje vlastné vznášadlá
Dubničan Ivan Štefánik je majstrom Európy z roku 2010 v kategórii FN. „Vznášadlá si konštruujem sám. Mám cit pre aerodynamiku, tak to zvládam. Na to najnovšie som si zobral dvojtýždňovú dovolenku,“ usmial sa Ivan. Ovládanie vznášadla vyžaduje výrazne zručnejšieho jazdca ako auto. Veľkú úlohu tu zohráva zotrvačnosť obojživelníka. „Aj dobrý jazdec urobí v zlomku sekundy chybu a nedokáže zabrániť havárii. Technika jazdy je veľmi dôležitá, ale o celkovom úspechu aj tak rozhoduje najmä kvalita mašiny. Veľa závisí od hmotnosti vznášadla,“ skonštatoval Štefánik. Ivan zažil už niekoľko havárií, pri jednej z nich so vznášadlom v štyridsaťkilometrovej rýchlosti urobil salto. Našťastie vyviazol iba s odreninami. „Vznášadlo strašne kĺže a zatáčanie treba maximálne predvídať, spôsob prejazdu zákrutami je najťažší. Jazdec musí mať obrovský odhad. Pri najrýchlejších kategóriách bývajú preteky vznášadiel niekedy nebezpečné,“ dodal Ivan Štefánik.
Švédsky reprezentant chodí na vznášadle do školy
Vznášadlá sa vymykajú svojim využitím z ostatných motoristických športov, kde sa vyvíjajú mašiny nepoužiteľné v bežnom reálnom živote. „Reprezentanti Švédska prišli všetci z blízkosti Stockholmu. Pretekár Magnus Ivanoff vyrába vznášadlá už mnoho rokov. Tam sú veľmi rozšírené v bežnom živote, pretože je tu veľa poloostrovov a ostrovčekov,“ vysvetlil Baláž. Niektorí Švédi jazdia do práce i do školy na vznášadlách. V lete používajú malé športové, v zime aj šesťmiestne, ktoré sú kapotované. Vznášadlá používa bežne aj hraničná pobrežná polícia. „Ja chodím na vznášadle pravidelne do školy, v ktorej študujem,“ potvrdil švédsky reprezentant Lucas Hall, víťaz kategórie Formula 2. Jaroslav Baláž túži rozšíriť rady vznášadlárov aj v Trenčíne. Chce nájsť tréningové priestory na trenčianskom úseku Váhu.. „Už je to predbežne dohodnuté, trénovať sa bude zrejme na Ostrove,“ potvrdil. Možno si tam zatrénuje aj bývalý Trenčan Marián Monček, ktorý žije v Jihlave.
Výsledky 4. kola Majstrovstiev Európy:
Formula 1: 1. Michele Scanavino (ITA), 2. Jean-Baptiste Richard (FRA), 3. Denis Ragot (FRA)
Formula 2: 1. Lucas Hall (SWE), 2. Magnus Ivanoff (SWE), 3. Tony Östermann (SWE)
Formula 50: 1. Fabien Santoulange (FRA), 2. Christian Godicheau (FRA), 3. Renato Presotto (ITA), 9. Ivan Štefánik (SVK)
Formula S: 1. Fabien Santoulange (FRA), 2. Christian Godicheau (FRA), 3. Jaroslav Baláž (SVK)
Formula Novice: 1. Joël Roblin (FRA), 2. Thomas Richard (FRA), 3. Mia Hagsteldová (SWE), 4. Dávid Lopúšek/Milan Škultéty (SVK). Marián Monček (nenastúpil)
Formula Junior: 1. Ilya Dupont (FRA), 2. Vojtěch Hejna (CZE), 3. Leon Badelt (GER)