TRENČÍN. V centre Trenčína otvorili zariadenie sociálnych služieb pre ľudí s mentálnym znevýhodnením a duševným ochorením. Súčasťou zariadenia na Palackého ulici bude aj kaviareň, galéria a príležitostný aukčný dom.
Dielne sa do centra mesta presťahovali zo Zlatoviec, kde fungovali päť rokov. Novinkou je kaviareň, ktorá je na prízemí budovy. Postihnutí ľudia tu budú robiť čašníkov. V rámci Trenčianskeho kraja ide o prvé zariadenie takéhoto typu.
Špeciálny nápojový lístok
Pracovať budú v dvoch smenách po štyri hodiny. Obsluhovať zákazníkov majú vždy traja klienti s jednou pracovníčkou, ktorá bude ako dozor. „Prispôsobili sme im nápojové lístky, budú tam piktogramy, aby si ľahšie zapamätali objednávky. Budú sa tu o to starať,“ povedal riaditeľ neziskovej organizácie Lepší svet Dušan Mikulec. Kaviareň bude otvorená od 10. do 18. hodiny každý deň okrem soboty a nedele.
V chránenej dielni bude na ôsmich miestach pracovať šestnásť ľudí s mentálnym postihnutím.
Pracovať budú v troch dielňach. „Pod dohľadom šiestich terapeutov budú vyrábať veci z keramiky, papiera, textilu. Dostávať budú polovicu minimálnej mzdy, keďže sú zamestnaní na polovičný úväzok,“ dodal Mikulec. 18 z nich býva v zariadení podporovaného bývania, 12 prichádza zo svojich domovov. Súčasťou centra je tiež rehabilitačné stredisko pre 30 klientov.
Práca ťažká, ale krásna
Dominika Štauderová pracuje v organizácii Lepší svet dva roky.
„Mám ich veľmi rada, to chcem, aby vedeli, aj keď práca s nimi je veľmi ťažká, psychicky náročná, ale o to krajšia,“ povedala. Postihnutým sa tu snažia spestriť život. „Vybavujeme im kanisterapiu, chodia sem záchranárske psy, chodíme na plavárne, na výlety,“ hovorí.
Postihnutí ľudia podľa nej radi pracujú, ale majú problémy s jemnou motorikou, prácou s nožničkami, lepidlom. Podľa nej je vidieť zmenu v ich správaní, keď začnú chodiť do kolektívu, kde sa im odborne venujú.
„Snažíme sa ich viesť k slušnejšiemu správaniu, aby vedeli pozdraviť, tu ich naučíme životu v spoločnosti ďalších ľudí, aby ich vedeli tolerovať, prispôsobiť sa, chápať potreby iných. Integrujeme ich do normálneho života,“ dodala Stauderová.
Podobných zariadení by malo byť viac
Na Slovensku by privítala viac podobných zariadení. „Je mi ľúto chorých ľudí, čo zostávajú doma a sú zanedbaní. Rodičia im nemôžu poskytnúť to, čo im poskytne takéto zariadenie. Vidíme na nových klientoch, že sú otupení domácou starostlivosťou, nie sú naučení komunikovať s inými ľuďmi,“ dodala.
Jej slová potvrdzuje aj Mária Mareková. Jej syn navštevuje toto zariadenie už tretí rok. „Chlapec by bol doma sám, uzavretý. Takto ide medzi seberovných, chodia na rôzne výlety, všeličo vyrábajú. Je na tom oveľa lepšie. Neviem si predstaviť, aký lepší svet by som pre neho našla,“ dodala.