Pripravovaná novela zákona o športe chce stopnúť súkromné masérske školy. Kurzy by po novom mohli robiť len zdravotnícke školy. Maséri protestujú.
TRENČÍN. Ministerstvo školstva pripravuje zmenu zákona o športe. Výrazným spôsobom sa dotkne podnikania masérov a súkromných masérskych škôl, ktoré poskytujú masérske kurzy. V súčasnosti môžu súkromné masérske školy na základe akreditácie od ministerstva školstva vyučovať kurz športového maséra. Absolventi kurzu si môžu založiť živnosť.
Podľa nového zákona by sa masérske kurzy mohli robiť len na stredných zdravotníckych školách. Všetci maséri, ktorí majú certifikáty s obmedzenou dĺžkou platnosti, by si museli robiť nové dvojročné kurzy na strednej zdravotníckej škole. Tým, ktorí by takýto kurz neabsolvovali, by odobrali živnostenský list.
Maséri: Je to komplikácia
Masérom sa tento návrh nepozdáva. „Skomplikuje mi to prácu a podnikanie. Mám vysokú školu, kde sme v rámci štúdia mali masáže ako predmet a aj ako kurz. Spravil som si oba, ďalšie doplnkové kurzy mám od roku 2003 a po novom by som všetky tieto veci musel nanovo absolvovať na strednej zdravotníckej škole,“ hovorí masér Michal Obertáš z Trenčína. Toto riešenie je podľa neho úplne zbytočné.
„Človek, čo má v tomto odbore vysokú školu, má ísť na dva roky na strednú školu študovať masáže? Je to akoby si mal ísť docent robiť maturitu,“ dodal Obertáš.
Bude ich málo?
Zástupcovia masérskych škôl podali k návrhu zákona pripomienku, dúfajú, že ministerstvo tento zámer prehodnotí.
„Pre nás to znamená veľké obmedzenie nášho podnikania. Nebudeme môcť učiť akreditovaný kurz, na základe ktorého by si mohli ľudia otvoriť živnosť,“ hovorí Jakub Lipták, ktorý vedie masérsku školu v Trenčíne.
Podľa neho bude prijatie novely zákona v navrhovanej podobe v praxi znamenať podstatné zníženie počtu masérov na Slovenskom trhu.
„Hotely a wellness zariadenia nebudú mať koho zamestnať. Nanovo študovať dva roky v zdravotníckej škole a súčasne pri tom podnikať je časovo náročné, takmer nemožné“ dodal Lipták.
Hrubé porušenie protimonopolného zákona
Podľa Evy Kačkovej, ktorá zastupuje súkromné masérske školy, by prenos kompetencií len na zdravotné školy okrem iného znamenal aj bráneniu slobodného podnikania a bol by hrubým porušením protimonopolného zákona.
„Zdravotné školy nech vzdelávajú ľudí pre zdravotníctvo a školy s akreditáciou od ministerstva školstva nech naďalej vzdelávajú a rekvalifikujú dospelých pre sekciu mimo zdravotníctva. Mnoho ľudí si robí kurz len pre svoje potreby, majú v rodine športujúce dieťa alebo chorého človeka, ktorý je ležiaci. Kým by títo ľudia dva roky vyštudovali zdravotnú školu, dieťa už nemusí športovať, ležiaci člen rodiny už nemusí žiť,“ dodala Kačková.
Podľa nej je nepochopiteľné neustále komplikovanie ich podnikania zo strany štátu. „Aj vďaka nám a našim absolventom vznikajú ďalší platcovia daní pre štát a ľudia tak neostávajú na úradoch práce,“ uzavrela Kačková.
Klasická masáž je zdravotnícky výkon
Ministerstvo školstva, ktoré návrh zákona vypracovalo, považuje túto problematiku za zložitú.
„Ministerstvo zdravotníctva klasifikuje „klasickú masáž“ ako „zdravotnícky úkon“, na ktorý je potrebné zdravotnícke vzdelanie – teda stredná zdravotná škola. Na druhej strane na vykonávanie „športovej masáže“, ktorá zahŕňa v sebe aj klasickú masáž, postačovala aj akreditácia ministerstva školstva, čo si myslíme, že nebolo celkom v poriadku,“ povedala hovorkyňa rezortu Beáta Dupaľová – Ksenzsighová.
Kľúčové bude podľa nej stanovisko a následné rokovania s ministerstvom zdravotníctva.
„Návrh zákona je zatiaľ v medzirezortnom pripomienkovom konaní a konečné znenie bude známe až po jeho vyhodnotení,“ dodala Dupaľová – Ksenzsighová.