NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Nemecké dievčatko Anna Franková (12. jún 1929 - marec 1945) napísala v čase 2. svetovej vojny pravdepodobne najznámejší denník sveta.
Tragický a krátky život nemeckej školáčky židovského pôvodu a jej rodiny rezonuje v mysli každého z Novomešťanov po prezretí výstavy Anna Franková - Odkaz dejín dnešku. Pre priestory Gymnázia M. R. Štefánika ju na štyri týždne prepožičala Nadácia Milana Šimečku.
Fotografie dokumentujú vojnovú tragédiu
Desiatky fotografií a textov na množstve veľkoplošných panelov dokumentujú život Anny Frankovej od jej detstva až po posledné dni pred odvlečením do koncentračného tábora z úkrytu v Amsterdame.
Židovská rodina Frankovcov sa po nástupe Hitlera rozhodla v roku 1933 odísť z Nemecka do hlavného mesta Holandska. Keď mala Anna 13 rokov, dostala od rodičov denník.
V ňom podrobne zachytila množstvo dní, počas ktorých sa v rokoch 1942-1944 s rodinou skrývala v tajných priestoroch za dielňou ich otca.
„Denník Anny Frankovej čítajú od jeho prvého vydania v roku 1947 milióny ľudí na celom svete.
Stále nové a nové generácie získavajú čítaním denníka hlboko sa vrývajúci a konfrontujúci obraz o prenasledovaní Židov počas 2. svetovej vojny,“ uviedol riaditeľ Nadácie Anny Frankovej Hans Westra. Úkryt Frankovcov bol napokon prezradený 4. augusta 1944 po takmer 761 dňoch. Dodnes sa nevie, kto rodinu udal.
Posledný zápis v denníku Anny Frankovej pochádza z 1. augusta 1944.
Vystavili alarmujúce fotografie
Autori výstavy dali do kontrastu historicky zaujímavé kombinácie fotografií.
Autentické zábery dvojročnej Anny so šťastnou mamou, svadobné snímky svadby jej rodičov i fotky rodiny Frankovcov na pláži, Anny počas letného tábora i dievčatka oslavujúceho v kruhu kamarátok svoje narodeniny a na druhej strane Hitlerovi prívrženci pochodujúci Norimbergom, snímky pálenia židovských kníh i poprava židovského muža dokumentujú tragickú dobu, v ktorej Anna Franková vyrastala i predčasne zahynula.
Najvzácnejší fotografický materiál na výstave poskytuje zábery úkrytu, v ktorom Anna s rodinou i ďalšími priateľmi prežili stovky dní. Malá školáčka Anna sa učila dokonca aj v skrýši.
„Mám akúsi antipatiu voči algebre, geometrii a počtom. Všetky ostatné predmety sa učím rada, ale nadovšetko milujem dejepis,“ napísala si v denníčku Anna Franková. Denník, v ktorom zápisy končia tri dni pred objavením a odhalením úkrytu Frankovcov a ich priateľov, poskytuje unikátne svedectvo doby.
Podľa lovca nacistov Simona Wiesenthala dokázal Denník Anny Frankovej viac ako Norimberský proces.
Nacisti prenasledovali už malé deti
Život Anny Frankovej končí v pätnástich rokoch.
Najskôr je odvezená do zberného tábora vo Westerborku, napokon sa koncom roka 1944 dostáva do koncentračného tábora Bergen - Belsen.
Tu v katastrofálnych podmienkach v marci roku 1945 spolu s o tri roky staršou sestrou Margot po nakazení týfusom zomiera. Z osmičky skrývajúcich sa ľudí prežil po odvlečení do koncentračného tábora iba Annin otec Otto Frank, ktorého z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau oslobodili pred koncom vojny sovietski vojaci.
„Nadácia Milana Šimečku nám ponúkla zorganizovať takúto výstavu.
Naše gymnázium je 57. školou na Slovensku, kam sa táto expozícia dostala. Jej úlohou je poukázať na intoleranciu a prenasledovanie malých detí počas vojny.
Štrnásť študentov našej školy sprevádza návštevníkov výstavy krátkym a tragickým životom Anny Frankovej,“ dodal pedagóg Daniel Bradáč.
Výstava ponúka aj zaujímavé výpovede ľudí, ktorí ôsmim skrývajúcim sa ľuďom počas stoviek dní poskytovali napriek hroziacemu nebezpečenstvu nezištnú pomoc.
Medzi nimi je aj spoveď Miep Giesovej, ktorá denník našla a zachránila.