SOBLAHOV. Na Slovensku zostali už len štyria pestovatelia chmeľu. Všetci pôsobia v Trenčianskom kraji – v Soblahove, Trenčianskej Turnej, Nemšovej a v Čachticiach.
Ešte pred desiatimi rokmi bolo pestovateľov chmeľu takmer dvadsať, pestoval sa na 1300 hektároch. Teraz sa pestuje už len na približne 140 hektároch.
Dlhotrvajúce sucho a vysoké teploty spôsobili, že úroda bude tento rok katastrofálna. Už minulý mesiac avizovali hroziace straty pre tohtoročné sucho, spoliehali sa však na zrážky, ktoré by mohli situáciu zlepšiť. Podobný priebeh počasia mali aj vlani, kedy ale zapršalo a výpadky z produkcie neboli také veľké, ako pôvodne očakávali.
Výpadky budú veľké
Dnes je ale situácia iná, už žiadne prípadné zrážky porastom chmeľu nepomôžu. Výpadky v produkcii budú veľké. Rozlohou najväčšia chmeľnica na Slovensku je v Soblahove.
„Je to veľmi zlé. S chmeľom robím už viac ako štyridsať rokov, ale takú zlú úrodu som ešte nezažil,“ hovorí špecialista na chmeľ z Poľnohospodárskeho družstva Soblahov Ján Capák.
Rastliny chmeľu totiž nedorástli do výšky konštrukcie, chýba vrchná časť rastliny, kde je väčšina úrody.
„V porovnaní s poslednými rokmi bude úroda možno polovičná, ťažko to v tejto chvíli odhadnúť. Je to problém vo finančnom ohodnotení, keď nebude chmeľu, nebude ani peňazí,“ dodal Capák.
Podobná situácia je aj na družstve v Čachticiach. Tam dokonca minulý rok zmenšili výmeru na pestovanie chmeľu z 58 hektárov na 32 hektárov.
Dôvodom je klesajúca rentabilita. Podľa podpredsedu družstva Jozefa Čaradu poriadne nepršalo už tri mesiace.
„Posledná väčšia zrážka bola v máji, keď napršalo 54 milimetrov. Je to katastrofa. Ak je nad 30 stupňov, rastlina sa bráni, nerastie, nekvitne,“ hovorí Čarada. Zvyčajne sa v týchto dňoch už v Čachticiach začína zber chmeľu.
„Dnes ešte vôbec nevieme, kedy pôjdeme do chmeľu, máme obavy. Ani pamätníci nevedia odhadnúť, čo bude, nepoznajú takéto sucho a nevedia, čo to s chmeľom urobí,“ dodal Čarada.
Úrode už zrážky nepomôžu
Podľa hovorkyne Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jany Holéciovej už ani prípadné zrážky úrode nepomôžu. Prípadný dážď by ale ešte mohol vylepšiť hodnoty chmeľu, ktoré sú potrebné pre pivovarnícky priemysel.
„Pre tohtoročné extrémne sucho budú poľnohospodári – a to nielen pestovatelia chmeľu – určite teraz pozorne zisťovať, či spĺňajú prísne podmienky, podľa ktorého môžu byť odškodení z titulu sucha a strát na úrode,“ povedala Holéciová.
Možnosť, že straty pestovateľom chmeľu pomôže znížiť kompenzáciami štát, existuje. Sucho však musí spôsobiť škody v rozsahu minimálne 30 percent celkovej produkcie.
„Tieto podmienky musí formálne uznať príslušný orgán členského štátu. V tomto prípade ministerstvo úzko spolupracuje s hydrometeorologickým ústavom, následne je nevyhnutné situáciu konzultovať s Európskou komisiou tak, aby sa predišlo neoprávnenému poskytnutiu štátnej pomoci,“ uviedla Radka Kulaviaková z odboru komunikácie ministerstva pôdohospodárstva.