BZINCE POD JAVORINOU . Hoci boje americkej občianskej vojny Sever proti Juhu sa skončili už v roku 1865, priaznivci histórie mohli sledovať ich dobovú rekonštrukciu v kopcoch Maleníka nad Bzincami pod Javorinou.
65 vojakov štátov zo severskej únie a južanskej Konfederácie si svoje vojenské stany rozložilo práve v tejto obci. Ich bojový stret vyvrcholil porážkou vojakov Konfederácie.
O americkú históriu majú záujem Európania
Nadšenci vojnovej histórie zo Slovenska, Češka, Poľska i Rakúska vrátili bzinský región na niekoľko dní o 150 rokov nazad.
Rekonštrukciu bitky znepriatelených strán zvýraznili dobové uniformy, povely veliteľov v angličtine, výstrely kanóna a pušiek, stará vojenská výzbroji výstroj, stany, poľná kuchyňa i kone.
„Mnoho Slovákov odchádzalo do Ameriky aj počas tejto vojny hľadať lepší život a robotu.
Korene títo naši predkovia majú ale tu.
Aj preto sa viacero našich jednotiek zaoberá históriou vojny Sever proti Juhu," vysvetlil Denis Černáček z Nového Mesta nad Váhom.
Niektorí vojaci, ktorí sa v Bzinciach predstavili, si dobové boje v minulom roku odskúšali ajna území USA.
Priamo na miestach bojov zakúsili rekonštrukciu najväčšejbitky v Gettysburgu.
„Ja som sa k vojsku dostal ako vlajkonosič, keď im pôvodný vypadol. Veľmi sa mi to zapáčilo a začal som chodiť na ďalšie akcie," usmial sa Denis z 27. jednotky Virginie.
Vojna mala mnoho príčin
Občianska vojna Sever proti Juhu (1861-1865) si vyžiadala vyše 600-tisíc obetí.
Priemyselný Sever v ozbrojenom konflikte na severoamerickom kontinente bojoval s poľnohospodárskym Juhom, ktorý žil najmä z pestovania bavlníka. „Väčšina ludí si myslí, že vojna Sever proti Juhu bola pre zrušenie otrokárstva. Dôvodov vojny bolo omnoho viac," pokračoval Černáček.
Podstatným dôvodom bola aj snaha Juhu o zvýšenie autonómie jednotlivých štátov, s čím Sever usilujúci sa o centrálnu vládu nesúhlasil.
„Vo vojne bojovali za svoje ideály Česi, Slováci a mnoho prisťahovalcov z Európy. Ja som sa v minulosti podieľal aj na rekonštrukcii života Indiánov, toto mi je ale bližšie," povedal Miroslav Uhlíŕ.
Podľa jeho slov je vojna Sever - Juh archívne veľmi dobre zdokumentovaná.
Zachovalo sa množstvo fotografií, historických údajov i zápisov v archívoch.
Pánske vojenské uniformy, nohavice, košele i kabáty vyzerali akoby vystrihnuté z polovice 19. storočia.
Detailne boli spracované ajdámske šaty krášliace ženy, ktoré nemohli chýbať ani pri tejto bitke.
„Obliekame si repliky uniforiem. Tí, čo vlastnia originály uniforiem, ich majú odložené, pretože sú veľmi vzácne a počas rekonštrukcie bojov by sa mohli poškodiť," vysvetlil černáček.
Preto vojakom Unie a Konfederácie uniformy šijú špecializované krajčírstva.
Niektorí z vojakov si bavlnené ošatenie zhotovujú sami.
Jednotlivé uniformy majú niekedy mierne odlišné odtiene modreji šedejfarby. „Hlavne Poliaci dokážu v tomto smere zariadiť všetko, sú to veľkí nadšenci," pokračoval Černáček.
Z čias vojny Sever proti Juhu sú zachované ajautentické fotografie.
Práve tie slúžia „dnešným" vojakom Unie a Konfederácie pri výrobe identických kópií dobových uniforiem, ktoré dokážu ušiť do posledného detailu.
Vo výzbroji dominovali pušky - predovky
Vojna Sever proti Juhu priniesla prvé masívne využitie železnice, telegrafu i guľometov. „Hlavne sa bojovalo puškami - predovkami. Sú to zbrane nabíjané spredu, ktoré majú samostatný zápal. Vojenské typy predoviek majú klasickú valcovú hlaveň. My máme vo výzbroji ajlovecké zbrane," uviedol Černáček.
Zbrane priemyselnejšieho Severu boli modernejšie, niektoré nabíjali vojaci už ajzozadu.
Základom presunu vojsk na americkom území boli kone a vozy.
Najmä ku koncu vojny začali vojská používať ajželezničnú prepravu.
Rekonštrukcií bojov Severu proti Juhu sa zúčastňujú nadšenci histórie z mnohých štátov.
„S nami jazdí pravidelne aj jeden Kanaďan, ktorý v Brne učí angličtinu. Ten pátra po stopách svojich krajanov, ktorí bojovali na strane Konfederácie. Archívnymi informáciami nám pomáhajú aj mnohí priatelia z USA," prezradil Uhlíŕ.
Na bojisku ženy deti
Útrapy vojny neobchádzajú ani ženy a deti.
A j v o vojne Sever proti Juhu pred 150 rokmi bola zapojená aj najmladšia generácia. „Učím sa vo výcviku za južanského vojaka. Bavia ma tieto ukážky histórie. O niečo staršie deti vo vojne Sever proti Juhu boli určené na pomocné práce i nosenie vecí," prezradil šesťročný Bzinčan Jakub Macúch, najmladší aktér rekonštrukcie.
V dobových kostýmoch medzi znepriatelenými jednotkami na Maleníku boli neprehliadnuteľné aj ženy.
Tie v časoch vojny dbali najmä o zranených vojakov.
„Desať rokov pomáham zraneným a zabezpečujem stravovanie. Veľmi ma láka história a život v tábore. Študujem i dobové materiály," dodala žena s vojenskou prezývkou Rex. Na časť svojho ošatenia neváhala použiť ajoblečenie po svojej prababičke.