Problém masívneho dorastania vodných rastlín na Zelenej vode pretrváva. Nepriaznivá situácia sprevádza aj začiatok tejto sezóny.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Obľúbená rekreačná oblasť Zelená voda napriek slnečnému počasiu zíva na začiatku júna prázdnotou. Nánosy bahna na dne a vodné rastlinstvo rozmnožené takmer po celej ploche dosahujú rekordné hodnoty.
Vodné rastliny v blízkosti brehu krátko pred začatím sezóny rekreantov odrádzajú. „Ja by som do takej vody nevliezla. Bála by som sa každého dotyku s rastlinami, že sa do nich zamotám a utopím sa. Poriadne sa to rozrástlo,“ skonštatovala Petra (39).
Napriek tomu, že teplota vzduchu je v posledných dňoch výrazne vyššia, ľudia sa zatiaľ nemajú kde vykúpať.
„Pre mňa je zarážajúce, že dvadsaťtisícové okresné mesto nemá kúpalisko a Zelená voda je na začiatku júna zarastená vodnou burinou,“ hnevá sa Karol (51). Mnohí z domácich odchádzajú preto aj počas sezóny na blízke kúpaliská.
FOTO: MARTIN ŠIMOVEC
Kosiť bude multifunkčné zariadenie
Vodné rastlinstvo komplikuje aktivity Tibora Zelenaya, ktorý je nájomcom a prevádzkovateľom časti areálu Zelená voda. „Situáciu na túto sezónu riešime. V najbližších dňoch by sme mali mať multifunkčné zariadenie na kosenie vodných rastlín. Toto zariadenie rastliny kosí a zároveň ich vynáša,“ informoval Zelenay.
Zariadenie bude kosiť tri dni a kúpanie by tak mohlo byť zabezpečené v polovici júna.
Zelenay do čistenia vodnej plochy investoval vlastné financie aj v minulých rokoch. „Jedno kosenie potápačmi stálo sedem – osem tisíc eur. Tri roky po sebe sme to dávali kosiť, zachrániť chceme každú sezónu,“ pokračoval. Veľké investície za čistenie sa spoločnosti v tržbách ani vyberaním jednoeurového vstupného nevrátili.
FOTO: MARTIN ŠIMOVEC
Minulé leto najhoršie
Vodné rastlinstvo a vrtkavé letné počasie najviac ovplyvňujú návštevnosť vodného areálu.
„Vnímame to tragicky. Minulá sezóna bola pre nás úplne najhoršia. Ľudia boli na pláži iba tri dni, aj to iba v malom množstve. Úspech strediska je závislý od vody,“ pokračoval Zelenay. Nutné bude určiť spôsob revitalizácie jazera, z ktorého treba odstrániť vyše 20-tisíc metrov kubických bahna.
„My navrhujeme rýchlu a radikálnu cestu enzýmov a baktérií, ktoré sa s ním vysporiadajú v priebehu troch mesiacov. K ceste odsávania bahna sa zase prikláňajú odborníci zo životného prostredia,“ uviedol prevádzkovateľ.
FOTO: MARTIN ŠIMOVEC
Vrstva bahna je stále vyššia
Zainteresovaní sa zhodujú v tom, že z dna jazera treba odstrániť bahno, ktoré je živnou pôdou pre rastliny.
„Na Zelenej vode prebieha prirodzený proces zazemňovania jazera. Vodné rastliny každým rokom odumierajú, padajú na dno a hnijú. Tak vzniká bahno, ktoré je dobrou podmienkou pre rast nových rastlín,“ vysvetlil ochranár Peter Nováčik z OZ Brečtan.
Rastliny sa iba kosia, preto množstvo z nich ostáva v jazere a vrstva bahna sa neustále zvyšuje, čo zabraňuje aj cirkulácii vody.
„Vrstva bahna má na dne možno aj pol metra i viac. Tieto problémy sa v meste riešili už v 90. rokoch. Na väčších Seneckých jazerách bahno už odsali, nerozumiem, prečo sa to neurobilo už aj na Zelenej vode. Takýto stav vyhovuje akurát rybám,“ podotkol Nováčik, ktorý podporuje metódu odsávania bahna hadicami.
FOTO: MARTIN ŠIMOVEC
Situácia neteší ani rybárov
Jazero prerastené rastlinstvom od dna až nad jeho hladinu nevyhovuje ani rybárom.
„Na jednej strane tu plavci aspoň neplašia ryby. Tie však v bujných rastlinách našli skvelé skrýše. Takéto prerastené to tu ešte nikdy nebolo,“ povedal loviaci rybár.
Voda je podľa neho kvalitná a čistá, rybárčenie im komplikujú len rastliny. „Kapor sa s lankom zamotá medzi rastliny a odopne.
V najviac zarastených úsekoch má ryba vysokú šancu, že ju rybár na breh vôbec nedostane,“ dodal rybár.
FOTO: MARTIN ŠIMOVEC