Na poslednom zo série verejných workshopov spravila samospráva prierez doterajšími diskusiami. Zhrnula všetky výsledky a oznámila termín predbežného návrhu.
TRENČÍN. Pred pár týždňami bol posledný z ôsmich verejných workshopov. Samospráva, ľudia aj odborníci na nich rozoberali témy, ktoré majú formovať budúcnosť mesta.
Okrem workshopov využili aj dvanásťstranové dotazníky. Rozoslali ich do dvetisíc domácností. Obyvatelia Trenčína v nich odpovedali na otázky o doprave, bývaní, práci a životnom prostredí a službách v meste.
Opísať v nich tiež mali, aké mesto by chceli v budúcnosti. Odpovede prišli od 830 z nich.
Prvý návrh plánu
Plán rozvoja vypracujú na najbližších sedem rokov. Cez prázdniny chcú dať dokopy všetky informácie a spolu s odborníkmi vypracovať prvý predbežný plán.
„Do septembra chceme vytvoriť prvý nástrel toho, ako by mal plán vyzerať. Vzápätí chceme spraviť prvé kroky, ktoré nie sú až tak finančne náročné, ale mestu môžu veľmi pomôcť,“ povedala koordinátorka projektu Trenčín si Ty Renáta Kaščáková.
Predbežné návrhy, ktoré s pomocou ľudí a odborníkov poskladali, hovoria napríklad o spropagovaní historických osobností z okolia, prepojení nábrežia s centrom až k Brezine alebo doplnení a zmene funkcií nevyužívaných území brownfields.
Workshopy sa začali v máji. Rozoberali na nich otázky týkajúce sa cestovného ruchu, ekosystému v meste, kreatívneho potenciálu, priemyslu a podnikania, mestských komunít, služieb pre obyvateľov a urbanizmu.
Pri každej téme stanovili štyri otázky. Najprv popísali, čo konkrétnu oblasť najviac ovplyvnilo v minulosti. Pokračovali označením plusov a mínusov, ktoré mesto v oblasti má a nakoniec navrhli opatrenia pre zlepšenie stavu.
V každej oblasti bolo najväčším problémom chýbajúce prepojenie. „Zhodli sme sa, že či už v cestovnom ruchu, urbanizme alebo mestských komunitách chýba hlavne zosieťovanie subjektov, chýbajúca spolupráca a manažment,“ povedal hlavný architekt mesta Martin Beďatš.
Nový koncept mesta postavený na hodnotách
Samotné návrhy opatrení chcú založiť na pevných základoch. „Pokiaľ chceme vybudovať nový koncept mesta, musíme ho postaviť na pevných základoch. Dostatočne silné sú podľa nás jedine morálne a ľudské hodnoty, kultúrne a historické dedičstvo a prírodný potenciál, ktorý mesto má,“ povedala Kaščáková. Rozvoj mesta chcú postaviť na konkurencieschopnosti, kvalitnej a inovatívnej ekonomike vychádzajúcej v ústrety podnikateľom a vysokej kvalite života v meste pre obyvateľov aj turistov.
Po workshopoch majú pocit, že so závermi, ku ktorým dospeli, by sa stotožnila väčšina obyvateľov.
„Myslím, že v rámci prieskumu sme sa už dostali do konečného bodu. Keby sme sa spýtali hocikoho, mám pocit, že všetci zdieľame názory, ktoré sme počas výskumu vyzbierali. Jediné, o čo teraz ide, je začať veci už aj naozaj robiť,“ ukončila Kaščáková.
Autor: Dora Briestenská