TRENČÍN. Na pondelok vydal SHMÚ výstrahu druhého stupňa pred vysokými teplotami na celý juh krajiny, od západu až po východ. Teplota by mohla vystúpiť na 34 až 37 stupňov. Druhý stupeň bude platiť v celom Bratislavskom, Nitrianskom a v Trnavskom kraji.
Na extrémne teplá upozorňuje SHMÚ výstrahou druhého stupňa v pondelok i obyvateľov okresov Myjava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske a Trenčín. Výstraha prvého stupňa sa na pondelok týka celého Žilinského kraja.
Na utorok vydal Slovenský hydrometeorologický ústav výstrahu tretieho stupňa pred vysokými teplotami. Platí to pre celý Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj a pre okresy Myjava, Nové Mesto nad Váhom v Trenčianskom kraji. Teplota by mohla vystúpiť na 35 až 37 stupňov.
V ostatných oblastiach Slovenska bude platiť druhý stupeň.
Pozor na pitný režim
Počas horúčav by mali ľudia dbať na pitný režim a neprepínať svoje sily. Slnku sa treba vyhnúť najmä v poludňajších hodinách, kedy je najsilnejšie. Pri horúčavách sú najrizikovejšími skupinami deti a seniori, ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi ochoreniami či fyzicky pracujúci ľudia vystavení celodennému slnečnému žiareniu. Preto je veľmi dôležité dodržiavať správne zásady pobytu na slnku.
Opatrný treba byť aj pri prechode z chladnejšieho, napr. klimatizovaného prostredia do tepla. Telo môže dostať tzv. teplotný šok. Dôležité je piť pravidelne v dostatočnom množstve, nie naraz väčšie množstvo chladených nápojov. Najlepšie je mať vodu vždy pri sebe a piť priebežne počas celého dňa. Vyhýbať sa treba alkoholu.
Príznaky prehriatia organizmu sú bledá pokožka, potenie, bolesť hlavy, únava, slabosť, nutkanie na vracanie či samotné vracanie. Človeka je najlepšie v takomto prípade, pokiaľ je pri vedomí, premiestniť do chladnejšieho a tienistého prostredia, vhodne ho uložiť, sledovať jeho základné životné funkcie a komunikovať s ním.
Veľmi dôležité je u postihnutého nahradiť stratu tekutín spôsobenú prehriatím, ochladiť telo vlažnou sprchou alebo studenými obkladmi. Postihnutému nikdy nepodávame alkoholické nápoje alebo kávu.
Kolapsový stav človeka v bezvedomí vyžaduje okamžité privolanie záchrannej zdravotnej služby na tiesňovej linke 155 a dodržanie pokynov operátora zdravotnej služby. Operátor pri komunikácii s volajúcim rozhodne o postupe a bezodkladne vydá pokyn na zásah skupine ambulancie záchrannej zdravotnej služby.