Viaceré mestá v kraji ponúkajú pre turistov aj domácich v centrách bezplatné pripojenie na internet.
REGIÓN. Radnice chcú svojim návštevníkom uľahčiť prístup k informáciám. Internet využívajú obyvatelia miest a turisti pre hľadanie informácií o pamiatkach, histórii, ale aj kultúrnych podujatiach alebo možnostiach ubytovania. Celosvetový portál pre cestovateľov pred niekoľkými dňami zverejnil rebríček služieb, ktoré turisti očakávajú na dovolenke. Väčšina sa zhodla, že najdôležitejšie je práve bezplatné wifi pripojenie. Za druhú najdôležitejšiu službu považujú klienti bezplatné raňajky a na treťom mieste skončilo bezplatné parkovanie. Ako sú na tom s internetom pre návštevníkov mestá v regióne?
V Trenčíne je online hrad
Krajské mesto zatiaľ bezplatné wifi pripojenie neposkytuje. „Diskusie o zriadení tejto služby boli v minulosti viaceré, no ku konkrétnym riešeniam sa zatiaľ nepristúpilo, či už z dôvodu finančného, alebo organizačného. Aktuálne nepripravujeme ani žiadny projekt v rámci tejto aktivity," povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová. Ako dodala, v budúcnosti sa zriadením tejto služby určite chcú zaoberať.
Pripojenie na internet pre turistov v meste bezplatne ponúka Trenčiansky hrad. Wifi pokrytie umožní byť na hrade online približne osemdesiatim návštevníkom súčasne. Nájdu tu informácie o hrade, najbližších podujatiach či pripravovaných novinkách.
V Starej Turej je internet na námestí
V Starej Turej sa návštevníci mesta pripoja v centre na Námestí slobody. Signál pokrýva celé námestie. Súčasne sa môže pripojiť až 98 ľudí, rýchlosť dosahuje dva Mbit/s.
Mesto za internet platí 35 eur mesačne, počty ľudí, ktorí službu využívajú, sú rôzne. „Pripojiť sa je jednoduché, na internetovom prehliadači sa pri spustení zobrazí prihlasovacia obrazovka a stačí zvoliť bezplatné surfovanie," povedal správca informačného systému mesta Marek Miklovič.
V Myjave a Dubnici o bezplatnom pripojení neuvažujú
V Myjave mesto wifi neprevádzkuje. „Zatiaľ sme nad tým neuvažovali. V centre na námestí je wifi zóna, ktorú poskytuje súkromná spoločnosť," povedal hovorca Myjavy Marek Hrin.
V Dubnici nad Váhom mesto o zriadení wifi zóny neuvažuje. Podľa hovorcu mesta Juraja Džimu sa v iných mestách podobné projekty neosvedčili. „Mesto má záujem investovať skôr do dôležitejších projektov, ako je e-Government, ktoré bude môcť využívať široká verejnosť. Okrem toho, verejne prístupný internet mesto zriadilo v mestskej knižnici a v centre neziskových organizácií," dodal Džima.
V Novej Dubnici funguje internet už dva roky
V Novej Dubnici funguje wifi v centre mesta na Mierovom námestí už dva roky. „Pripojenie je obmedzené veľkosťou presurfovaných dát, sú zablokované škodlivé stránky, čo v podstate platí pre všetky free zóny. Počet pripojených ľudí v jednom časovom okamihu je neobmedzený. Náklady mesta na prevádzku sú zhruba 50 eur," povedala Magdaléna Švančarková.
V Bánovciach nad Bebravou mesto pripojenie na internet neponúka. Spoliehajú sa na súkromné podniky, kaviarne, ktoré wifi pripojením čiastočne pokrývajú centrum mesta. „Zo strany občanov sme nezaregistrovali žiadnu požiadavku na free wifi zónu, preto sme to ani neriešili," povedala hovorkyňa Bánoviec nad Bebravou Ingrid Mozolová.
V Tepliciach je limit dve hodiny
Trenčianske Teplice ako kúpeľné mesto poskytujú pripojenie pre návštevníkov v centre mesta od Kúpeľného námestia od hotela Pax po hotel Slovakia. Pripojených môže byť naraz 50 ľudí maximálne dve hodiny.
„Toto obmedzenie je typické pre verejné siete, aby neboli využívané účastníkmi ako hlavné pripojenie, atak nevyťažovali hot spot pre vlastné účely na úkor návštevníkov, pre ktorých je určený.