Je jednoduchšie hrať hokej, než sa pohybovať vo funkcionárskych kruhoch

Pred niekoľkými dňami oslávil svoje životné jubileum päťdesiat rokov. Skalický rodák Eduard Hartmann, ktorý sa vytrvalo angažuje v trenčianskom hokeji, bol bývalým reprezentačným brankárom.

Eduard Hartmann sa dožil päťdesiatky.Eduard Hartmann sa dožil päťdesiatky. (Zdroj: TASR)

TRENČÍN. Rád spomína na rok 1994, Zimné olympijské hry v nórskom Lillehammeri, ktorú sú pre neho dodnes hokejovým vrcholom.

Kto by to bol v tom čase povedal, že partia okolo trénera Júliusa Šuplera vyhrá v Nórsku skupinu B pred takými konkurentmi zvučných mien, akými boli Kanada, USA či Švédsko. Slovenskí bojovníci s Eduardom Hartmannom v bráne dokázali poraziť v skupine „Javorové listy“ (3:1), ktoré napokon obsadili na turnaji druhé miesto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo vyraďovacej fáze reprezentácia nastúpila proti nepríjemným Rusov, ktorí v 69. minúte ukončili predĺženie a pochovali naše sny o medailovom úspechu. O rozhodujúci gól na 3:2 sa postaral Vinogradov.

SkryťVypnúť reklamu

„Bol to nádherný turnaj. Chceli sme ukázať, že na to máme, aj keď sme neboli skúseným tímom. Celé to prostredie, stretávanie sa s tými všetkými športovcami, v nás zanechalo hlboký dojem. Tým, že sme strašne chceli, sme dokázali remizovať so Švédmi, poraziť Kanadu. Nešťastný štvrťfinálový zápas s Ruskom bol sklamaním, ale tá olympiáda naplnila všetky naše očakávania. Rád na to spomínam, pretože to bol vrchol mojej kariéry,“ hovorí o skvelom šiestom mieste z Lillehammeri Hartmann, v ktorom spomienky na výsledok z Nórska neustále pretrvávajú. „Olympijské hry majú naozaj nádhernú myšlienku. Vždy veľmi rád sledujem toto podujatie. Môžem zaloviť v mysli a spomínať na moju skúsenosť. V olympijskej dedine sú si všetci športovci rovní, bez ohľadu na to, či niektorí z nich zarába tisíc euro alebo dva milióny.“

SkryťVypnúť reklamu

Pred muzikou vyhrala lapačka

Hartmannovci boli muzikantskou rodinou, preto bolo prekvapením, že Eduard dal prednosť hokeju, konkrétne postu brankára. Neskôr v jeho šľapajach putoval aj jeho mladší brat Richard, ten napokon ale do brány nezamieril. „Začínal som na ulici v Skalici a od prvého momentu som vedel, že chcem byť brankárom. Tým, že som býval kúsok od zimného štadióna, každá jedna cesta zo školy viedla práve na zimák. V siedmich rokoch som začínal chodiť do prípravky, aby som si plnil sen,“ hovorí Edo. V mladom veku mal gólmanský vzor, ktorým bol Jiří Holeček. Mimochodom, prečo zvíťazil brankársky post, prečo naopak netúžil po radosti zo streleného gólu? „Chcel som ukázať, že som zodpovednejší typ, že chcem naprávať chyby tých druhých.“

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdú hokejová rana prišla o mnoho rokov neskôr. V poslednom prípravnom zápase sa pred MS 1996 v Rakúsku zranil. Nešťastne si vyvrtol koleno, ktoré ho stálo nielen miesto na šampionáte, ale prišla ročná maródka, behom ktorej absolvoval až 5 operačných zákrokov. „Potom som sa ešte dostal do Spišskej Novej Vsi, kde som hral rok Extraligu. Nominovali ma aj na MS 1997 vo Fínsku, tam som však bol v pozícii druhého až tretieho brankára,“ rozpráva Hartmann.

Na spomínanom rakúskom šampionáte Slováci podľahli domácemu výberu výsledkom 1:2. Národ bol šokovaný, avšak napokon práve Rakúšania boli mužstvom, ktoré nakoniec zostúpilo. „Takých prekvapivých hokejových momentov bolo viac. Nešťastné momenty prišli aj na spomínanej olympiáde, kde sme prehrali s Čechmi. Každý bral ten zápas ako druhé finále a trošku sme sa premotivovali. Dnes je podľa môjho názoru náročné hľadať slabého súpera. Myslím, že slovenská mentalita je nastavená tak, že potrebujeme byť skôr pod tlakom. Potom dokážeme aj s tými silnými súpermi hrať vyrovnané partie a vieme ich aj poraziť,“ domnieva sa Skaličan, ktorý je dlhé roky v Trenčíne ako doma.

Komentovanie mu chutí

Televízni diváci môžu Hartmannovu tvár a hlas registrovať prostredníctvom televízie, kde je počas hokejových šampionátov v štúdiu spolukomentátorom a analytikom. „Oslovili ma z televízie, že to chcú so mnou skúsiť. Pamätám si, že som niekedy v noci o druhej či tretej ráno cestovával do Bratislavy, aby som spolukomentoval.“ Podľa Eda sa nedokáže vyjadrovať na kameru každý, ale on s tým nemal žiaden problém. „Myslím si, že komentovanie svedčí o určitej hlasovej dispozícii alebo logickom uvažovaní a vysvetľovaní svojich pocitov a poznatkov z odborného hľadiska. Som si vedomý toho, že nie každému divákovi sa dá vyhovieť.“ Edo hovorí, že spolukomentátori sú väčšinou od toho, aby sa vyjadrovali k činnostiam, ktoré sa dejú na ľade. „Kedysi sme sa dohodli, ešte s Ivanom Niňajom, že hokejoví komentátori od nás chcú, aby sme komentovali na ľade skryté veci, ktoré ani diváci a možno ani komentátori nevidia.“

Aktívny hráč verzus manažovanie? Neporovnateľné!

