Najväčším problémom sídliska Juh je podľa ľudí parkovanie a zlý stav detských ihrísk.
TRENČÍN. Ľudí z Juhu najviac trápia problémy s parkovaním. Miest je málo a parkovanie je problematické. Okrem toho nie sú spokojní napríklad so stavom detských ihrísk a hlavnej príjazdovej cesty.
Na konkrétne otázky ľudí a aj súvislosti medzi témami sme sa spýtali jedného z poslancov mestskej časti Juh Petra Hoštáka.
Najviac ľudí stále spomínalo problém s parkovaním na sídlisku.
– Statická doprava na Juhu je jedným z najväčších problémov. V rámci možností podnikáme kroky na aspoň čiastočné zlepšenie. Obmedzuje nás však vedomie toho, že nikto nechce urobiť z Juhu sídlisko, kde namiesto trávnikov vyrastajú parkoviská.
Aké kroky pre zlepšenie robíte?
– V tomto roku sú schválené peniaze na vybudovanie nových parkovacích miest pri športovom areáli Základnej školy Novomeského. Pripravujeme tiež dva projekty, vďaka ktorým vzniknú desiatky nových miest na Saratovskej ulici a v blízkosti materskej školy na Šafárikovej. Nové miesta budujeme na častiach, ktoré síce zelené sú, ale nie je to kvalitná mestská zeleň. Sú to skôr nevyužité miesta popri plotoch a cestách. Touto cestou chceme pokračovať.
Zo Šafárikovej ulice sa nedá prejsť na Novomeského. Ľudia sa pýtajú, či by prepojenie ulíc nebolo pre sídlisko výhodné.
– Mám obavu, že tento nápad sa nedá technicky zrealizovať – toto si overím u mestského architekta. V každom prípade, takéto riešenie by malo určité výhody – napríklad pre MHD, ktorú by sme možno mohli zokruhovať a nemusela by sa otáčať na Saratovskej. Na druhej strane by sme tým zaťažili hlukom ľudí a školu v blízkosti miesta.
Ľudia navrhli, či by sa nedalo vyznačiť parkovisko na Ulici J. Halasu. Aj na tejto ulici je vraj tiež veľký problém s parkovaním.
– Návrh môžem predniesť na zasadnutí výboru mestskej časti Juh. Za mesiac budem vedieť odpoveď. Otázku teraz neviem posúdiť.
Jeden pán spomenul unimobunky, ktoré sú už asi desať rokov na konci Halalovky. Vraj sú plné smetí, spávajú v nich bezdomovci a podobne.
– Ak sú na súkromnom pozemku, bude to zdĺhavé. Podám v tejto záležitosti podnet na zasadnutí výboru mestskej časti a budem v súčinnosti s mestským úradom hľadať možnosti riešenia. Presnejšiu odpoveď budem vedieť poskytnúť koncom septembra.
Ďalším veľkým problémom sú podľa ľudí rozbité detské ihriská, pracujete na tom?
– Tento rok sme schválili zvýšenie rozpočtu tak, aby na údržbu ihrísk v rámci mesta bolo vyčlenených 60-tisíc eur, čo je viac ako za celé uplynulé volebné obdobie. Po zmapovaní jestvujúceho stavu sme zistili, že ihrísk je na sídlisku až 55. Preto s ľuďmi chceme vybrať tie, ktoré majú najväčší potenciál a sú rovnomerne rozmiestnené. Na jedenástich ihriskách sa vykonáva základná údržba – nátery, údržba zelene, doplnenie pieskovísk, oprava poškodených prvkov. V rozpočte sú zatiaľ prostriedky aj na kúpu aspoň niekoľkých nových prvkov – tieto sú však finančne nákladné.
Pri výbere ihrísk potrebujeme ohlasy od ľudí, najmä rodičov.
Jedinou únikovou cestou je podľa ľudí pri záplavách, požiari alebo ďalších nebezpečných situáciách kruhový objazd. Prejsť môžu vraj len Partizánskou, ktorá nie je vhodná pre vozidlá a už vôbec nie pre MHD.
– Budeme komunikovať so správcom komunikácie a informovať sa o tom, aké vysoké je riziko, podľa toho zvážime ďalší postup.
Ľudia spomínajú tiež veľmi zlý stav asfaltky smerom na Juh aj z Juhu. Ulicu generála Svobodu viacerí opísali ako tankodróm.
– Cesta je v zlom stave, to je pravda. Vieme, že aj výmoľ je nepohodlný a môže byť aj nebezpečný. Jednotlivé jamy priebežne plátame. Pre tento rok sme sa rozhodli uprednostniť riešenie problémov, ktoré predstavovali nebezpečenstvo pre chodcov aj vodičov.
Aj Ulicu generála Svobodu bude potrebné v budúcnosti rekonštruovať – nechávame na odborníkov, aby monitorovali jej stav a prípadné riešenie bude vychádzať z informácie od správcu komunikácie.
Spomínali ste, že v havarijnom stave bola Západná ulica.
– Po približne troch monitoringoch sme prišli na to, prečo cestu zaplavuje a je v takom zlom stave. Problémom sú kanalizačné vpusty, ktoré sú pravdepodobne upchaté. Budeme ich musieť spraviť nanovo. Naplánované je to na tento rok.
Ktoré problémy sú teda podľa vás pre ľudí najviac nebezpečné?
– Veľkým problémom sú viaceré nebezpečné križovatky. Ďalším sú úseky ciest, v ktorých musia chodci vstupovať do cestnej premávky, aby sa mohli vôbec bezpečne presunúť z jedného bodu do druhého.
Na čom konkrétne pracujete?
– Rekonštruujeme nebezpečnú križovatku ulíc J. Halasu, Šmidkeho a Novomeského. Dopravná inšpekcia ju urguje už roky. Pri zhustenej doprave je to tam veľmi nebezpečné. Pripravených na rekonštrukciu je 90-tisíc eur. Vďaka rekonštrukcií získame aj pár nových parkovacích miest.
V akom stave je momentálne rekonštrukcia tejto križovatky?
– Práve je pozastavená z dôvodu nutnosti preložiť inžinierske siete, ktoré boli vedené inak, ako uvádzal projekt. Čakáme na povolenia úradov, ktoré nespadajú pod mesto. Vyjadrenie očakávame do kon- ca augusta a rekonštrukciu chceme skončiť do konca roka.
Pracujete v súčasnosti ešte na niečom ďalšom?
– Dobudovali sme chodníky, ktoré končili priamo v tráve alebo na niektorých miestach úplne chýbali. Na niektoré ďalšie robíme projektovú dokumentáciu. Pripravuje sa aj vybudovanie nových priechodov pre chodcov.