TRENČÍN. Od začiatku minulého týždňa sú súčasťou mesta nové sochy. Organizátori ich umiestili na viditeľnejšie miesto aj pre propagáciu Haly. Oproti minulému roku je od centra mesta ďalej.
Sochy zobrazujúce napríklad ženské torzo alebo toaletnú búdku upútali pozornosť a vyvolali mnoho komentárov najmä na sociálnej sieti. „Väčší nezmysel som nevidela, je to absolútny gýč,“ povedala Helena z Trenčína.
Emócie očakávali, ľudia berú umenie prvoplánovo
Organizátori nie sú z negatívnych komentárov ľudí z mesta sklamaní. „Sme radi, že sochy vyvolali nejakú emóciu a reakcie u ľudí,“ povedala jedna z organizátoriek sympózia, Natália Okolicsányová.
Podľa jej slov by boli oveľa viac sklamaní, keby sa k dielam nikto nevyjadril, alebo keby boli natoľko pekné, že by ich ľudia len chválili. „Myslím si, že náplňou umelca je, aby ľudí nejakým spôsobom vyprovokoval, a to nemusí byť len negatívne. Na druhej strane sa zdá, že ľudí ešte treba akoby naďalej vychovávať,“ dodala Okolicsányová.
Asi najviac preberané bolo ženské torzo od Richarda Keťka. Motív sochy kritizovali ľudia hlavne pre verejné miesto, kde ju vystavili.
„Nezdá sa mi to vhodné, hlavne pre deti,“ povedal Šimon z Trenčína. Viacero ľudí povedalo, že je im v podstate jedno, či tam sochy sú alebo nie. Opísali ich ako vyplnenie prázdneho priestoru.
Niektorí, naopak, obhajovali slobodu tvorby autorov. „Metrika sa mi nepáči. To nie je umenie, to sme tu už mali za socializmu. Tá doba je však, našťastie, dávno preč a dúfam, že sa už nikdy nevráti,“ napísal Mário z Trenčína.
Jednou zo sôch, ktorá pribudla o niečo neskôr, sú aj ružové toaletné búdky od Milky Rigovej. Jej projekt Avo Avo, konkrétne dielo s názvom Rendez – vous má s nadhľadom a humorom pochovávať feminizmus. Búdky majú slúžiť pre ľudí, ktorí sa stretávajú na základe inzerátov.
Rigová je z reakcie ľudí trochu sklamaná. „Áno, som rada, že diela vyvolali reakcie. Na druhej strane ma mrzí, že ľudia ešte stále berú umenie tak prvoplánovo. Nevedia v ňom ani trochu čítať. Potom mi niekedy napadá, pre koho to vlastne robíme,“ dodala.
Mesto vníma sochy slobodne
Mesto so sochami problém nemá. „Vnímame to ako slobodný prejav umelca. Je to umelecké dielo, ktoré rovnako slobodne môže vnímať každý z nás,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.
Organizátori Haly chcú aj naďalej oživovať umením verejné priestranstvá v meste. Ďalšie sochy by v budúcnosti radi umiestnili na Mierové námestie. Pred budovou ODA zostanú do konca týždňa.
FOTO: DORA BRIESTENSKÁ
Autor: Dora Briestenská