Po skončení hráčskej kariéry pri hokeji zostal, veď aj v súčasnosti pôsobí vo funkcionárskych kruhoch Dukly Trenčín. Sám o svojej práci manažéra hovorí, že je to oveľa náročnejšie, než pozícia aktívneho hráča. „Môžeme to opísať tak, že hráči si odtrénujú cez deň dve hodiny a majú pokoj. Keď som bol generálnym manažérom, bola to práca na 24 hodín. Niekedy som si hovoril, že je to až nepríjemné, nevďačné, veľmi málo doceňovaná aj oceňovaná práca, aj keď ľudia majú úplne iné predstavy. Musíte sledovať obrovské kvantum vecí, musíte mať mnoho vecí pod kontrolou. Hokej nie je len o tom, že sa hodí v strede klziska puk, ale pozostáva z viacerých faktov, akými sú napríklad kombinovanie ľudí, tzv. hokejového štábu, kde patria aj rozhodcovia alebo časomerači,“ hovorí súčasný office manažér trenčianskej Dukly a dodáva: „Celkovo skĺbiť všetko tak, aby to dokonale fungovalo je náročné, a to ešte nehovorím o zháňaní finančných prostriedkov. V tejto dobe je veľmi náročná úloha, popasovať sa s touto situáciou. Mám obavy, že bez účinnej pomoci od štátu, to bude veľmi ťažko udržateľné. Je jednoduchšie a ľahšie hrať hokej, ako sa pohybovať vo funkcionárskych kruhoch.“

Na otázku, čo by chcel z hľadiska svojej súčasnej práce dosiahnuť hovorí: „Mal som dosť veľké ambície, ale aj možnosti. Robil som na zväze, motal som sa pri jednotlivých reprezentačných úsekoch. Potom som pracoval v Dukle, ale všetko to bolo po psychickej stránke zložité. Dva roky som si dal oddych. Po pauze som sa teraz vrátil do pozície manažéra, ktorý ma na starosti papierovačky, vytváranie zmlúv, teda dá sa povedať, že kancelárska robota.“ Napriek manažérskej činnosti predsa len existuje niečo, po čom Edo neustále poškuľuje. „V blízkej dobe je mojou ambíciou, aby som si znova vyskúšal trénerský chlebík. Ak by sa naskytla nejaká trénerská príležitosť, potešilo by ma to. Mám najvyššiu trénerskú licenciu a začínal som ako tréner mládeže - dorastencov či juniorov.“

Hartmann mladší hrá v Nórsku

Na hokej sa dal zlanáriť aj Edov starší syn, Eduard Hartmann ml., ktorý momentálne hráva v nižšej súťaži v Nórsku. „V prvom rade pracuje. Mal ponuky aj do najvyššej nórskej ligy, ale uprednostnil radšej prácu, pretože v tom vidí väčšiu perspektívu.“ Čerstvý päťdesiatnik ujasňuje, že v tejto škandinávskej krajine sa veľmi veľa hráčov zameriava na to, že hokej sa tam hráva už na poloprofesionálnej úrovni. „Nóri majú veľmi dobré sociálne zabezpečenie a dávajú radšej prednosť práci a istote, než hokeju.“

Lintnerovi fandí, ale...

Pred blížiacimi sa voľbami prezidenta SZĽH sa neodváži tipovať, ako výsledok skončí. Lintnerova myšlienka sa mu pozdáva, avšak si myslí, že pre „Citróna“ to môže byť až priveľké sústo. „Na jednej strane je jeho zámer naozaj skvelý, veď noví ľudia prinesú vždy nový vietor, chcú a môžu niečo zmeniť. Na druhej strane neviem, či to nie je až príliš vysoký záber. Možno, že by bolo lepšie, ak by sa bývalí hráči etablovali skôr do štruktúr klubov, kde by v nižších pozíciách mali dostatok priestoru na pomáhanie celému hokeju. Neviem, či sa z prezidentského kresla dá dokázať príliš ovplyvňovať chod celého hokeja, pretože určitá práca predsa len začína práve v tých nižších štruktúrach - kluboch. Na jednej strane „Lintnerovcom“ fandím, ale neviem, či si dostatočne uvedomujú, aká je na Slovensku situácia. Ak žijete celý život v zahraničí a prídete sem s tým, že budeme to robiť tak, ako sa to robí v zahraničí, je to rozporuplné. Iný štát, iný mrav, iné sociálne zabezpečenie,“ uzatvára charizmatický Hartmann svoje rozprávanie.

Autor: Tomáš Kotlárik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 591
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 669
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 303
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 981
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 559
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 817
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 646
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 319
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 793
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 137
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 928
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 502
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 960
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 811
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 004
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 12 792
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Ilustračné foto.

Z 33 projektov prihlásených uspelo 24, ktoré najviac napĺňajú ciele Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026.


TASR
Ilustračné foto.

V prvom kole radnica rozdelila takmer 6000 eur. K dispozícii pre ďalšie projekty zostalo ešte 4000 eur.


TASR
Ilustračné foto.

So zaradením školy do siete škôl a školských zariadení súhlasili poslanci mestského zastupiteľstva.


TASR

Polícia odporúča vodičom osobných áut, aby použili iné hraničné priechody.


TASR
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 793
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 137
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 928
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 502
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 960
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 811
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 004
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 12 792
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu