Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor

E. T. mimozemšťan priletel až päť rokov po Majke z Gurunu

Herec Matej Landl sa stal kozmonautom už ako štrnásťročný. V roku 1977 letel v rakete MRK.

S mamou - herečkou Evou LandlovouS mamou - herečkou Evou Landlovou(Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

Herec Matej Landl sa stal kozmonautom už ako štrnásťročný. V roku 1977 letel v rakete MRK, s ktorou na Zemi pristála mimozemšťanka Majka z planéty Gurun.

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Osudy detských hereckých hviezd bývajú rozmanité. Aj cesty hlavných postáv populárneho televízneho seriálu Spadla z oblakov boli protichodné. Majka, ktorú stvárnila Zuzana Pravňanská, žije v Bratislave v znamení zložitého a pohnutého osudu.

Živila sa ako čašníčka v čínskej reštaurácii, ale aj ako predavačka v potravinách. Za pultom ju dnes už nikto nespoznáva. Z Karola Čutku (Matej Landl), ktorý bol v seriáli srdcu mimozemšťanky najbližší, je dnes populárny slovenský herec. Počas natáčania mal štrnásť rokov a dodnes na zážitky nezabúda. Počas návštevy Nového Mesta nad Váhom sa s nimi ochotne podelil.

Filmové skúsenosti ste mali už pred natáčaním seriálu Spadla z oblakov.

- Od svojich desiatich rokov som účinkoval v rôznych televíznych inscenáciách. V roku 1976 som účinkoval vo filme Prázdniny u starej mamy, ktorý nakrútil počas leta v Iľanove režisér Dušan Kodaj. Na jeseň toho istého roku som nakrútil ďalší film, z ktorého názvu sa všetci smejú, ale on sa naozaj volal Kamarátka Šuška. Zdôrazňujem, Šuška bola veverička a nebol to prvý slovenský erotický film (smiech). Tam som hral hlavnú postavu pytliaka. Mal som vtedy trinásť rokov, natáčali sme šesť týždňov vo Vrátnej doline.

V roku 1977 už prišiel slávny seriál Spadla z oblakov.

- Ešte predtým som sa objavil v populárnom seriáli Rachotilkovia, ktorý sme začali nakrúcať v januári 1977. Preto som sa nezúčastnil konkurzu do seriálu Spadla z oblakov, ktorý sa uskutočnil vo vtedajšom Gottwaldove. Jedna pani tajne zobrala dvadsaťminútový filmový kotúč filmu Kamarátka Šuška a časti, kde som účinkoval, pustila režisérovi Radimovi Cvrčkovi na konkurze v Gottwaldove. Na základe toho ma do seriálu vzali.

MATEJ LANDL

Slovenský herec, narodil sa 12. júna 1963 v Bratislave. Je absolventom Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Bol členom Martinského divadla a od vzniku Divadla Astorka – Korzo 90 v Bratislave účinkuje na jeho doskách. Populárnym hercom sa stal už v detskom veku predovšetkým vďaka hlavnej chlapčenskej postave v seriáli Spadla z oblakov. Výraznú detskú postavu si zahral v komédii Nekonečná, nevystupovať. Vo svojej kariére si zahral v desiatkach filmov, inscenácií a seriálov. V posledných rokoch hral napríklad vo filmoch Polčas rozpadu a Občiansky preukaz, či seriáloch Susedia, Keby bolo keby, Panelák, Mesto tieňov, Tajné životy, Ako som prežil, Dr. Ludsky i Horná Dolná. Žije v Bratislave, je druhýkrát ženatý a má dvoch synov.

Počas nakrúcania sa stretlo veľa detských hereckých hviezd. Vy, v roli Majky Zuzana Pravňanská, ale aj ďalší z partie kamarátov Michal Suchánek, Svetlana Majbová či Karol Polák mladší. Poznali ste sa už predtým?

