NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Londýnska kapela The Great Malarkey absolvovala na Slovensku trojdňové benefičně turné. Počas neho odohrala koncerty v Novom Meste nad Váhom, v Galante a v Bratislave. Úspešných Londýnčanov pritiahol na novomestskú pôdu Milan Štefánik z Občianskeho združenia Milan Štefánik pri ústavoch pre mentálne postihnutých.
O bláznivej britskej kapele nám viac prezradila jej speváčka, gitaristka a textárka Alex Ware.
Členovia kapely pochádzajú z londýnskej štvrte, v ktorej Alfred Hitchcock začal natáčať svoje prvé horory. Ovplyvnilo to vašu tvorbu?
- Hitchcockove horory priamo našu tvorbu neovplyvnili. Ale keďže pochádzame z východného Londýna, ovplyvnil nás život ľudí v tejto časti hlavného mesta Veľkej Británie. V tejto časti Londýna sa nežije naozaj v rukavičkách. Píšeme o životných skúsenostiach i o tom, čo sme prežili. Texty sú založené na príbehoch a nechýbajú v nich ani nočné mory alebo pocity strachu počas noci.
Sedemčlenná kapela na pódiu sa bežne nevidí. Musí si sadnúť ľudsky i hudobne. Ako sa vám to podarilo?
- Ale ved my sa stále hádame a bojujeme (smiech). Dokážeme sa spolu poriadne odviazať a baviť. Sme rovnako neskrotní a hudba nás baví. Je nás sedem a máme veľa podnetov. Hoci má každý trošku iné cítenie, nikdy nepovieme, to sa nedá. Každý dá do hudby niečo svoje a vždy prinášame niečo nové. To nás spája.
Na Slovensko ste prišli pomôcť postihnutým deťom v rámci benefičnej akcie Chyťme sa za ruky. Aká je situácia v tomto smere vo Veľkej Británii?
- Obyčajní ľudia veľmi podporujú charitatívne akcie. Veľkú radosť mala naša bubeníčka Joni Belaruski keď zistila, že si v Londýne kúpila tričko a jeho kúpou podporila finančne postihnuté deti. S vládou je to zložité.
Vaša hudba má silné balkánske prvky. Čím vás balkánska hudba priťahuje?
- Mocné emócie. Pred pár rokmi sme stretli kapelu, ktorá hrala hudbu z tejto oblasti. Veľmi sa nám to páčilo a postupne sme zaraďovali tieto hudobné prvky do našej tvorby. Sme ovplyvnení balkánskou dychovkou, ale aj punkom, ska, temným blues i kabaretom. Náš gypsy folk punk je širokým spektrom hudobných štýlov. Mňa veľmi ovplyvnil môj starý otec, ktorý bol jazzovým hudobníkom. Veľa som sa od neho naučila.
Kapela ponúka dokonalý hudobný koktail. Odzrkadľuje ho aj zaujímavá kombinácia nástrojov.
- V kapele, ktorá vznikla v roku 2010, máme naozaj nástrojov neúrekom. Netradičná je najmä ich kombinácia. Ja hrám na gitare a spievam, Owen Evans hrá na banjo, trombón i gitaru.Basgitaru má v rukách Ivo Romalho a za bicími a perkusiami sedí bubeníčka Joni Belaruski. A teraz tá kombinácia s dychovými nástrojmi: Julie Wilhelm hrá na lesný roh a Oscar Whight na trúbku. A nechýbajú ani sláčiky. Aidan Banks je vynikajúci huslista.