TRENČIANSKE TEPLICE. Porozbíjané okná, opadaná omietka. Hrdzavé zábradlia a schodisko, z ktorého vyrastá strom. Liečebný dom Machnáč, národná kultúrna pamiatka, pýcha československej funkcionalistickej architektúry, má najlepšie časy dávno za sebou.
Od roku 2008 zmenila budova majiteľa až trikrát, momentálne figuruje ako vlastník spoločnosť Allmond LLC., z amerického štátu Kentucky.
Podľa vyjadrenia primátora Trenčianskych Teplíc Štefana Škultétyho boli v minulosti pokusy o rekonštrukciu tejto budovy neúspešné. „Všetci potenciálni investori odstúpili od zámeru z dôvodu stanovísk Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne. Požiadavky pamiatkarov nebol žiaden investor schopný dodržať." Ďalší osud tejto budovy vidí Škultéty veľmi pesimisticky.
„Je to neuveriteľná škoda, ale osud tejto budovy stojí a padá na rigidnom postoji pamiatkarov," dodal. Podľa neho by mal štát využiť predkupné právo, ktoré zo zákona má a pamiatku opraviť podľa vlastných predstáv.
Pamiatkari: V boji o záchranu sme osamotení
Osud budovy trenčianski pamiatkari pozorne sledujú. Objekt je nevyužívaný viac ako dvanásť rokov. Pri každej obhliadke zisťujú výraznú devastáciu interiéru.
„Všetko čo sa dalo, je rozkradnuté a porozbíjané, zničené sú aj všetky architektonicky cenné prvky," hovorí Soňa Lackovičová z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne. Vandali porozbíjali všetky pôvodné umývadlá, ukradli aj mosadzné sifóny a točky, mosadzné zábradlia, liatinové radiátory okrem tých, ktoré sú zaliate do betónu. Dokonca povytŕhali svietidlá a lustre, porozbíjali dvere so sklenými farebnými výplňami.
Do miestností prší, pretože balkónové dvere a okná sú pootvárané alebo porozbíjané. „Žiaden z doterajších vlastníkov nebol schopný zabezpečiť objekt tak, aby sa doň voľne nedostali nepovolané osoby," hovorí Lackovičová.
Aj z tohto dôvodu pamiatkari odporučili zabezpečiť stálu 24-hodinovú ochranu majetku, čo však majitelia pre nedostatok financií neboli ochotní realizovať.
Problém so záchranou objektu brzdia aj súdne spory. Jeden z bývalých vlastníkov predložil zámer obnovy liečebného domu. Plánoval ho ale rozšíriť a prestavať tak, že to bolo z hľadiska ochrany pamiatkového fondu neprípustné. Konanie stále nie je ukončené, čaká sa na rozhodnutie Najvyššieho súdu.
Ďalší majiteľ
Medzičasom však Machnáč znovu zmenil vlastníka. Majiteľom je firma sídliaca v štáte Kentucky, USA a pamiatkari musia hľadať oprávnenú osobu, s ktorou by mohli o ochrane kultúrnej pamiatky rokovať.
„Žiaľ, pamiatkari a organizácie zaoberajúce sa zachovaním kultúrneho dedičstva ostávajú v tejto snahe osamotení. Mesto Trenčianske Teplice sa žiadnym spôsobom nepodieľa na ochrane a zveľaďovaní Machnáča, hoci zákony im to umožňujú," dodala Lackovičová.
Rusi a Mečiar
Otázna je aj budúcnosť ďalších kúpeľných domov v Trenčianskych Tepliciach.
Diana, Savoy a Slávia boli odkúpené ruskými investormi a pripravuje sa projekt na ich revitalizáciu. „Už prebiehajú konzultácie medzi investorom a naším stavebným úradom," povedal primátor Teplíc Štefan Škultéty.
Salvator a Lipa sú vo vlastníctve firiem ovládaných Vladimírom Mečiarom mladším. V minulosti sa pre média vyjadril, že by sa z nich mali stať luxusné štvorhviezdičkové hotely.
„Hotel bude v štýle našej práce, ktorá znamená komfort a pohodu pre hostí tak, aby pod jednou strechou získali všetko, čo si budú priať," vyhlásil v roku 2007 spolumajiteľ Lipy Vladimír Mečiar mladší.
TEPLICKÝ PARNÍK
Liečebný dom Machnáč patrí medzi vrcholné diela európskeho funkcionalizmu, bol pýchou československej modernej architektúry. Jeho autorom je pražský architekt Jaromír Krejcar. Pôvodne Masarykov liečebný dom pre nemocenskú poisťovňu súkromných úradníkov a zriadencov otvorili v roku 1932. Budova svojím tvarom pripomína parník: zaoblené rohy, terasy ako paluby, balkóny ako lodné mostíky. V roku 1969 ho zaradili do prvého Súpisu pamiatok na Slovensku. Národnou kultúrnou pamiatkou je od roku 1995. Výnimočnú stavbu zaradili do prestížnej svetovej publikácie Phaidon of World Architecture.