- Z tých detských postáv som dovtedy vôbec nepoznal Lubora Čajku i Romana Kudrnu, ktorí prešli cez konkurz. Michal Suchánek hrával už predtým, v detských filmoch hrával predtým už aj Pavol Lazar. Ale okrem Karola Poláka mladšieho som sa s nikým z ostatných účinkujúcich detí osobne dovtedy nepoznal.

Vy ste v tom čase boli žiakom základnej školy. Bol to určite veľký zásah do života.

- Mal som v škole individuálny študijný plán podobný vysokoškolákom. Ja som druhý polrok ako ôsmak a prvý polrok ako deviatak v podstate do školy vôbec nechodil. Mal som skvelých rodičov, ktorí ma držali nakrátko a vysvetľovali mi, že mám stále nad sebou Damoklov meč. Ak by sa mi bol zhoršil priemer známok nad 1,5, rodičia by mi boli nakrúcanie zakázali. Zo školy ma vtedy muselo uvoľňovať až ministerstvo školstva, keďže išlo takmer o celý rok školskej absencie na vyučovaní. Po každých dvoch mesiacoch som mával komisionálne skúšky.

V seriáli ste sa stali hviezdou, prospech ste si preto určite museli udržať tiež výborný.

- Paradoxne som sa lepšie učil, keď som nakrúcal. Veľmi dobre som si uvedomoval, že musím poriadne zabrať. Medzi pauzou v nakrúcaní som bol týždeň v Bratislave a vôbec som vtedy nevyšiel z domu. Učil som sa denne šesť – sedem hodín. Už ma aj mama vyháňala von, taký som bol bledý. Bral som to naozaj zodpovedne.

Ako dlho vlastne trvalo celé natáčanie seriálu?

- V seriáli som mal presne 104 filmovacích dní. Spolu sa to točilo celý rok, boli dni, keď sme museli čakať na vhodnejšie počasie. Štyri mesiace sme boli v Tatrách, dva mesiace v zatopenom lome pri dedinke Drisice i vo Vyškove. Keď som po prvýkrát videl seriál, povedal som si jediné: je to úžasné. Napokon aj E. T. mimozemšťan sa natočil až sedem rokov po nás.

Na tú dobu bol obľúbený seriál plný výborných trikov.

- Filmové štúdio Gottwaldov bolo prelomové a nadčasové možno až v rámci európskeho filmu. Veď oni natáčali už trikové filmy Karla Zemana. Celé natáčanie mali geniálne premyslené. Ľudí, ktorí mali na starosti triky, vítali aj v USA, kde využívali ich skúsenosti.

spadlazbolakovdva_res.jpg
Majka z Gurunu Seriál má veľkú popularitu dodnes.
FOTO: ARCHÍV MŠ

Majka z Gurunu chodila aj po vodnej hladine.

- Voda v zatopenom lome mala hĺbku šesť metrov. Dva centimetre pod vodou už začínala veľká železná konštrukcia z lešenárskych trubiek ukotvená až na dne. Nebolo ju vidno, kovová lavička pod hladinou, po ktorej Majka chodila, bola natretá farbou zhodnou s farbou ako voda jazera.

Majka aj vy ste v seriáli aj lietali v rakete.

- Bola tam vysokozdvižná konštrukcia a na lanách zavesená železná trojuholníková plošina. Z nej viseli milimetrové lanká, ktoré boli pripevnené k našim celotelovým kombinézam. A my sme na nich boli zavesení. Zvíhali nás cez kladku. Točili sme aj v Barrandovských trikových ateliéroch. Aj let raketou bol natočený ako dvojexpozícia. Na plátno za nami sa premietala krajina, nad ktorou sme leteli. Každý záber bol točený iným trikom.

Mnoho školákov bolo vtedy do Majky z Gurunu zaľúbených. Medzi vami bol aký vzťah?

