SKALKA NAD VÁHOM. V priestoroch kláštora na Veľkej Skalke pri Trenčíne našli archeológovia jedinečne zachovaný systém vykurovania. „Je to systém podlahového kúrenia - hypokausta z 15. storočia, teda z obdobia, kedy kláštor patril benediktínom. Je jedným z najlepšie zachovalým nálezov tohto druhu na Slovensku," hovorí hlavný archeológ zo spoločnosti Via Magna Milan Horňák.
Nález hypokausta zistili už minulý rok, ale kedže bola zachytená len minimálna časť, archeológovia nevedeli, o aký objekt ide. „Vedeli sme ale, že ide o stredovekú štruktúru, tak sme sa rozhodli ju skúmať komplexne," upresnil.
Miestnosť, kde sa hypokaustum nachádzalo a zabezpečovalo pohodlie a teplo, sa nazývala refektár, teda jedáleň. „Fungovalo tak, že sa v ňom kúrilo a teplý vzduch zohrieval jeho klenbu, ktorá bola postavená z okrúhlych riečnych kameňov z Váhu. Teplé kamene vykurovali refektár. Ide o rovnaký princíp, ako sa používa aj v súčastnosti," dodal Horňák.
Výskum v kláštore na Veľkej Skalke prebieha už štvrtú sezónu, tento rok začali archeológovia kopať koncom júna. Ukončiť by ho chceli v septembri.
Hypokaustum. FOTO: MILAN HORŇÁK
Miesto spájania aktivít
Skalka pri Trenčíne je najstaršie pútnické miesto na Slovensku. V posledných rokoch t u rozbehli aktivity ľudia združení okolo Neinvestičného fondu Beňadik. Zveľadili priestor pri kostole, opravili susedný pútnický domček a tiež vybudovali novú krížovú cestu.
„Snažíme sa tu spojiť viacero aktivít - najmä duchovno a históriu, chceme sem prinášať kultúru a nakoniec aj prímestskú turistiku a šport," hovorí aktivista z fondu Beňadik Pavol Plško.
Výsledkom je rastúca návštevnosť, minulý rok tu bolo viac ako tridsaťtisíc turistov.
Nový pohľad na Skalku priniesli študenti architektúry zo Slovenskej technickej univerzity. „V rámci ročníkových a diplomových prác ponúkli komplexný pohľad na využitie tohto priestoru po stránke krajinárskej a architektonickej s prihliadnutím na využitie troch nosných prvkov - duchovná, kultúry a športu," hovorí Plško.
Rozhodnú sa v septembri
V návrhoch riešili interiér a exteriér kostola, prístup, dopravnú infraštruktúru a okolie. Pod kostolom je cvičná lezecká stena s 80 výstupmi rôznej náročnosti.
„Mladí ľudia sú kreatívni, nemajú klapky n a očiach ako niektorí starší architekti. Navrhli úžasné veci, ako meditačné stredisko, priestor pre kempovanie, máme z čoho vyberať," dodal. Na september plánujú spoločné stretnutie s pamiatkármi a architektmi, kde posúdia jednotlivé projekty z hľadiska ich možného využitia. „Z tohto stretnutia by mohla vyjsť dlhodobá koncepcia, čo by sa tu mohlo vybudovať, aby Skalka dosiahla vyšší stupeň kvality," dodal Plško.
Pamiatkári chcú kláštor zachovať ako ruinu
Pamiatkári tieto študentské práce nepovažujú za realizovateľné, študentom odporučili pracovať s koncepciami, ktoré prezentujú pamiatku ako ruinu s minimálnymi dostavbami.
„Ešte nie sú ukončené výskumy ani spracovaný komplexný návrh obnovy kláštora. Ten bude pre plánovanie ďalších prác smerodajný. Určujúcim zostáva konzervačný prístup k obnove a prezentácii tejto kultúrnej pamiatky," hovorí Mária Vdovičíková z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne.
Niektoré objekty sú podľa nej veľmi narušené a vyžadujú si obnovu, najmä statické zabezpečenie a konzerváciu.„Stav tej to pamiatky môžeme označiť za vyhovujúci," dodala.
Práve spôsob, a kým sa pamiatky zakonzervujú, bude pre budúcnosť kláštora dôležitý. Podľa Pavla Plška by bolo najlepšie, aby sa vykopávky prekryli sklom a návštevníci ich tak mohli vidieť.
„Pamiatkári majú predstavu, že to zdokumentujú a následne prekryjú hlinou. Sklo nechcú, pre nich je to novotvar, ktorý sa s em nehodí" dodal Plško.
Dva nové zvony
Prilákať turistov môže aj zrekonštruovaná kláštorná zvonica. Fráter František Homola z Rajhradic pri Brne daroval Skalke už dva zvony, ktoré by v nej mohli osadiť. V budúcnosti by vo zvonici v kláštore mohla byť muzeálna expozícia a ukážka mníšskej cely.
„Fráter nám naposledy naznačil, že k tým dvom ešte pribudne tretí. Zvažujeme, či tie zvony nedáme do kostola na Malej Skalke. Zvony, ktoré tam sú teraz nie sú kvalitné, nemajú dobrý zvuk," dodal Plško.