NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Stanovištia paralympijských športov, atrakcie, šesťhodinový koncert slovenských i českých interpretov, zóna zábavy či vedomostné súťaže čakali na návštevníkov paralympijského podujatia. V slnečnom počasí si Parádu vychutnalo vyše 2500 priaznivcov športu i aktívneho oddychu. Stretli sa s úspešnými paralympionikmi, ktorí priniesli z olympijských hier či majstrovstiev sveta najcennejšie kovy. Nechýbali medzi nimi stolní tenisti Ján Riapoš i Miroslav Jambor, strelkyňa Veronika Vadovičová či lukostrelec Marcel Pavlík.
Predstavili aj dva nové paralympijské športy
Lukostreľba, streľba zo vzduchovky, stolný tenis, populárna boccia pre najťažšie telesné znevýhodnenia i ďalšie stanovištia boli preplnené návštevníkmi podujatia všetkých generácií. „Chceme motivovať mladú generáciu k pohybu a športu. Paralympionici prezentovali ľuďom atraktívne športy, v ktorých úspešne súťažia. V tomto roku pribudol aj parakajak a parakanoe,“ prezradil Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru. Parakajak i parakanoe by sa už v roku 2020 mohli predstaviť na paralympijskej olympiáde. Najväčšiu radosť zo športových aktivít mali deti. „Najviac ma bavila lukostreľba, trafila som do terča sedmičku. Výborná bola aj streľba zo vzduchovky, ktorú som si vyskúšala prvýkrát v živote, ale terč som netrafila. A vybláznila som sa na skákacom hrade a v boji dvoch súperov s palicami,“ tešila sa Novomešťanka Rebecca Sofia.
Na vozíčku poráža zdravých športovcov
Na stanovištiach došlo k súzvuku známych paralympionikov s návštevníkmi, ktorí niektoré športové náčinia držali v rukách po prvýkrát v živote. Majster Európy v lukostreľbe Marcel Pavlík zaúčal ľudí ako držať športový luk s natiahnutou tetivou a šípom. „Ľudia luk chytajú kdekoľvek a cítia, že im to nejde tak, ako by chceli,“ s porozumením im vysvetľoval taje olympijského športu Pavlík. Hoci strieľa na vozíčku od roku 2008, v spoločných súťažiach poráža aj zdravých športovcov. „Pravidlá pre hendikepovaných a zdravých športovcov sú rovnaké. Kým som bol začiatočník, všetko bolo v poriadku. Teraz keď vysoko prekonávam zdravých, prestali ma mať akosi radi. Stal som sa pre nich konkurenciou, ale verte, radšej by som strieľal postojačky,“ usmial sa európsky šampión Pavlík. Jeho cieľom je paralympiáda v brazílskom Rio de Janeiro.
Tancovať sa dá aj na vozíku
Vozíčkárka Helena Kašická dokázala, že skvelé tanečné výkony sa dajú podávať aj v kombinácii s vozíkom na dvoch kolesách. Medailistka majstrovstiev sveta už od detstva bojuje s extrémnou lámavosťoun kostí, napriek tomu sa nevzdáva. Zahviezdila v Bailande i v Talentmánii. „Klasickým tancom sa na vozíku venujem už od roku 2007. Tancujem päť štandardných a päť latinskoamerických tancov,“ usmiala sa. Naposledy zvíťazila na Majstrovstvách Európy v Poľsku v tanečnom freestyle, onedlho cestuje na svetový pohár v Taiwane. „Najlepší tanečníci na vozíčkoch sú v Rusku, Bielorusku a na Ukrajine. Majú skvelé tímy a môžu si vyberať. Na Slovensku sú teraz štyri kompletné páry,“ prezradila Košičanka. Tancujú spolu buď dvaja vozíčkari, alebo zdravotne postihnutý tanečník so zdravým partnerom. „Komplikovanejšie sa tancuje vozíčkarovi so zdravým. Ak je partner na vozíčku šikovný a čiperný, neexistuje v tanci žiaden problém. Vozíčkári musia byť absolútne zosynchronizovaní. So zdravým však tancujem technicky omnoho ťažšie veci,“ usmiala sa Kašická, ktorá sa predstavila v tanci s partnerom Martinom Šolcom.
Športovcov prišli podporiť speváci
Podujatie prišli podporiť aj speváci z domova i cudziny. Nechýbali medzi nimi začínajúce hviezdičky z domáceho regiónu, ale aj populárni interpreti Robo Opatovský či Martin Harich. Blízky vzťah k športu i charitatívne srdce prilákali do areálu aj vychádzajúcu českú spevácku hviezdu Matěja Vávru. „Veľmi rád podporujem takéto podujatia. Je skvelé vidieť spolu sa zabávať zdravotne postihnutých ľudí spolu so zdravými. Je úžasné, že hendikepovaní ľudia dokážu nielen v športe mnohokrát viac, ako zdraví. Dúfam, že aj mne sa podarilo motivovať koncertom ľudí k aktívnemu životu,“ povedal Matěj Vávra z Plzne. Vo svojom najbližšom okolí ani medzi priateľmi nemá zdravotne postihnutých kamarátov či blízkych, a preto účasť na takýchto akciách vníma ako možnosť urobiť radosť úplne neznámym ľuďom. „Verím, že pomoc a pochopenie k luďom so zdravotným postihnutím sa budú stále v každej spoločnosti iba prehlbovať,“ dodal Matěj.
AUTOR FOTO: MARTIN ŠIMOVEC