- Veľmi dobrý. Celá partia na nakrúcaní bola vynikajúca. Ja som bol zo všetkých najstarší, brali ma ako staršieho brata. Keď sme začali nakrúcať, mal som štrnásť. Pri poslednej filmovej klapke už pätnásť rokov. Vyvádzali sme rôzne pestvá. Na starosti nás mala pani Harapátová, ktorá z nás skoro ošedivela. Ale to bola úplne iná doba v porovnaní s tým, čo dnes vyvádzajú školáci. Drogy a podobné svinstvá, také niečo vtedy neexistovalo. Akurát sme tajne skúšali fajčiť a dali si cigaretku. Žiaden veľký problém sme za ten rok ale nevyrobili.

Stretávate sa dnes s ostatnými detskými predstaviteľmi?

- Vôbec nie. Z detskej hereckej éry som v kontakte a stretávam sa akurát s Katkou Zatovičovou, tá ale v seriáli Spadla z oblakov neúčinkovala. Dnes žije v Prahe a dodnes si hovoríme brat a sestra, je medzi nami doslova súrodenecký vzťah. Skvelá bola v seriáli Leto s Katkou, zahrali sme si spolu napríklad v Rachotilkoch.

Pozriete si seriál Spadla z oblakov, keď ho reprízujú na televíznych obrazovkách?

- Teraz už ani nie. Videl som to asi tisíckrát (úsmev). Mám to doma, všetkých trinásť dielov, na DVD-čkach. Moji synovia to všetko videli, ale že by to pozerali každý druhý mesiac, to tiež nemôžem povedať. Je to milé spätne sa vidieť, veď som mal vtedy štrnásť rokov.

Ako to brali vaši spolužiaci v škole, okolie. Zažili ste aj závisť?

- Ja som typ človeka, ktorý hľadá v každom inom človeku pozitívne veci. Negatívne stránky sa snažím vidieť čo najmenej. Človeka treba posudzovať podľa toho, čo sa mu v živote podarilo, nie podľa toho, čo nezvládol. Potom sa žije ľahšie. Závisť, ak vôbec nejaká bola, som sa snažil nevidieť. Pamätám si, že moji spolužiaci boli veľmi prajní. Boli sme radi, že sa môžeme kamarátiť. Oni so mnou a ja s nimi. A nikdy na mňa nezanevreli a neodsunuli ma iba preto, že som televízna hviezda. Mal som zo spolužiakov zo školy vždy iba dobrý pocit.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Gambrinus si už v plastovej fľaši nekúpite

„Riadime sa zdravým rozumom,“ hovorí Mária Dzureková, brand manažérka značky Gambrinus a odpovedá na najčastejšie otázky zákazníkov.

Zlodejovi našli pri krádeži drogy

Mladý muž mal pri sebe 23 dávok.

Ilustračné foto.

Pre sociálne slabých vyzbierali v Trenčíne 220 bicyklov, kolobežiek a odrážadiel

V Trenčianskom obchodnom centre bola charitatívna zbierka.

Ilustračné foto.

Podgurážená vodička skončila v plote

Žene hrozí trest odňatia slobody až na rok.

Foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Trenčíne bola hospitalizovaná pacientka s podozrením na koronavírus

V súvislosti so šírením nebezpečného vírusu po Európe vo štvrtok zasadne Bezpečnostná rada štátu.

AKTUALIZOVANÉ 12:34

Výsledky sú negatívne, žena v nemocnici v Trnave nemá koronavírus

Žena sa vrátila z Talianska.

Nočná dráma v Trenčíne. Plačúce dieťa ratovali susedia, policajti, hasiči, záchranka aj sociálka

Krátko po polnoci zavolala mestskú políciu obyvateľka ulice M. Bela v Trenčíne, že v susednom byte už dlhšiu dobu plače malé, asi polročné dieťa a jeho rodičia zrejme nie sú doma.

V Ružomberku hospitalizovali kamionistu s podozrením na koronavírus

Doposiaľ dostupné výsledky vyšetrení nepotvrdili prítomnosť bežného chrípkového vírusu.

Už ste čítali?

Voľby 2020