SKALKA NAD VÁHOM. Na Skalke pri Trenčíne sa bude tento víkend konať púť k svätým Andrejovi-Svoradovi a Beňadikovi, ktorí sú patrónmi nitrianskeho biskupstva. Púť sa začne už v piatok, na sviatok sv. Andreja-Svorada a Beňadika, o 10:00 na Novej Skalke svätou omšou, po ktorej bude nasledovať procesia ku kláštoru.
V sobotu sa môžu pútnici zúčastniť na svätej omši, ktorú bude slúžiť nitriansky biskup Viliam Judák. Popoludní o 15:00 sa začne v kláštore vernisáž diel z Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA et ARS. O 21:00 bude krížová cesta a gréckokatolícka svätá liturgia, ktorú povedie trenčiansky farár Igor Cingel. Hodinu pred polnocou budú novokňazi nitrianskej diecézy celebrovať svätú omšu, na záver ktorej veriacim udelia svoje novokňazské požehnanie. Po ňom - o polnoci - sa začína celonočná adorácia v duchu modlitieb a spevov z Taize.
Nedeľný program 20. júla sa začne na Skalke o 6:00 svätou omšou, ktorú bude celebrovať miestny farár Peter Beňo. O 8:00 nasleduje gréckokatolícka svätá liturgia s Vladimírom Skybom, vikárom Gréckokatolíckej bratislavskej eparchie. Slávnostnú svätú omšu o 10:30 bude celebrovať opäť Viliam Judák. Popoludní bude pre veriacich až do 20:00 opätovne otvorený kláštor na Starej Skalke.
Skalka neďaleko Trenčína je spätá so životom sv. Svorada-Andreja a Beňadika. Správy o svätých pustovníkoch pochádzajú z legendy, ktorú napísal ich súčasník, blahoslavený Maurus v rokoch 1064-1070. Svorad bol pôvodom Poliak. Neďaleko slovenskej hranice pri Dunajci žil ako mních. Približne v roku 1020 Svorad prišiel na Slovensko. Vstúpil do benediktínskeho kláštora svätého Hipolyta na Zobore, kde dostal rehoľné meno Andrej. Svätý Andrej-Svorad žil veľmi prísnym asketickým životom. Tri dni v týždni nejedol celkom nič. Na Skalku sa uchýlil na konci života. Zomrel okolo roku 1030. Pozostatky sú uložené v Nitrianskej katedrále sv. Emeráma.
Svätý Beňadik bol žiakom sv. Andreja-Svorada. Po smrti svojho učiteľa sa rozhodol bývať na tom istom mieste. Tri roky podľa jeho príkladu viedol veľmi prísny život. Tu ho prepadli zbojníci, zviazali ho a hodili do rieky Váh. Ľudia dlho hľadali jeho telo, ale bez výsledku. Zbadali však, že orol celý rok sedával na brehu Váhu, akoby niečo pozoroval. Následne našli telo, ktoré bolo po roku neporušené. Pochovali ho tiež v Katedrálnom chráme sv. Emeráma v Nitre. Miesto jeho hodenia do Váhu vyjadruje dvojvežový kostolík na Malej Skalke zasvätený obidvom svätcom pustovníkom.