Na olejomaľby pripevňuje lebky ľudí

Bývalý vykrádač hrobov slávnych Ondrej Jajcaj je opäť na scéne. Ľudské lebky z mnohých cintorínov Európy vkomponoval do veľkorozmerných obrazov.

Na obrazy inštaluje lebky.Na obrazy inštaluje lebky. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

Bývalý vykrádač hrobov slávnych Ondrej Jajcaj je opäť na scéne. Ľudské lebky z mnohých cintorínov Európy vkomponoval do veľkorozmerných obrazov, ktoré sám maľuje.

STARÁ TURÁ. Pred piatimi rokmi poskytol Ondrej Jajcaj našim novinám po niekoľkých týždňoch kontaktovania šokujúcu spoveď muža, ktorý vnikol do stoviek hrobiek významných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem iných si z hrobov hudobných skladateľov Johannesa Brahmsa a Johanna Straussa odniesol ich vzácne zubné protézy.

Počas ilegálnej práce z hrobov premiestnil do svojej zbierky až 350 ľudských lebiek alebo ich fragmentov. Pre mnohých je psychopat, sám sa považuje za správcu obrovského množstva ľudských lebiek a zubných protéz.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré zo vzorne uskladnených a zakonzervovaných lebiek Jajcajovej zbierky dnes dominantne figurujú na plátnach jeho olejových a akrylových malieb.

Muž, ktorý sa zamiloval do vrbovských kopaníc, hradu Branč a do oblasti Myjavy a Starej Turej, sa pravidelne vracia k priateľom, pokračoval po piatich rokoch pre naše noviny v odkrývaní svojich ďalších aktivít.

Mnohým čitateľom z nich budú behať po tele zimomriavky a naskakovať husia koža. Tak, ako sa dá očakávať od človeka, ktorý sa už roky pohybuje na hrane zákona a polícia je v súvislosti s jeho menom stále v strehu.

Považuje sa za správcu lebiek

Do hrobiek začal chodiť už v štrnástich rokoch. Hrobky cintorínov v Bratislave, Prahe, Viedni, Paríži a iných európskych veľkomestách pozná po rokoch desivých exkurzií v najsmutnejších útrobách zeme lepšie ako ulice rodného mesta. Ak mu dáte nálepku vykrádač hrobov, odpovie vám, že je výskumník.

SkryťVypnúť reklamu

Aj vyšetrovateľom na bratislavskej polícii prízvukoval pred ôsmimi rokmi, že je správcom lebiek. Tvrdí, že hovoril iba pravdu.

Unikátnou zbierkou niekoľkých stoviek zubných protéz a lebiek sa podľa jeho slov podujal zachrániť históriu zubnej protetiky.

Dnes ho už chladné útroby obrovských hrobiek až tak nelákajú. Neodradila ho možná nákaza cholerou v niektorej z ilegálne otvorených hrobiek?

„Prestal som s vnikaním do hrobiek, už sa mi nahromadilo dosť materiálu. V ukončení mojej práce figuruje i opatrnosť, únava zo stereotypu a okolnosť, že dnes už neexistujú nevybrakované hrobky,“ hovorí Jajcaj. Takmer štyri stovky „ulovených“ lebiek velikánov i bežných ľudí sú dnes ideálnym základom k jeho extravagantnej výtvarnej činnosti.

Lebky inštaluje na obrazy trinásť rokov

Svoj vo svete ojedinelý a pre mnohých neprijateľný výtvarný štýl spája s kritikou ľudskej nepokory a smeruje ho ku kritike snobov.

SkryťVypnúť reklamu

„Lebky pochádzajú zo starých hrobiek. Hrobky si zriaďovali väčšinou bohatí a významní ľudia, ktorí si skoro vždy mysleli, že sú niečo viac. Že sú elita a akísi nadľudia. Z toho prostredia som čerpal. Neskrývam i kritický zámer zosmiešniť ľudskú nafúkanosť,“ tvrdí Ondrej Jajcaj.

Lebky na jeho obrazoch pochádzajú väčšinou zo začiatku minulého storočia, v menšej miere z 19. storočia.

Jajcaj ich do svojho výtvarného prejavu začal vkomponovávať už pred trinástimi rokmi. „Ide o to, že na masu ľudí je nereálne pôsobiť ro-zumným argumentom. Priemerný človek je v zajatí veľkého množstva ideologických indoktrín, ktoré mu do hlavy nastrkali úspešní manipulátori,“ pokračuje.

Proces tvorby jednotlivých artefaktov posiatych lebkami považuje za vopred premyslený a dobre zacielený.

Šokujúce Jajcajove olejomaľby sú úzko späté s konkrétnou lebkou zosnulého. Presne vie, komu lebka na jeho obraze patrí a podľa toho oživuje pestrými farbami veľkorozmerné plátna.

Morbídne pôsobí fakt, že pozná meno zosnulého i rok, v ktorom naposledy vydýchol. Stál pred ním na náhrobnej doske, keď prenikal k posledným zachovaným ľudským pozostatkom. Takmer na všetkých Jajcajových obrazoch korešponduje znázornená profesia a život s lebkou človeka, ktorému patrila.

„K lebke farára som primaľoval Nový zákon. K lebke astronóma ďalekohľad a obraz s lebkou zosnulého lekára som spojil s lekárskymi inštrumentami,“ vysvetľuje autor malieb.

