TRENČÍN. Do deviateho ročníka celoeurópskeho projektu s cieľom upozorniť na význam literatúry čítaním na netradičných miestach sa zapojilo 75 miest z 13 krajín.
Prostredníctvom Verejnej knižnice M. Rešetku medzi nimi opäť nechýbal ani Trenčín.
Zážitok z večernej púte za súčasnými európskymi dielami čitateľom pod holým nebom sprostredkovali herečka Ida Rapaičová a spisovatelka Margita Ivaničková.
Tanec na detskom parkete
Duo umelkýň s blízkym vzťahom k trenčianskemu regiónu sa na verejné čítanie s prezentáciou vlastnej tvorby podujalo vo dvore knižnice.
M. Ivaničkovej, ktorá popri písaní prekladá belgickú frankofónnu poéziu, organizátori z ponúkaných titulov symbolicky vybrali poviedku Autobus 88 od Belgičanky Anneliese Verbeke.
Ide o opis rannej situácie ženy, ktorá sa zobudí v cudzom tele, v cudzom byte a v inom meste.
Trenčianska rodáčka na margo Noci literatúry priznala, že podobné podujatia sú síce milé, no intimitu s tvorcom, jeho myšlienkami a emóciami vyznáva radšej v súkromí.
Najradšej pritom tancuje na detskom parkete. „Publikujem v detských časopisoch, ale nemusím sa podpisovať. Veľmi mi to vyhovuje, pretože pokiaľ človek píše anonymne, dáva mu to nepredstaviteľný pocit slobody, krídla, autenticitu," prezradila dlhoročná porotkyňa celoslovenskej literárnej súťaže Jozefa Braneckého.
Po hudobnom intermezze skupiny 3D band vstúpila I. Rapaičová do Sveta podľa Sašu Kozaka.
Humorný román moldavského autora Iuliana Ciocana zapĺňajú prototypy ľudí žijúcich v postkomunistických krajinách, ktorých charaktery sú deformované spoločenskými apolitickými zmenami.
Len talent nestačí
Počas kariéry si vraj pri interpretácii literárnych textov nemohla moc vyberať.
„Som profesionál, musela som spracovať, vedieť interpretovať a splniť požiadavky všetkých a na všetko. Bola to krutá škola, ale dobrá škola. Myslím si, že profesionál, to je predovšetkým zodpovednosť, serióznosť a dôslednosť v prístupe k svojej robote.
Kedysi mi riaditeľ Slovenskej filharmónie povedal, že každé umenie je predovšetkým dobre zvládnuté remeslo. To isté podľa mňa platí aj pre hovorené slovo a herectvo," mieni vyučená klaviristka.
Ako dodala, najviac obľubuje spisovateľov, ktorí v sebe nosia, resp. nosili hudbu, napríklad Alessandra Baricca či básnika Milana Rúfusa.