TRENČÍN. Spisovateľ a biológ Gustáv Murín prezentuje svoju novú knihu Päť krát Pé v slovenských mestách.
Veľkú časť knihy tvorí okrem témy dlhoročných vzťahov aj nevera.
Aj v Trenčíne okrem predstavenia knihy vedie prednášky so študentmi miestnych škôl aj verejnosťou.
V rozhovore porozprával viac nielen o novej knihe, ale aj o význame besied a porovnaní študentov rôznych generácií.
O čom hovoríte vo Vašej najnovšej knihe?
- Nadväzuje na prvú knihu, Návod na manželstvo, ktorá riešila vzťahy a otázku, ako si nájsť správneho partnera. Keďže mala veľký úspech, po siedmich rokoch som sa rozhodol spraviť pokračovanie.
Názov knihy evokuje množstvo literatúry, ktorá ľuďom radí ako žiť a presadzuje "ten správny spôsob". Je vaša kniha iná?
- Názov je naschvál postavený takým spôsobom. Má ľudí upútať na prvý pohľad, obsah je ale iný.
V čom konkrétne?
- Zásadný rozdiel je v tom, že moje knihy sú postavené na humore a k problémom pristupujú s nadhľadom.
Ako reagujú na knihy ľudia?
- Pozitívne ohlasy mám hlavne od žien. Publikoval som aj v ženských časopisoch, ktoré bývajú často písané jedným spôsobom a riešia stále tie isté témy. Ženy ocenili iný pohľad na veci.
Je podľa vás dôležité, aby si partneri rozumeli v humore?
- Myslím si, že je to jedna z najdôležitejších vecí. Keď sa dokážu pohádať, následne sa na tom zasmiať a nebrať hádku strašne vážne. Myslím, že to dokáže vzťahu veľmi pomôcť.
Rozoberáte v knihe viaceré témy?
- Kniha hovorí sčasti o dlhoročných vzťahoch, v ktorých musia vznikať aj kolízie. Opisuje hádky a ako ich s humorom prekonať. Druhú veľkú časť tvorí téma nevery a spôsob, ako nad ňou zvíťaziť.
Existujú podľa vás určité kroky, ktoré pomáhajú prekonať neveru a hádky?
- Áno, mám ale pocit, že ľudia sú príliš leniví zistiť, ktoré to sú a používať ich. Potom veľmi jednoducho spadnú do rutiny a začnú sa nudiť.
Tému nevery ste v knihe spracovali tiež s humorom?
- O aspektoch nevery otvorene hovorím z faktov, ktoré majú základ vo vede. Podstatou je, aby ľudia pochopili, že problémy, ktoré riešia vo vzťahoch, sú problémy, ktoré rieši mnoho ďalších ľudí.
Predávajú sa knihy s podobnými témami veľa?
- Ľudia sa mi zdajú veľmi prudérni. Veľakrát, keď som sa rozprával s predavačkami v kníhkupectvách, spomínali, ako sa ľudia pred nimi hanbia kúpiť si knihu, ktorá rieši témy, ako sú sex alebo partnerské vzťahy.
Sú Vaše knihy určené pre špecifickú skupinu ľudí?
- Mám šťastie, že píšem knihy, ktoré oslovujú široké spektrum divákov. Knihy o Slovákoch a slovenčine môžu čítať študenti, knihy o mafii napríklad tiež ľudia stredného veku, ako aj tie o biochémií lásky, manželstve alebo nevere.
Máte široký záber na témy. Z akého dôvodu?
- Som veľmi zvedavý. Keď nájdem niečo, čo ma zaujme alebo trápi, vždy si chcem na to sám odpovedať. Preto nezáleží na tom, čo to je, téma ma musí hlavne zaujať.
Akým spôsobom z odpovedí vznikajú konkrétne knihy?
- Odpovedať si na veci znamená ísť do hĺbky a zhromažďovať veľa informácií. Väčšinou mi potom napadne, že by to mohlo byť zaujímavé a užitočné aj pre ľudí.
Informácie potom priblížite ľuďom v knihe inou formou?
- Veci, ktoré zistím, sa snažím podať jednoduchším spôsobom, ktorý ľudia ľahšie spracujú. Namiesto toho, aby museli prejsť velké množstvo informácií, prečítajú si ich jednoducho v rámci príbehu. Myslím, že je to najlepší spôsob, ako si veci zapamätať.
Vyhrali ste ocenenie za najpredávanejšiu knihu roku 2009. Čo to pre Vás znamená?
- Ocenenie beriem ako záväzok. Pokiaľ sa kniha dobre predáva, čitatelia si tým kupujú autorov čas, ktorý má potom využiť na napísanie ďalšej knihy.
Majú podľa vás populárne knihy ďalšie výhody okrem vysokej predajnosti?
- Obrovská vec je pre mňa, keď niekto vďaka mojej knihe začne čítať. Prvá kniha býva u veľa ľudí práve niektorá z tých najpredávanejších a populárnych.
Prečo je podľa vás čítanie také dôležité?
- Ľudia si tak predávajú skúsenosti. Vedia riešiť aj komplikované situácie jednoduchšie. Viaceré pohľady na veci človeku veľmi pomáhajú. Tiež sa musia aktívne podieľať na texte. Informácie nimi nemôžu len pasívne prejsť, ako napríklad v prípade televízie.
Vidíte na prednáškach rozdiel medzi študentmi z rôznych krajín alebo miest?
- Určite. Na prednáške v Kanade som bol veľmi sklamaný z úrovne študentov. Nezaujala ich ani jedna téma, ktorú som začal, to sa mi zatiaľ nestalo. U nás je zaujímavé napríklad, že žiaci cirkevných gymnázií sú na prednáškach omnoho vnímavejší a citlivejší ako žiaci bežných škôl.
Prednášky robíte už dlho. Vidíte zmenu aj medzi generáciami žiakov?
- Pred približne 15 rokmi som bol na prednáške v Banskej Štiavnici. Študenti mi po prednáške kládli vážne otázky o živote a budúcnosti. Bol to skvelý zážitok. V súčasnosti je taký prístup veľmi ojedinelý.