K lebke z hrobu nemeckého vojaka zabitého v 1. svetovej vojne v roku 1917 primaľoval uniformu, strelnú zbraň i sanitku, odvážajúcu vojaka do poľného lazaretu. Sarkasticky na obraze figuruje náznak cintorína, na ktorom nemecký vojak po zásahu projektilom napokon skončil. Lebky nemeckých veľkostatkárov syna a otca vsadil do rozľahlej krajiny s koňom v popredí.

Spracoval už 47 ľudských lebiek

Pre niekoho odstrašujúci a desivý, pre iného šialený a pre ďalších zberateľsky príťažlivý umelecký materiál netradičného charakteru. Jajcaj svoje obrazy v zahraničí už aj vystavoval, niektoré skončili ako dary v súkromných zbierkach právnikov, politikov, umelcov i lekárov na mnohých kontinentoch.

„K dnešnému dňu som výtvarne spracoval 47 ľudských lebiek. Obrazy som rozdal prostredníctvom liberálnych mecenášov a umelcov,“ prízvukuje.

Darovanie obrazov realizoval vždy na pôde ambasády štátu, ktorého právna legislatíva jasne rozlišuje vo veci nakladania s ľudskými ostatkami. „Povedané jednoducho, existujú štáty, kde občan nie je iba robot na prácu, ktorý poslúcha a bojí sa,“ podotýka Ondrej Jajcaj.

Obrazy oficiálne neponúka, záujemcovia o jeho tvorbu stále pribúdajú. Nemaľuje ani na objednávku. Tí, ktorí o obrazy majú záujem, sa musia prispôsobiť jeho bohatej ponuke.

Jajcajove obrazy sú už po celom svete

Ak si myslíte, že obraz s lebkou by si doma na stenu nikto nezavesil, ste ďaleko od pravdy. Jajcajove obrazy majú mnoho sympatizantov.

„Začiatkom 90. rokov som odvážne skúmal v Paríži i vo Viedni. Tieto cintoríny poskytli plejádu všeobecne známych historických a svetoznámych postáv. A tak lebky aplikované do výtvarna sú žiadané,“ potvrdzuje tvorca obrazov.

Potentáti boli vždy jeho cieľovou skupinou pri výbere hrobiek. Podľa jeho slov mapoval históriu protetického zubného lekárstva, hľadať opravený chrup u chudobných ľudí by bolo z jeho pohľadu nelogické a neprinášajúce poznanie v tomto odvetví.

„Moje obrazy putovali už aj do Izraela, Latinskej Ameriky, Hamburgu, Stuttgartu, Prahy a ďalších končín celého sveta. Končia najmä v súkromných zbierkach,“ hovorí Jajcaj. V jednom prípade obrazu znázorňujúceho žehnajúceho biskupa spracoval okrem lebiek aj články ľudskej ruky. Obraz s kostičkami prstov skončil v súkromnej zbierke v hlavnom meste našich českých susedov.

Pred prípravou obrazu ošetruje a konzervuje jednotlivé lebky nevyhnutnými prípravkami. „Najviac používam rôzne laky a formaldehyd,“ hovorí.

Pri výtvarných nápadoch a tvorbe, ktorú mnohí považujú za zvrátenú, neváhal autor použiť aj ľudský popol. Pri maľovaní vytypované farby zmiešal s popolom zosnulého a nanášal ich na plátno.

„Miešanie ľudského popola s farbami nie je nič nové. Vzdelanejší výtvarníci a kunsthistorici to poznajú z prostredia starej Číny,“ poúča Jajcaj. Sám však svoj výtvarný prejav nepovažuje za nič výnimočné.

„Na svete sú doslova miliardy ľudských lebiek. Nie je to žiadna senzácia,“ apeluje. Pri pohľade na jeho obrazy s na plátno nainštalovanými rozpílenými lebkami so zachovanou frontálnou časťou i čelusťou sú jeho slová iba ťažko akceptovateľné. Na záver Jajcaj ponúka zaujímavú myšlienku.

„Úcta patrí k životu. Prehnane uctievať ľudské ostatky súvisí pravdepodobne s výčitkami svedomia. Často sa nevieme za života kultúrne správať k svojim najbližším, a tak potom, po ich skone, donekonečna leštíme náhrobky. Je to groteskné, smutné a hlúpe,“ skonštatoval Ondrej Jajcaj.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 526
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 195
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 284
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 727
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 849
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 014
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 204
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 069
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  3. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  4. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  5. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  6. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  7. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  8. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 443
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 004
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 65 259
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 196
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 527
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 680
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 146
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 733
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Kam vyraziť počas najbližšieho týždňa v Trenčíne, Bánovciach nad Bebravou, Brezovej pod Bradlom, Dubnici, Hornom Srní, Myjave, Nemšovej, Novom Meste nad Váhom, Starej Turej, Trenčianskej Teplej a Tepliciach?


Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Myjava (v žltom) remizovala v Martine.

Prehľad výsledkov, komentárov, hráčov zápasu a tabuliek od III. po IX. ligu.


Otec a dvaja synovia Bredschneiderovci.

Dvaja synovia s otcom pripravili výstavu Hračkovo, ktorá fascinovala všetky generácie nadšených návštevníkov.


  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  3. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  4. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  5. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  6. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  7. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  8. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 443
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 004
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 65 259
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 196
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 527
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 680
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 146
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 733
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu