TRENČÍN. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu tretieho stupňa pred vysokými horúčavami aj na pondelok a utorok. V pondelok výstraha platí pre celé západné Slovensko, južné Slovensko a južné časti stredného a východného Slovenska.
Teploty tam môžu v čase od 12:00 do 18:00 dosiahnuť 36 až 38 stupňov Celzia. Pre severnú časť Slovenska, konkrétne pre Žilinský kraj a severné časti Banskobystrického a Prešovského kraja platí výstraha druhého stupňa. Teploty tam v čase od 12:00 do 18:00 môžu dosiahnuť 32 až 35 stupňov.
V utorok platí výstraha tretieho stupňa pre celú krajinu s výnimkou okresov Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Poprad a Kežmarok, kde platí druhý stupeň výstrahy.
Podľa meteorológov by ani v noci z pondelka na utorok nemali teploty na západnom a južnom Slovensku klesnúť pod 20 stupňov Celzia.
August atakuje extrémy
Tohtoročný august môže priniesť nielen najvýraznejšiu vlnu horúčav v tomto roku, no atakuje aj teplotné extrémy z roku 2012, keď bola napríklad v Želiezovciach nameraná najvyššia 9-dňová priemerná teplota - 28,9 stupňa Celzia. Uviedli to meteorológovia Miroslav Šinger a Cyril Siman na webe Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Ako pripomenuli, zatiaľ najvýraznejšia vlna horúčav v tomto roku bola v období od 17. do 25. júla.
"Práve v súvislosti s 9-dňovým priemerom sme zaznamenali v Žihárci druhú najvyššiu hodnotu v histórii, priemerná teplota počas deviatich dní tam dosiahla 28,8 stupňa Celzia," uviedol Šinger.
Výnimočnou bola aj najvyššia teplota v Hurbanove, ktorá počas týchto dní s výnimkou jedného dňa (20.7.) vždy vystúpila aspoň na 35 stupňov. "Na bratislavskej Kolibe zasa deväť dní po sebe neklesla nočná teplota pod 20 stupňov," dodal Siman. Séria horúčav, extrémnych teplôt a tropických nocí pokračuje na Slovensku od 2. augusta.
"V sobotu (8.8.) sme na bratislavskej Kolibe zaznamenali v tomto období už piatu tropickú noc po sebe, celkovo 18. v tomto roku. V Kuchyni na Záhorí sme zároveň zaznamenali najvyššie nočné minimum, a to 25,3 stupňa Celzia," uviedol Šinger.
Príčinou pretrvávajúceho stabilného horúceho počasia v našej oblasti je podľa vysvetlení odborníkov obnovujúci sa hrebeň vysokého tlaku vzduchu vo vyšších hladinách a tlaková výš v prízemnom poli, ktorá sa obnovuje severne až severovýchodne od tohto hrebeňa.
Takého podmienky neumožňujú prechod atmosférických frontov cez strednú Európu ďalej na východ a v našej oblasti sa tak udržiava horúci tropický vzduch. Horúčavy budú pretrvávať minimálne do piatka (14.8.).
"Je tak pravdepodobné, že môže byť prekonaná doteraz najdlhšia séria dní s teplotou nad 35 stupňov Celzia z roku 2012," priznali meteorológovia. V spomínanom roku 2012 zaznamenali deväť takýchto dní – od 30.6. do 8.7. v Hurbanove a vo Veľkých Ripňanoch.
Chrípky je o sto percent viac ako vlani
Chrípka je tu aj napriek vysokým teplotám. Jej výskyt je v Banskobystrickom kraji dokonca o takmer 100 percent vyšší, ako v rovnakom období vlani. Informovala o tom hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.
Podľa analýzy hlásení 49 percent lekárov pre deti a dorast a 34 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých v Banskobystrickom kraji možno konštatovať, že na akútne respiračné ochorenia (ARO) jev kraji v súčasnosti chorých 1118 ľudí.
Predstavuje to prepočítanú chorobnosť takmer 439 na 100.000 osôb. "Chorobnosť na chrípku predstavuje vyše 20 prípadov na 100.000 obyvateľov, čo je až dvojnásobok oproti rovnakému obdobiu vlaňajška," uviedla Tolnayová. RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý Banskobystrický kraj, neevidoval tento týždeň žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI), ani žiadny prípad typicky letných ochorení a epidémií.
Naďalej sa na pôvode ochorení podieľajú vírusy, ktoré spôsobujú akútne ochorenia s ľahším priebehom. Dôkazom toho môže byť aj nižší počet komplikácií zo zápalových ochorení horných dýchacích ciest, ako aj chrípky, ako tomu býva v zimných a jarných mesiacoch.