TRENČÍN. V rebríčku transparentnosti sú zastúpené aj dve mestské firmy z Trenčína. Trenčianska parkovacia spoločnosť, ktorej stopercentným vlastníkom je mesto Trenčín obsadila z 81 hodnotených firiem 52. miesto. Trenčianske vodárne a kanalizácie skončili horšie, patrí im až 73. priečka.
Trenčianska parkovacia spoločnosť bola založená v roku 2009 a jej jediným akcionárom je mesto Trenčín. V meste prevádzkuje parkovacie miesta.
Má jedného stáleho zamestnanca, ktorého prácou je údržba a opravy parkovacích automatov a tiež výber a spracovanie hotovosti za parkovanie. Vo výročnej správe za rok 2013 uvádza zisk takmer 40-tisíc eur.
Nedostatkami sa bude mesto zaoberať
V hodnotení Transparency International má najväčšie nedostatky vo firemnej etike, transparentnosti v personálnych záležitostiach. Firma nereagovala na email občana o negatívnej skúsenosti s ich zamestnancom, chýba jej tiež antikorupčný program.
„Táto mestská spoločnosť sa umiestnila niekde v strede rebríčka. Nedostatkami i ďalším fungovaním parkovacej spoločnosti sa budeme určite zaoberať," povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.
Vodárne a kanalizácie sú na chvoste
Trenčianske vodárne a kanalizácie vlastnia mestá a obce okresov Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Myjava. Predsedom predstavenstva je primátor Trenčína Richard Rybníček, podpredsedom primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský.
Nulové hodnotenie v rebríčku transparentnosti majú vodárne v kategórii verejného obstarávania a majetku a tiež v dotáciách. Odpovede na otázky z týchto oblastí nesprístupnili.
Nízke hodnotenia majú aj v personálnej oblasti - na stránke firmy chýbajú údaje o menách členov predstavenstva a dozornej rady, ich životopisy či informácie o platoch.
„Od roku 2014 sa sústredíme v prvom rade na stabilizáciu našej spoločnosti v súvislosti s jej novou pozíciou ako prevádzkovateľa vodovodnej a kanalizačnej siete, ktorá je v našom majetku.
Spoločnosť prechádzala v uplynulom období rozsiahlou transformáciou, ktorá si vyžaduje aj nové procesy a pravidlá v oblasti jej transparentnosti a zverejňovania informácií. Tejto oblasti sa určite budeme v dohľadnej dobe intenzívnejšie venovať," reagovala hovorkyňa TVK Zdenka Pepelová.
Dobré pravidlá pomáhajú
Štátne, mestské a župné firmy hospodária každoročne s majetkom v miliardách eur. Hodnotenie a uskutočnilo počas marca a apríla.
Čím vyššie je spoločnosť v rebríčku umiestnená, tým je v nej menší priestor pre korupciu a netransparentnosť. „V žiadnom prípade sa vysoko otvorená firma nedá označiť za nekorupčnú, a naopak. Dobré formálne pravidlá spravidla vedú k nižšej korupcii, ale na sto percent jej menší rozsah negarantujú," uvádza Transparency na stránke projektu.