V roku 1915 vznikol v Trenčíne prvý skautský oddiel.
TRENČÍN. Keď britský generál Robert Baden-Powell zorganizoval v roku 1907 experimentálny tábor na ostrove Brownsea, sotva tušil, že rozbehne najväčšiu mládežnícku organizáciu na svete.
Jeho kniha Skauting pre chlapcov sa stala bestsellerom a skautské hnutie rýchlo expandovalo do celého sveta. Územie dnešného Slovenska zasiahla vlna výchovného systému zameraného na celkový rozvoj osobnosti mladého človeka ešte pred prvou svetovou vojnou v rámci Rakúsko-Uhorska.
Jeden z prvých skautských oddielov u nás bol lete 1915 založený v Trenčíne.
O pôvodne chlapčenské hnutie rýchlo prejavili záujem aj dievčatá. Štafetu priekopníkov skautských oddielov na Slovensku niesli profesori z radov katolíckych kňazov.
Prvý vznikol v Komárne v roku 1913. V júni 1915 sa na skautskú mapu zaradil aj Trenčín. Oddiel bol založený na Kráľovskom vyššom rímsko-katolíckom piaristickom gymnáziu.
Svoju činnosť začal 1. augusta 1915. Gymnázium sídlilo v budove kláštora rehole piaristov na hlavnom námestí, vchod bol aj cez romantickú kamennú bránku z Maršovského (teraz Palackého) ulice.
Základy prvého skautského oddielu v Trenčíne položili Imre Szabó, ktorý na gymnáziu vyučoval kreslenie a zemepis s nadporučíkom Pavlom Orbánom, príslušníkom tunajšieho 15. honvédskeho pluku, vykonávajúcim na gymnáziu predvojenskú prípravu. Členmi oddielu boli Gabriel Rieger, Koloman Molčan, Rudolf Paldan, Štefan Molčan, či František Tiso.
„Vychádzam z údajov odovzdávaných v Trenčíne tradíciou z generácie na generáciu. Žiaľ, odovzdávanie bolo zrejme nie vždy v písomnej forme a už vôbec sa neprenášali údaje o prameňoch, nieto ešte samotné pôvodné pramene,“ priblížil Vojtech Brabenec, člen Historickej komisie Slovenského skautingu, ktorý problematike venoval samostatnú štúdiu.
Spolu s ďalšími regionálnymi zaujímavosťami ju zverejnil na svojej webovej stránke s podtitulom „Trenčan Trenčanom o Trenčíne“.
Ako dodal, pri odovzdávaní tradície trenčianskeho skautingu predpokladá túto generačnú postupnosť aj s charakteristickými menami: F. Tiso, Š. Molčan, K. Molčan, G. Rieger, Horký, Slotík, F. Gašparík, Š. Androvič.
Skauting má filantropické, humanistické a kozmopolitné črty.
Výchovný zámer sa snaží dosiahnuť takzvanou skautskou metódou, ktorá zahŕňa sedem prvkov – aktívny pobyt v prírode, družinový systém, učenie sa činnosťou, prítomnosť stabilných hodnôt, symbolický rámec, osobné napredovanie a priateľská pomoc dospelého.