Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor

Novomešťania sú proti výstavbe na Kamennej

V lokalite bývalého Čerešňového sadu plánuje investor výstavbu rodinných domov. Ľudia proti tomu spísali petíciu.

Jozef Šuchta na mieste bývalého Čerešňového sadu v lokalite Kamenná.Jozef Šuchta na mieste bývalého Čerešňového sadu v lokalite Kamenná.(Zdroj: ANDREJ LUPRICH)

V lokalite bývalého Čerešňového sadu na Kamennej v Novom Meste nad Váhom plánuje investor výstavbu rodinných domov. Občania proti tomu spísali petíciu.

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Obyvatelia Nového Mesta nad Váhom nesúhlasia s výstavbou vilovej štvrte v lokalite bývalého Čerešňového sadu na Kamennej.

Proti plánom investora spísali petíciu, žiadajú zachovať rekreačné využitie tejto časti mesta. Doteraz ju podpísalo už viac ako 1100 ľudí.

„Nesúhlasíme so zmenou územného plánu, ktorá by znemožnila doterajšie rekreačné využívanie územia. Žiadame poslancov Mestského zastupiteľstva v Novom Meste nad Váhom, aby tento zámer odmietli a posilnili rekreačné využívanie Kamennej ako mimoriadne dôležitého verejnoprospešného záujmu, píšu v petícií.

Článok pokračuje pod video reklamou

Územie bývalého Čerešňového sadu, kde investor plánuje výstavbu, je pre celé generácie Novomešťanov doslova srdcová záležitosť.

„Toto územie využíva verejnosť, chodia sem na prechádzky stovky ľudí, bežci, hubári. Rekreačný zámer pre 26-tisíc ľudí má určite prednosť pred súkromným záujmom 26 vlastníkov rodinných domov,“ hovorí člen petičného výboru Kamennú si nedáme! Jozef Šuchta.

Voľných pozemkov je veľa

Podľa členov petičného výboru je v Novom Meste nad Váhom viac ako sto stavebných pozemkov, ktoré sú bez problémov napojené na inžinierske siete a kde neprichádza verejnosť o územie s rekreačnou funkciou.

„Pár zbohatlíkov si chce postaviť svoje domy v súkromnom prostredí lesa, kde budú úplne izolovaní od ostatných obyvateľov a zamedzia iným, aby tam chodili,“ dodal Šuchta.

Lesopark na Kamennej je tiež významný poľovný revír, ktorý by výstavba ciest, inžinierskych sietí a domov úplne zničila. Žijú tu muflóny, jelene, srnčia zver, diviaky aj jazvece. Proti výstavbe sú preto aj poľovníci.

Výstavba by spôsobila devastáciu

Podľa tajomníka poľovníckeho združenia v Novom Meste nad Váhom Jiřího Váchu je lokalita bývalého Čerešňového sadu špeciálne obľúbená muflónmi. „V zime sa sem sťahujú vo veľkých počtoch, majú tu spravené kŕmidlá. Je to aj chránená krajinná oblasť. Tým, že by sa tu začala výstavba, došlo by k devastácii celého územia a porušeniu rovnováhy, ktorá tam teraz je,“ dodal Vácha.

img_4572_r6691_res.jpg

Územie patrí do chránenej krajinnej oblasti. FOTO: ANDREJ LUPRICH

Mesto má rozporuplné stanoviská

Zmena územného plánu mesta, ktorá by umožnila výstavbu v chránenej oblasti, je momentálne v štádiu prerokovania.

Je to už celkovo deviata zmena, zahŕňa deväť častí, jednou z nich je aj zmena v lokalite bývalého Čerešňového sadu na Kamennej, ktorú navrhol podnikateľ. Mesto preto spracovalo strategický dokument, ku ktorému momentálne sumarizujú vyjadrenia.

„Už teraz máme k tejto zmene rozporuplné stanoviská. S ostatnými ôsmimi návrhmi na zmenu územného plánu nemáme problémy, ale k tomuto máme, okrem iných aj záporné stanovisko občianskej aktivity a poľovníkov. Budeme sa musieť rozhodnúť, či túto zmenu budeme ďalej prerokovávať, alebo ju vylúčime a budeme ďalej prerokovávať len osem zmien,“ hovorí vedúci oddelenia výstavby a rozvoja mesta Dušan Macúch.

