Na novomestskom cintoríne je v súčasnosti nezaplatený nájom približne za 150 hrobov. Po troch rokoch od výzvy uhradiť platbu nájomcom sa v týchto hroboch môže opäť pochovávať.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Poplatky za hroby na cintorínoch sú v niektorých prípadoch už roky aj po opakovaných výzvach neuhradené. Do opustených, zanedbaných a opätovne vyhĺbených hrobov tak môžu pochovávať ďalších zosnulých.
Po troch rokoch vzniká opustené miesto
Niektoré hroby ľudia sami odhlasujú napriek tomu, že zosnulí majú v rodine stále blízkych potomkov. V novomestskom pohrebníctve evidujú aj odhlásené hroby, v ktorých ležia relatívne nedávno zosnulí. O ich hroby sa už nikto nechce starať, rodina nemá záujem zaplatiť prijateľné nájomné. Na cintoríne nájdete aj nezaplatené hroby s nálepkou vyzývajúcou uhradiť platbu. Ich nájomcovia nie sú známi.
„Výpovedná lehota uplynie tri roky odo dňa, odkedy nebolo nájomné zaplatené. Prevádzkovateľ pohrebiska ponechá po túto lehotu príslušenstvo hrobu na hrobovom mieste s označením, že ide o trojročné uloženie, počas ktorého sa nájomca môže prihlásiť. Po uplynutí výpovednej lehoty sa príslušenstvo hrobu považuje za opustenú vec," uvádza nariadenie mesta o pohrebiskách.
Blízkych pochovajú radšej do nových hrobiek
Ak o opustený hrob niekto prejaví záujem, kope sa v ňom už po druhýkrát. „Ľudia o tieto opustené hroby nemajú veľký záujem. Radšej svojich blízkych uložia do hrobiek v novej časti cintorína," vysvetľuje pani z pohrebníctva. Ľudia uprednostňujú hrobky, čoraz častejšia je aj kremácia. Niektorí svojich predkov uložia v urnách do hrobiek k svojim blízkym.
„Hrobové miesto v opustenom hrobe, kde bol už v minulosti niekto pochovaný, je výrazne lacnejšie ako miesto v novej hrobke," potvrdzujú na mestskom cintoríne.
Obsah útrob znovu hĺbených hrobov závisí od obdobia, v ktorom sa v nich po prvýkrát pochovávalo. V tých najstarších už hrobári väčšinou nenájdu nič. „Vo viacerých hroboch je na dne zachovaná lebka, panvové i stehenné kosti. Truhla býva zväčša spráchnivená alebo úplne rozložená," zhodujú sa hrobári.
V jednom z hrobov našli aj staré rádio, s ktorým zosnulý prežil veľkú časť života. „V hroboch bývajú občas zachované kožené topánky, šaty, šatky i silonové pančuchy," pokračovali.
Pozostatky musia zostať
Nálezy z hrobov sa nemôžu premiestňovať. „Ak sa v hroboch nájdu kostrové alebo iné pozostatky, na dne hrobu sa vykope malý priestor, do ktorého je nález uložený a prekrytý hlinou. Všetky pozostatky v hrobe ostávajú," potvrdil Anton Veselka, riaditeľ Technických služieb mesta.
Ľudské pozostatky musia byť podľa zákona o pohrebníctve v hrobe uložené najmenej do uplynutia tlecej doby. „Tá je u nás pätnásť rokov. Po nej je v hroboch pozostatkov už minimum," uviedol Veselka.
Okrem výnimočných prípadov exhumácie na príkaz sudcu alebo prokurátora alebo na žiadosť obstarávateľa pohrebu či blízkej osoby, sa preto v období do 15 rokov po pochovaní s pozostatkami nesmie manipulovať.