Pravý breh Váhu zmení svoju podobu. Slovenský rybársky zväz ho získal výpožičkou od mesta na 50 rokov.
TRENČÍN. Mesto vypožičalo Slovenskému rybárskemu zväzu na 50 rokov územie na pravom brehu Váhu.
Za bývalou fabrikou Ozety na záplavovom území majú rybári podľa podmienok mesta vybudovať prírodnú relaxačno -odpočinkovú zónu.
Niektorí ľudia sa obávajú, že rybári budú uprednostňovať svoje potreby pred záujmami ľudí. Pochybnosti vzbudzuje aj pôžička na takto dlhú dobu.
Mesto je s riešením spokojné
Hlavný architekt mesta Martin Beďatš návrh podporuje.
„Využitie areálu za Ozetou sme ponúkali zväzu už dávnejšie. Ich zámer vítam veľmi pozitívne, sám som to navrhol. Dané územie má možnosť využitia v princípe iba to, čo tam bude robiť zväz," povedal. Pre rybárov je získanie areálu jedným z dlhodobých cieľov. Nespokojní sú s celkovým stavom brehu.
„Nápad získať túto plochu prišiel z viacerých dôvodov. Jedným z nich je súčasný stav nábrežia. Obmedzený prístup k vode, náletové dreviny a odpadky po návštevníkoch nie sú dobrou vizitkou ani pre mesto, ani pre nás," hovorí predseda zväzu rybárov Jozef Lauš.
Ďalším dôvodom je aj vysoká návštevnosť brehu rybármi. „V revíre Váhu číslo osem, ktorého súčasťou je aj toto územie sme v minulom roku zaznamenali vyše 17-tisíc návštev našich členov mestskej organizácie a približne tritisíc návštev členov zväzu z iných organizácii," pokračuje Lauš.
Získanie územia preto vidia ako opodstatnený cieľ.
Niektorých ľudí znepokojuje dĺžka vypožičania pozemku až na 50 rokov. Navrhli ju rybári.
„Dobu trvania výpožičky navrhla naša organizácia, z dôvodu rozsahu investícii a pre stabilizáciu priestoru a jeho dlhodobej údržby," dodáva Lauš.
Zľahčovanie zodpovednosti
Podľa predsedu Združenie občanov miest a obcí Slovenska Vladimíra Špánika nie je postup mesta dobrým riešením.
„Takéto riešenie je zľahčovaním zodpovednosti a povinnosti mesta voči svojim občanom. Obavy o uprednostňovanie záujmov rybárov na úkor obyvateľov mesta sú oprávnené," povedal.
„V každom prípade je doba výpožičky 50 rokov za stanovených podmienok obmedzením práv občanov. Rybárom umožňuje obmedziť bežné užívanie obyvateľom mesta pod rôznymi aj hypotetickými dôvodmi. Záväzok môže obmedziť efektívnejšie využitie priestorov v budúcnosti," zhrnul problém Špánik.
Mesto môže vypovedať zväzu zmluvu, len ak nedodržia stanovené podmienky. Tie zahrňujú okrem vybudovania a dodržania odpočinkovej zóny vždy prístupnej širokej verejnosti tiež udržiavanie pozemku a vývoz smetí na vlastné náklady.
„Mesto malo využiť možnosti vlastníka. Keď sa už aj rozhodli pre takéto riešenie, podmienky pre zrušenie zmluvy mali byť jednoznačnejšie naklonené mestu, aby mohlo operatívnejšie reagovať na prípadné nové okolnosti či možnosti využitia priestoru," dodal Špánik.
Mesto nemá o budúcnosti miesta žiadne pochybnosti.
„Územný plán jasne definuje využitie tohto územia, takže ani do budúcnosti nehľadáme jeho nové funkčné využitie. Nie je o čom diskutovať. Ak má niekto záujem spravovať územie s funkčným využitím rekreácie, relaxu a športu pre verejnosť, starať sa oň a udržiavať ho, tak to treba privítať a, samozrejme, dohodnúť v zmluve pevné a jasné podmienky. To sa stalo," dodal Beďatš.
Primátor je z pôžičky nadšený. Vidí v nej budúcnosť nábrežia v prírodnej forme.
„Tento majetkový prevod ma veľmi teší. Je to nádherná časť mesta, ktorá vďaka zväzu ponúkne obyvateľom relax a oddych v príjemnom a kultivovanom prostredí. Zároveň je to potvrdenie, že na tomto území sa nič iné nikdy neplánovalo, ani neplánuje," povedal Rybníček.
Štúdiu v súčasnosti upravujú
Areál vybudujú podľa štúdie revitalizácie, ktorú práve upravujú po pripomienkovom konaní. V návrhu projektu sú ihriská, športoviská, štrková pláž alebo rybárske jazierko. Ľudia dlhodobo spomínajú aj lávku, ktorá mala spojiť dve strany Váhu. Pravdepodobne ju ale nevybudujú.
„Lávka v štúdii síce je, ale nie je súčasťou našich iniciatív. Je zakreslená len z dôvodu ľahšej orientácie v grafike štúdie," ukončuje predseda zväzu Lauš.
Autor: Dora Briestenská