TRENČÍN. V blízkosti rodinných domov na Soblahovskej ulici pribudnú nové hracie automaty. Majú byť súčasťou kaviarne a nahradiť terajšie potraviny Coop Jednota.
Ľudia z okolia sú proti otvoreniu ďalších prevádzok s hazardnými hrami. „Je to len prostriedok na obohacovanie sa niektorých jednotlivcov na úkor života iných a ich rodín," hovorí Hana z Trenčína.
Mesto nemá na obmedzenie hazardných hier dosah
Mesto nemá žiadne platné nariadenie, ktorým by mohlo podobné prevádzky zakázať. Podľa niektorých ľudí by podobný zákon obmedzoval slobodné podnikanie. „Pokiaľ sa tam herňa uživí a nebude nepriaznivo ovplyvňovať okolie, tak nech tam je hoci aj megakasíno.Obmedzovať slobodné legálne podnikanie by bolo väčším zločinom," myslí si Ivan z Trenčína.
Ľudia sa ale zhodujú na nadbytku herní a automatov v Trenčíne. Momentálne je v meste 29 herní a 40 prevádzok s výhernými automatmi. Stále rozšírenejšie sú aj automaty s videohrami. Kým počet výherných automatov postupne klesá, videohier je stále viac.
Poplatky majú byť prínosom pre mesto
V prospech herní majú hovoriť novovzniknuté pracovné miesta a poplatky, ktoré musia odvádzať mestu.
Ľudia ale nesúhlasia. To, čo mesto takýmto spôsobom získa, budú vraj musieť zaplatiť späť.
„Osobne mi to neprekáža, ale vadí mi, že tam veľa ľudí stratí zdravý rozum a potom sa im musíme všetci skladať na liečenie. Niekto si povie - však poisťovne preplatia, ale z koho peňazí?" pýta sa Gabika z Trenčína.
Proti herni len petícia
Jediným dostupným spôsobom, ako obmedziť hazardné hry v meste, je petícia. Aby bola platná, muselo by ju podpísať 30 percent občanov nad 18 rokov. V Trenčíne to znamená viac ako 10-tisíc ľudí. Petíciu vytvorili napríklad vo Zvolene a menších mestách ako Podolínec, Dobšiná či Sabinov.
Hazard zakázali aj na Spiši
V Spišskej Belej na základe petície prijali nariadenie o zrušení herní. S iniciatívou prišli obyvatelia, ktorí nechceli prijať otvorenie novej herne na veľmi frekventovanej ulici. Hazardné hry sú vraj oveľa väčším a komplexnejším problémom než ľudia predpokladajú.
„Problematika je zložitejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. Závislí sa hazardu nevzdajú. Keď nie v našom meste, tak pôjdu do susedného, keď nie do legálnej, tak do nelegálnej prevádzky a to nespomínam hazard po internete," povedala Marta Bujňáková zo Združenia miest a obcí Slovenska.
Riešenie by muselo podľa nej zahŕňať aj prevenciu a výchovu voči hazardu.
Autor: Dora Briestenská