Rozhodne sa v najbližších týždňoch

Rozhodnutie môže padnúť v najbližších týždňoch. „Ak tento návrh vylúčime, územný plán zostane v tejto lokalite zachovaný v podobe, akú má teraz,“ povedal Macúch.

Zámer zastavania Čerešňového sadu považuje ale skôr za akúsi víziu.

„Nie je tam doriešená infraštruktúra, príjazdová komunikácia, chodníky, verejné osvetlenie, všetky prípojky inžinierskych sietí. To všetko treba vybudovať, a nebudú to malé investície,“ uzavrel Macúch.

Investor vidí zanedbané územie

Aj napriek veľkým investíciám je tento zámer podľa investora Petra Mriňáka reálny. Plány výstavby obhajuje tým, že územie je zanedbané a neslúži verejnosti. Chce sem vrátiť život, v jednej časti plánuje vybudovať park.

„Myslím si, že to lokalite pomôže, že sa sem vráti turistický ruch, ktorý je tam momentálne nulový, lokalita sa vôbec nevyužíva. Podarí sa tam vrátiť život,“ myslí si Mriňák.

S obavami, že v prípade výstavby 26 rodinných domov zostane táto lokalita pre ľudí neprístupná, nesúhlasí.

„Dávam záväzok voči verejnosti, že to bude prístupné verejnosti a lokalita získa na atraktivite. Mrzí ma, že niektorým ľuďom to nevyhovuje, ale som presvedčený, že väčšina bude súhlasiť,“ dodal Mriňák.

img_4580_r5982_res.jpg

Z Čerešňového sadu zostalo len pár stromov. FOTO: ANDREJ LUPRICH

Ľudia chcú lesopark, výstavba sa im nepáči

Podľa názorov oslovených ľudí si ale väčšina želá zachovať túto lokalitu bez výstavby ako lesopark.

„Odjakživa je to mestský háj, ľudia sa tam chodia zrekreovať. Je to krasový útvar, pod horou sú zásoby pitnej vody. Keď sa tu vybuduje kanalizácia, cesta, skôr či neskôr presiakne znečistená voda aj do vnútra a kontaminuje spodné vody. Je to hrozné. Prídeme o rekreačnú oblasť, aj o čistotu podzemných prameňov,“ hovorí dôchodkyňa Ľubomíra Hajduová, ktorá sem chodí denne na prechádzky so psom.

Podobný názor má aj Ivan Slezák z Nového Mesta nad Váhom.

„Malo by to zostať zachované, je to kus lesa. Príroda by mala zostať nedotknutá, aby z nej niečo zostalo aj do budúcnosti, mala by mať prednosť pred výstavbou.“

O projekte a zmene územného plánu nakoniec rozhodne mesto a poslanci zastupiteľstva.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Gambrinus si už v plastovej fľaši nekúpite

„Riadime sa zdravým rozumom,“ hovorí Mária Dzureková, brand manažérka značky Gambrinus a odpovedá na najčastejšie otázky zákazníkov.

Zlodejovi našli pri krádeži drogy

Mladý muž mal pri sebe vrecúška extázy na minimálne 23 dávok.

Ilustračné foto.

Pre sociálne slabých vyzbierali v Trenčíne 220 bicyklov, kolobežiek a odrážadiel

V Trenčianskom obchodnom centre bola charitatívna zbierka.

Ilustračné foto.

Podgurážená vodička skončila v plote

Žene hrozí trest odňatia slobody až na rok.

Foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Trenčíne bola hospitalizovaná pacientka s podozrením na koronavírus

V súvislosti so šírením nebezpečného vírusu po Európe vo štvrtok zasadne Bezpečnostná rada štátu.

Nočná dráma v Trenčíne. Plačúce dieťa ratovali susedia, policajti, hasiči, záchranka aj sociálka

Krátko po polnoci zavolala mestskú políciu obyvateľka ulice M. Bela v Trenčíne, že v susednom byte už dlhšiu dobu plače malé, asi polročné dieťa a jeho rodičia zrejme nie sú doma.

AKTUALIZOVANÉ 12:34

Výsledky sú negatívne, žena v nemocnici v Trnave nemá koronavírus

Žena sa vrátila z Talianska.

V Ružomberku hospitalizovali kamionistu s podozrením na koronavírus

Doposiaľ dostupné výsledky vyšetrení nepotvrdili prítomnosť bežného chrípkového vírusu.

Už ste čítali?

Voľby 2020