Železničná stanica v Trenčianskych Tepliciach stále chátra, ministerstvo dopravy ju nechce previesť na mesto.
TRENČIANSKE TEPLICE. Budova železničnej stanice v Trenčianskych Tepliciach stále chátra. Po čiastočnom obnovení prevádzky električky od júla na stanicu znovu prichádza väčší počet turistov, tá však zostáva zatvorená.
Nepredávajú sa tu lístky, nefungujú ani toalety. Stav národnej kultúrnej pamiatky, ktorú vlastní štát, sa stále zhoršuje. Na viacerých miestach opadáva omietka, v zime sa v nej nekúri.
Stanica skončila so železničkou
Prevádzku stanice ukončili v roku 2011 spolu s pravidelnou prevádzkou električky z Trenčianskej Teplej. Je pritom národnou kultúrnou pamiatkou, postavená bola v roku 1941.
Mesto sa podľa primátora Štefana Škultétyho snažilo budovu získať do vlastníctva už od roku 2011. Plánovalo tu zriadiť informačnú kanceláriu, múzeum, kaviarničku a verejné toalety. „Nestretli sme sa s pochopením zo strany ministerstva dopravy. Úradníci hľadali obštrukcie a budovu nechceli previesť na mesto,“ hovorí Škultéty.
Bez vlastníctva budovu neopravia
Ak by sa mesto chcelo uchádzať o eurofondy na opravu stanice, musí byť vlastníkom budovy. „Boli už dve výzvy v rámci operačného programu na rekonštrukciu stavieb, obe však mali podmienku, že mesto musí byť vlastníkom,“ dodal primátor.
Zo strany úradníkov ministerstva nevidí primátor žiaden záujem niečo s budovou robiť. Podľa neho ju vedome nechávajú chátrať.
„Nechcú ju previesť na mesto, nechcú ju predať vo verejnej súťaži, nemienia sem investovať peniaze.“ Ako dodal, mesto sa obráti aj na Krajský pamiatkový úrad v Trenčíne, keďže stanica je národnou kultúrnou pamiatkou. „Majiteľom je štát, tak by mali byť dvojnásobne prísni, aby začal monitorovať budovu a vyzývať vlastníka, aby začal konať,“ zdôraznil primátor.
Hrubé prepočty nákladov na rekonštrukciu odhaduje primátor na 700-tisíc až jeden milión eur. „Závisí to od konzultácií s pamiatkarmi. Ak by sme to mali vo vlastníctve v čase výziev na dotácie z eurofondov, tak by mesto peniaze na spolufinancovanie našlo,“ dodal Škultéty.
Mesto čaká na ďalšie možnosti financovať opravu z peňazí Európskej únie. „Ak prídu ďalšie výzvy na predkladanie projektov, pokúsime sa znovu hľadať možnosti, ako budovu zachrániť,“ uzavrel primátor.
Budovu nie je možné vyčleniť
Ministerstvo dopravy o predaji stanice Trenčianskym Tepliciam neuvažuje.
„Je súčasťou komplexu, ktorý sa prenajíma. Preto ju nie je možné vyčleniť a samostatne predať. Budovu v súčasnosti využívajú na príležitostné jazdy električkou, ktoré robí nezisková organizácia na trati Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Súčasní dopravcovia sa podľa neho zaviazali do budúcnosti odkúpiť od železníc celú infraštruktúru trate Trenčianska Teplá Trenčianske Teplice.
K stanici patrí aj trať
Podľa hovorkyne Železníc Slovenskej republiky Martiny Pavlíkovej vnímajú dopravný systém električkovej trate ako celok.
„Železničná trať a budova stanice tvoria súčasť železničnej infraštruktúry. V prípade predaja tejto trate by sa ponúkala na predaj trať s budovou stanice ako celok, neoddeliteľne, aby budova slúžila cestujúcim pri jazdách električkou,“ povedala Pavlíková.
Ako dodala, cieľom projektu revitalizácie železničnej stanice by mala byť jej komplexná rekonštrukcia. Vybranému uchádzačovi by železnice ako protihodnotu za opravu poskytli právo užívať vymedzené komerčné priestory okrem priestorov, ktoré sú potrebné na prevádzku, ako je čakáreň alebo predajňa lístkov, na dobu určitú.
Železnice momentálne neuvažujú o výrazných rekonštrukčných prácach na budove stanice v Trenčianskych Tepliciach, sú však otvorené diskusiám so záujemcami o vyššie spomenutý revitalizačný projekt, uzavrela Pavliková.
Možnosť odkúpiť stanicu spolu s traťou označil riaditeľ neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica Dušan Nosál za vzdialenú budúcnosť. „Ak bude mať ministerstvo záujem to za rozumnú cenu predať, tak, samozrejme, záujem máme. Zatiaľ ale žiadne rokovania neprebehli,“ povedal Nosál.
Škoda, že sa zanedbáva
Opravenej a fungujúcej stanici by sa potešili všetci – domáci aj turisti. „Je to úžasný nápad, ak by sa to podarilo opraviť. Je s tým spojené moje detstvo, mladosť. Treba pri tom spolupracovať s pamiatkarmi, mohla by tam byť história mesta ako tradičných kúpeľov, možno malá kaviareň,“ povedala Mária Blaškovičová z Trenčianskych Teplíc.
„Je to veľká atrakcia. Určite by sa mala budova opraviť, je škoda, že sa to zanedbáva,“ povedala Elena Michalíková z Topoľčian.