Trenčianske múzeum pripravilo na túto sezónu zmeny. Hlavným cieľom je priblíženie histórie súčasným návštevníkom.
TRENČÍN . Súčasný tím pracovníkov Trenčianskeho múzea chce nájsť kompromis medzi odbornou, ale pre návštevníkov atraktívnou formou múzea.
O tom, na čom konkrétne pracujú, porozprávali nový riaditeľ Peter Martinisko a jeho zástupca, právnik a archeológ Tomáš Michalík.
Aký cieľ ste si stanovili pred rokom pri nástupe?
PM: Už od 90. rokov klesá návštevnosť všetkých pamiatok nielen v Trenčíne, ale aj na našich pobočkách v okolí. Preto je hlavným cieľom vylepšiť všetky pobočky múzea zlepšením expozícií a napríklad aj novým informačným systémom, ktorý, dúfame, zabezpečí vyššiu návštevnosť. Celkovo chceme múzeum spraviť prístupnejšie.
Čo konkrétne meníte?
PM: Minulý rok sme sprístupnili ďalší priestor na hrade - baštu, z ktorej je nový výhľad na mesto. Oprava nebola drahá, ale výsledok je, myslím, veľmi efektívny.
TM: Vďaka novému nastaveniu zmlúv ohľadne nájmov, licenčných zmlúv a väčšiemu dôrazu pri vyjednávaní podmienok spolupráce sme veľa ušetrili. Peniaze preto môžme využívať na dôležitejšie veci, ako je napríklad údržba našich objektov. Veľa noviniek dokončujeme k začiatku júna a predstavíme ich v júni a júli.
Aké?
TM: Zmeny prebiehajú v Ľudovítovom paláci, kde vystavíme historický nábytok. Čoskoro otvoríme aj dlho očakávanú expozíciu v objekte kasární. Nové využitie vidíme tiež v prípade Kaplnky pri hradnej studni, ktorá pôvodne slúžila ako predajňa suvenírov. Toto leto z nej bude vchod do podzemia, kde inštalujeme novú výstavu o drakoch hlavne pre deti.
Ľudia by radi navštevovali nádvorie. Počas bežných dní a mimo prehliadok je ale uzavreté a spoplatnené. Plánujete to zmeniť?
PM: Vstupné na nádvorie chceme znížiť, aby bolo vždy lacnejšie než na prehliadky. Cez sezónu ľudom poskytneme na nádvorí aj určité služby, ktoré návštevníci oprávnene očakávajú pri návšteve každej významnej pamiatky. Bezplatný vstup ale zabezpečiť nemôžme.
Z akého dôvodu?
PM: Pred pár rokmi sme to skúsili, a onedlho začali v areáli spávať a piť bezdomovci. Takisto by musel areál niekto strážiť kvôli bezpečnosti lúdí, na to zatiaľ nemáme peniaze.
Aké novinky v expozíciách môžu ešte ľudia vidieť túto sezónu?
PM: Od júna otvárame novú expozíciu zameranú na Alžbetu Bátoriovú v Čachtickom kaštieli. TM: V Župnom dome na Mierovom námestí sme obnovili stálu expozíciu múzea, ktorá zahŕňa exponáty z oblasti prírodných vied, histórie, archeológie a etnografie. Snažili sme sa ju zhutniť a spraviť ju zaujímavejšiu pre ľudí.
Aké sú najhodnotnejšie predmety, ktoré múzeum vlastní a vystavuje ?
PM: V paláci Zápoľských na hrade a sčasti v Župnom dome je mimoriadna zbierka obrazov významného rodu Ilešháziovcov, ktorí panovali v 16. až 19. storočí.
Plánujete ešte niečo ďalšie?
PM: V Župnom dome sme získali určitý priestor vďaka vyprázdneniu depozitov, z ktorého plánujeme spraviť prednáškovú miestnosť prístupnú pre všetkých.
TM: Po lete by sme radi zorganizovali niekoľko prednášok aj pre žiakov, ktoré budú nadväzovať na to, čo práve v škole preberajú. Prednášať budú naši historici a archeológovia. Žiaci by mali zažiť niečo úplne odlišné od toho, čo počujú bežne v škole. A prečo by nemohli mať hodiny dejepisu priamo v našich priestoroch?
Pripravujete aj prednášky pre verejnosť?
TM: Máme víziu pripraviť cyklus prednášok o najstarších dejinách Trenčína už od praveku. V okolí máme veľa vecí, o ktorých môžeme rozprávať.
Ktoré napríklad?
TM: Jednou z nich je napríklad praveké pohrebisko, ktoré patrí k najväčším v strednej Európe. Je pod parkoviskom hypermarketu medzi Trenčínom a Trenčianskou Turnou ešte z doby bronzovej. Jeho súčasťou je približne 2 a pol tisíc hrobov z doby bronzovej.
Čo by mali ľuďom prednášky priniesť?
TM: Chceme, aby ľudia vedeli, že aj v Trenčíne a jeho okolí žili v dávnej minulosti mamuty, údolím Váhu tiahli soby a na vhodných miestach na nich číhali lovci.
Má podľa vás informovanosť ľudí dosah aj na súčasnosť?
TM: Otvorenosť a zvyšovanie povedomia verejnosti považujeme za možno nie najrýchlejší, ale určite najefektívnejší spôsob, ako ľudí oboznámiť s ich minulosťou, čím prispejú k aktívnej ochrane kultúrneho dedičstva.
Zaujímajú sa Trenčania o svoju minulosť?
TM: Medzi obyvateľmi cítime záujem o tieto témy, doteraz im však nebola venovaná dostatočná pozornosť.
Začiatkom roka ste robili súťaž na nové logo múzea, na čo ste návrhy použili?
TM: Vytvárame novú vizuálnu identitu múzea. Nové logo zjednotí všetky vstupenky, brožúry a všetko, čo návštevníci potrebujú. Tiež plánujeme vydať nové mapky s presným umiestnením a krátkym popisom pamiatok v meste.
PM: Logo začneme používať v najbližších dňoch. Ostatné veci chceme pripraviť a začať používať do konca roka.
Súčasťou múzea je deväť objektov v Trenčíne a jeho okolí.
Priamo v meste je Župný a Katov dom, Karner sv. Michala pri farskom kostole a Trenčiansky hrad.
Okolie zahŕňa časť Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom, expozíciu v Beckove, Draškovičovský kaštieľ v Čachticiach, rodný dom Alexandra Dubčeka a Ľudovíta Štúra v Uhrovci a Pamätnú izbu Ľudmily Podjavorinskej v Bzinciach pod Javorinou.