TRENČÍN. Slovenská organizácia Falun Gong je posledné mesiace na cestách. V mestách zbierajú podpisy pod petíciu, ktorú chcú neskôr predložiť prezidentovi.
Podstatou akcie je podpora ľudských práv v Číne. Vláda tam posledných 16 rokov prenasleduje ľudí praktizujúcich cvičenie s názvom Falun Gong.
Tlak verejnej mienky zvonku môže podľa organizácie pomôcť prenasledovaním a týraným ľuďom v Číne.
Podporu vymenili za prenasledovanie
„Falun Gong je druh meditačného cvičenia, ktoré sa v Číne stalo veľmi populárnym pre jeho zdravotné účinky. Začalo ich tam cvičiť 80- 100 miliónov ľudí, čo presiahlo počet členov komunistickej strany. Nastal akoby zlom. Vláda začala mať strach o moc. Cvičenie, ktoré predtým podporovali, začali zakazovať a ľudí pre jeho praktizovanie prenasledovať a zatvárať do pracovných táborov alebo väzenia,“ povedal Marek Tatarko z organizácie.
Cvičenie zakázali v roku 1999. Podľa informácií organizácie vláda odvtedy umučila skoro 4-tisíc ľudí.
Podľa Tatarka sú dôvody na prenasledovanie ľudí zámienkou. „Najprv skúšali prieskum medzi ľuďmi, či cvičenie niekomu ubližuje. Popravde sa im nepodarilo nájsť žiadny racionálny argument. Cvičenie preto začali nazývať protispoločenským a protikomunistickým. Vážny dôvod tam ale podľa môjho názoru, samozrejme, nie je,“ povedal.
Približne pred dvoma rokmi sa im vďaka projektu podarilo vybaviť prepustenie jednej z väznených žien. „Podarilo sa nám pomôcť dcére, ktorá mala matku vo väzení. Poslanci poslali do pracovného tábora a na Čínsku ambasádu otvorený list. Vďaka nemu ju prepustili,“ opísal prípad Tatarko.
Prečo sa starať do Číny?
Ohlasy ľudí na organizáciu a ich akcie sú vraj zväčša pozitívne. „Samozrejme, že sa stretávame aj s reakciami ľudí, ktorí sa pýtajú prečo sa staráme do Číny. Samozrejme, že je každého vec, aký postoj zaujme. My si však myslíme, že ľudské práva sú univerzálne a pokiaľ má človek otvorenú myseľ a má možnosť podporiť ľudí niekde inde, tak prirodzene podporí aj ľudí u nás. Hranice ľudské práva podľa mňa nemajú,“ hovorí.
Pri organizácii nespolupracujú s nikým konkrétnym. Každú šancu na prezentáciu problému sa ale snažia využiť.
„Mali sme napríklad stánok mimovládnych organizácií na festivale Pohoda, Dobrom Trhu v Bratislave alebo rôznych komunitných akciách. Fungujeme skôr spôsobom, že pokiaľ nám niekto poskytne možnosť na zviditeľnenie našej aktivity, snažíme sa ju využiť. S problémom chceme oboznámiť čo najviac ľudí, aby sa prenasledovanie skončilo čo najskôr,“ hovorí Tatarko.
Petícia je určená prezidentovi Slovenskej republiky. Pri poslednej návšteve Slovenska čínskym prezidentom ju predložili tiež. „Pred približne piatimi rokmi, keď tu bol čínsky prezident, sme petíciu odovzdali nášmu vtedajšiemu prezidentovi. Počas rozhovorov sa však napriek silnej podpore ľudí k téme nevyjadril,“ povedal.
Skúsiť to isté chcú opäť. „Tento rok sa v Číne chystajú oslavy konca druhej svetovej vojny, kde pravdepodobne pozvú aj nášho prezidenta. Preto mu chceme opäť odovzdať petíciu, aby videl, že podpora od občanov tu je. Samozrejme, je na jeho rozhodnutí, či problematiku spomenie alebo nie,“ uzavrel Tatarko.