Nie všetci ale vedia, že jeden z nich, ešte stále funkčný v budove Slovakotexu v Trenčíne.
TRENČÍN. V budove Slovakotexu už vyše 30 rokov premáva obežný výťah s názvom paternoster. Začiatkom 80. rokov ho sprevádzkovala firma z Budapešti, ktorej odnož dodnes robí všetky jeho opravy.
Propagáciu neplánujú
Obežný výťah paternoster je raritný a funkčný. Potrebu na jeho propagáciu ale nemajú. „Ľudia prichádzajú, boli tu aj žiaci a študenti z technickej univerzity, vždy im povieme zopár informácií, neplánujeme ale nič ďalšie," povedal prevádzkový elektrikár Milan Horňáček.
Velkou rekonštrukciou prešiel pred piatimi rokmi. Opravili dôležité časti výťahu, vymenili niektoré kabínky, ozubené kolesá, podložili aj reťaz. Kontrolu robia povinne každé tri mesiace. Pred pár rokmi prešiel aj úradnou kontrolou.
Paternoster je výnimočný hlavne pre rýchlosť, ktorou dokáže odviezť velké množstvo ľudí.
Keďže nezastavuje a nemá ani dvere, oproti bežnému výťahu má veľkú výhodu.
Názov pochádza z opakujúcej sa modlitby
Názov je z latinčiny a znamená modlitbu Otčenáš. „Výťah chodí stále dookola. Celý systém pripomína opakujúcu sa modlitbu ako pri ruženci," povedal Horňáček. Na 11 podlažiach denne premáva 24 kabínok. Do každej z nich sa zmestia dvaja ľudia.
Najbližší funkčný obežný výťah je v Zlíne v Baťovom legendárnom mrakodrape číslo 21. Vedený je ako pamiatka.
V Dubnici nad Váhom je ďalší z nich. Je ale nefunkčný a rozobratý. Ďalšie paternostre sú v Bratislave na viacerých ministerstvách a v Košiciach.
Podobné výťahy už na Slovensku nepribudnú.
Európska únia má vraj výhrady k ich bezpečnosti. Zostávajúce výťahy, ktoré chcú používať, preto musia často kontrolovať.
Výťah v Slovakotexe už spôsobil zopár úrazov.
Problém s deťmi a staršími ľuďmi
Samotný prevádzkar hovorí, že problém majú hlavne starší ľudia, pre deti je výťah zakázaný. „Viackrát sa niekto zľakol a museli sme mu pomôcť. Nikomu sa zatiaľ ale nestalo nič vážne," povedal.
Do šachty medzi kabínku a vstup často ľuďom tiež padajú veci. „Bežne vyťahujeme spod výťahu kľúče a veci, ktoré ľuďom spadnú."
Okrem častých kontrol musí prevádzkar dôležité časti pravidelne mazať.
Hovorí však, že paternoster má oproti klasickému výťahu aj mnoho výhod. „Veľa ľuďom sa zdá výťah nebezpečný. Oproti bežným šachtovým výťahom má ale viaceré zabezpečenia," povedal.
Pri poruche kabínky, sa reťaz automaticky zablokuje, a zastaví celý systém.Šachtový výťah je zabezpečený ďalším elektronickým zariadením, nezasekne sa teda mechanicky. Pri poruche môže zletieť až dolu.
Najväčší strach majú napriek tomu ľudia, ktorí stále predpokladajú, že výťah ich pri prechode vrchnou časťou otočí dolu hlavou.
Systém je ale iný. „Dve rady kabín vedľa seba sa pomocou kolesa stále vertikálne posúvajú. V hornej časti sa kabínka neotočí, ale horizontálne prejde na druhú stranu," povedal Horňáček.