TRENČÍN. Trenčianskej univerzite hrozí pokuta až 40-tisíc eur. Kontrola ministerstva školstva zistila pochybenia pri hospodárení. Vyplatenie odstupného bývalej kvestorke nebolo podľa výsledkov kontroly v súlade so zákonom.
„Suma bola pomerne vysoká a toho sa týka aj pokuta, ktorú môže univerzita dostať,“ povedal minister školstva Juraj Draxler. O pokute definitívne rozhodne Správa finančnej kontroly.
Problém s kvestorom
Problémom na univerzite zostáva postavenie terajšieho kvestora. Toho v roku 2011 bývalý rektor Kneppo prepustil, o dva roky však vyhral súd o neplatnosť výpovede. Univerzita ho musela zobrať späť.
Medzi terajším rektorom Jozefom Habánikom a kvestorom je narušená dôvera. V rokoch 2009 až 2011 mal podľa rektora kvestor porušiť viacero hospodárskych pravidiel. „Univerzita sa snaží o zmier, kvestor ale požaduje vysoké odškodné, ktoré je pre nás neprijateľné,“ povedal rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik.
Kvestor požadoval odškodné vo výške 76-tisíc eur plus úroky z omeškania za obdobie, keď funkciu nevykonával.
Okresný súd v Trenčíne nakoniec v piatok nariadil univerzite vyplatiť mu ušlú mzdu vo výške viac ako 70-tisíc eur plus úroky z omeškania. Prípadné odvolanie univerzita zváži.
Draxler: Je tu bizarná situácia
Sprostredkovať dialóg medzi rektorom a kvestorom sa snažil aj minister Draxler. „Je tu bizarná situácia, keď kvestor je v malej kancelárii v podstate odrezaný od sveta a nevykonáva plnohodnotne funkciu. Budem rád, keď sa všetky spory z minulosti uzavrú,“ povedal Draxler.
Trenčianska univerzita má podľa neho potenciál a svoje miesto vo výskumnej štruktúre Slovenska.
Rektorovi chýba metodický pokyn
Podľa rektora Habánika sa univerzita rozhodnutím súdu v roku 2013 dostala do patovej situácie.
„Zákonom definovaná funkcia kvestora bola súbežne obsadená dvomi kvestormi. Vyplácanie dvoch platov zamestnancom na jednej funkcii na dobu neurčitú musela univerzita okamžite riešiť,“ povedal Habánik. Podľa neho by totiž univerzita do dnešného dňa prišla asi o 110 000 eur.
Keďže podľa neho neexistuje metodický pokyn, podľa ktorého by bolo možné v takejto situácii postupovať, univerzita mala tri možnosti riešenia – platiť dvoch kvestorov súčasne, dať výpoveď jednému z nich z nadbytočnosti, čo by ale s istotou znamenalo nový súdny spor.
Tretia možnosť bola dohodnúť sa s jedným z kvestorov o skončení pracovného pomeru s vyplatením odstupného.
„Zo zlých riešení univerzita mohla vybrať len zlé a začala s oboma kvestormi rokovať o ukončení pracovného pomeru dohodou. Týmto riešením sme zabránili neefektívnemu hospodáreniu. Z možných zlých riešení vo vzniknutom právnom stave sme vybrali to najhospodárnejšie,“ zdôraznil rektor.