TRENČÍN. Hladina Váhu pre extrémne horúčavy a sucho klesá každé leto. Na žiadosť železníc ju minulý týždeň Vodohospodársky podnik znížil na štyri dni ešte o 1,2 metra.
„Hladinu Váhu v Trenčíne sme od minulého pondelka do štvrtka znížili pomocou hate v Trenčianskych Biskupiciach na žiadosť staviteľov nového železničného mosta,“ povedal hovorca Vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno.
Demontovali poškodené časti
Stavitelia modernizácie trate potrebovali hladinu znížiť pre demontáž niektorých častí. „O zníženie úrovne hladiny požiadal zhotoviteľ stavby z dôvodu demontáže podpornej konštrukcie mosta a častí poškodených povodňami v máji 2014 ,“ povedala hovorkyňa železníc Martina Pavlíková. Podobné práce už neplánujú. „Ďalšie obmedzenia zapríčinené stavbou stavitelia nechystajú. Hladinu do pôvodného stavu vrátili v piatok,“ dodala Pavlíková.
Rybári zaznamenali úhyn rýb už pri čistení niektorých častí Váhu začiatkom júla. Ďalšie zníženie hladiny preto môže byť nebezpečné. Pokles hladiny má vraj vždy svoje následky. „Zníženie hladiny Váhu v týchto teplotných podmienkach má vždy negatívny dosah na ichtyofaunu a flóru rieky Váh. Pri asanácií pobrežia Váhu a stavidiel hate v Trenčianskych Biskupiciach sme začiatkom júla nazbierali celkom 460 kilogramov uhynutých rýb,“ povedal predseda zväzu rybárov Jozef Lauš.
Zámerné zníženie hladiny ale podľa jeho slov zatiaľ vplyv na úhyn rýb nemá. Situáciu sledujú. „Súčasný stav Váhu priebežne monitorujeme. Doteraz sme zvýšený úhyn nezaznamenali. Pokiaľ by k tomu došlo, budeme to riešiť v spolupráci s inšpekciou životného prostredia,“ povedal Lauš.
Inšpekcia hovorí, že správca tokov musí v podobných situáciách brať do úvahy aj vplyv na životné prostredie. „Podľa vodného zákona musí správca toku v takýchto prípadoch prihliadať aj na ochranu rybárstva a samočistiacu schopnosť vodného toku,“ povedala Anna Marčeková z útvaru inšpekcie ochrany vôd.
Nepriaznivá hydrologická situácia na tokoch, pokračuje aj naďalej. Úhyn rýb zaznamenali rybári naposledy v pondelok. "Nízke prietoky vôd v jednotlivých tokoch majú za následok prehrievanie vôd a zvyšovanie deficitu kyslíka.
Posledný úhyn rýb sme zaznamenali na toku Teplička, kde bolo vyzbieraných našimi členmi v pondelok približne 100 kilogramov uhynutých rýb. Ryby sme odviezli na asanáciu," opísal situáciu predseda rybárov Lauš.
Pre výnimočný stav požiadali o pomoc Správu stredného Váhu. "V súvislosti s nízkym stavom vôd v hlavnom koryte rieky Váh, sme požiadali o zvýšenie prietoku v koryte rieky Váh na 15 metrov kubických za sekundu denne od 10:00 do 18:00," povedal Lauš.
Hladinu začali na ich žiadosť zvyšovať od utorka a pokračovať v tom budú až do odvolania.
Sucho pretrvá
Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu má suché a extrémne teplé počasie pokračovať aj v ďalších týždňoch.
„Prakticky do konca augusta bude pravdepodobne prevládať nadpriemerne teplé až horúce počasie,“ povedal Jozef Csaplár z ústavu.
Podobne ako minulý týždeň na tom majú byť aj zrážky. Ak by aj v najbližších týždňoch zrážky prišli, suchu to aj tak nepomôže.
„Na nasledujúce dva týždne zatiaľ nemáme jednoznačnejšiu informáciu o podpriemernom alebo nadpriemernom úhrne zrážok. Predpokladáme však, že sucho pretrvá na väčšine územia Slovenska. Vďaka vysokej teplote ani prípadné vlhkejšie dva týždne nevykompenzujú deficit zrážok z minulého obdobia, súčasného aj budúceho týždňa,“ doplnil informácie Csaplár.