Podľa organizátorov sa je na čo tešiť.
TRENČÍN. V blízkosti starej školy na kopci Kykula pri Chocholnej- Velčiciach sa začiatkom augusta budú opäť pozorovať padajúce hviezdy. Podujatie plánujú na dve noci medzi 8.- 9. alebo 14. a 15. augustom.
Budú sa pozorovať planéty Saturn a Venuša astronomickým ďalekohľadom a zo svojich spácakov uvidíte meteorický roj Perzeidy.
Jediné obmedzenie je vek od 13 rokov pre individuálnych účastníkov a nepriaznivé počasie. V tom prípade sa pozorovanie presunie na iný dátum.
Mnoho informácií o rojoch meteorov získavajú vedci vďaka elektronickým zariadeniam. Napriek tomu im niektoré chýbajú, práve na to potrebujú ľudí.
Potrebujú ľudský zrak
„Aj napriek tomu, že prístroje ako je radar alebo fotoaparát vedia zaznamenať mnoho informácií, niektoré z nich vedcom stále unikajú. Využívajú preto na pozorovanie ľudské oko,“ vysvetľuje projekt vedec a organizátor akcie Jozef Drga.
Od roku 1998 preto vznikla International Meteor Organization, ktorá zhromažďuje informácie z pozorovaní od ľudí- laikov.
Informácie aj z tohto pozorovania pošlú neskôr organizácií.
„S kolegom spracujeme informácie od ľudí z konkrétneho pozorovania, pošleme ich do Belgicka kde ich vyhodnocujú a spracovávajú. Výsledky neskôr využívajú na vedecké účely a dizertačné práce,“ povedal Drga.
Pred pozorovaním spravia krátku inštruktáž
Pozorovanie nebude jediná aktivita ktorej sa môžu ľudia na akcií venovať.
„Zraz je o 18:00 v reštaurácii Stará škola na Kykule vzdialeného približne 1,5 kilometra od miesta pozorovania na ktoré sa neskôr presunieme. Založíme oheň, nachystáme jedlo na opekanie, budeme sledovať oblohu aj astronomickým ďalekohľadom. Vítané sú tiež hudobné nástroje. Okolo 23:00 dáme ľuďom krátku, jednoduchú inštruktáž a zanedlho začneme pozorovať samotné meteority,“ opísal program Drga.
Od ľudí požadujú aby sa pozerali na oblohu a počítali meteory.
„Keď uvidia meteor, povedia mi to a ja zapíšem čas. Ďalšími údajmi bude jasnosť a smer samotného meteoru,“ pokračuje.
Drga tiež s trochou humoru ľuďom odporúča pripraviť si zoznam aspoň sto želaní, ktoré budú čítať pri každej padajúcej hviezde.
Akcia sa uskutoční už 18 rok. Organizátori dúfajú, že okrem zážitku z pozorovania a zozbieraným údajom vzbudia touto formou záujem o prírodné vedy aj medzi mladými ľuďmi.