TRENČÍN. Organizátori Mestských zásahov v Trenčíne plánujú tento rok rozšíriť počet projektov o ďalšie.
Pribudnúť by mali nové lokality v centre mesta, v ktorých budú maľované názvy ulíc. Ako prvá to bude maľba s motívom dejiny Farskej ulice na boku Sporiteľne z Farskej ulice.
Nové prvky pribudnú aj v projekte Múrik pri synagóge, hovorí sa o podsvietení informačných tabúľ, ktoré sú osadené na betónovom múre.
„Rozpracovali sme návrh Námestia študentov, začali rozhovory medzi mestom, Trenčianskym samosprávnym krajom a gymnáziom. Projekt je v podstate pripravený,“ povedal jeden z organizátorov Richard Ščepko.
Podľa hovorkyne mesta Eriky Ságovej mesto pripravilo projektovú dokumentáciu. „V riešení sú vlastnícke vzťahy, pretože tu ide o areál gymnázia a majetok kraja,“ povedala Ságová.
Rozhodnú krajskí poslanci
Trenčianskemu kraju však zatiaľ požiadavka na spoluprácu pri tomto projekte nebola adresovaná. Podľa Evy Frývaldskej z Trenčianskeho kraja predstavitelia mesta v prvej fáze kontaktovali len vedenie Gymnázia Ľudovíta Štúra.
Ďalší postup by mal byť predmetom rokovaní medzi primátorom Trenčína, predsedom kraja a tiež vedením gymnázia. „Pozemok je vo vlastníctve kraja a o jeho prípadnom využití budú v záverečnej fáze rozhodovať poslanci krajského zastupiteľstva,“ dodala Frývaldská.
Cyklistická zastávka
Stále aktuálny je podľa Ščepka projekt pre cyklistov s názvom Zastav sa.
V objekte bývalých verejných toaliet na Námestí sv. Anny by mal vzniknúť malý kiosk, ktorý bude slúžiť ako zastávka na osvieženie pre cyklistov. Popri kiosku je totiž naplánovaná mestská cyklotrasa. Projekt pritom môže mať aj komerčný efekt.
Podľa autora projektu architekta Michala Vojteka by tu mohol fungovať predaj kávy alebo požičovňa bicyklov. Financovať ho chce súkromný investor.
O ďalší z projektov sa zaujíma skupina ľudí, ktorí by chceli rekreačne využiť priestor bývalého športového areálu medzi cestným mostom a Zátokou pokoja. V minulosti tu bola atletická dráha, dnes je zarastená trávou. Architekt Branislav Andel navrhol jej obnovenie a rozšírenie priestoru o ďalšie ihriská a športové priestory.
Niektoré zásahy sú na diskusiu
Nie všetky projekty v mestských zásahoch sa dajú uskutočniť. Sú medzi nimi aj také, ktoré majú vyvolať diskusiu prípadne upozorniť na zaujímavé miesta v meste.
Iné, naopak, narazili na odpor úradov. Takým je projekt úpravy priestranstva pred evanjelickým kostolom. Medzi vchodom do kostola a parkoviskom navrhovali architekti zúžiť cestu, vznikol by tak priestor na zeleň a mestský mobiliár. Projekt ale stopli dopravní policajti. Tí trvali na pomyselných troch jazdných pruhoch pri výjazde na Braneckého ulicu od parkoviska.
„Aj napriek snahám zostane evanjelický kostol obkolesený „lánmi“ asfaltu. Pokus o skvalitnenie priestoru o zeleň neuspel v konfrontácií s autami,“ dodal Ščepko.
„Mestské zásahy by mali byť operatívne veci, ktoré sa dajú uskutočniť hneď za malý balík peňazí. Je to výborná myšlienka, som rád, že táto iniciatíva prišla aj do Trenčína,“ povedal hlavný architekt mesta Martin Beďatš.
Z 37 návrhov mestských zásahov zatiaľ spravili tri – Maľované názvy ulíc, Farby pre život – čísla na stĺpoch verejného osvetlenia, ktoré majú pomôcť lokalizovať záchranárom presné miesto, kde sa volajúci nachádza. Tretím projektom je skrášlenie betónového múrika pri synagóge, na ktorom pribudli smerové tabule k pamiatkam v meste.