Funkčný vzor elektrického pásového vozidla predstavili v piatok študenti Trenčianskej univerzity.
TRENČÍN. Študenti fakulty špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity postavili funkčný vzor pásového elektrického mini vozidla. Špeciálne vozidlo je určené prevažne na hospodárske účely. Má pásový podvozok, ktorý sa používa do ťažkého terénu. Jeho výhodou je aj malý tlak na pôdu. Prvotný nápad skrsol v hlave študenta Daniela Siekelu pri úvahách nad témou diplomovej práce. „Chceli sme vytvoriť kategóriu vozidiel, ktorá neexistuje. Niečo, čo má reálny význam a čo ľudia naozaj využijú,“ hovorí Siekela. Oficiálne vozidlo predstavia na tohto týždňovom strojárskom veľtrhu v Nitre. „Čakáme na reakciu ľudí, a podľa toho budeme vedieť, kam sa uberať vo vývoji. Máme v hlavách aj iné koncepty, uvidíme podľa finančnej stránky, aké sú možnosti,“ povedal. Vozidlo je poháňané dvoma elektromotormi, každá strana má samostatný pohon. „Keď používame dva motory, využitie energie je veľmi efektívne s tým, že ju prerozdeľujeme medzi jednu alebo druhú stranu,“ vysvetlil Siekela.
V garáži boli každý deň
Vozidlo má široké možnosti využitia. „Môžete na ňom odviezť drevo, pokosiť trávnik, obrobiť pole, je veľa možností a spôsobov, na ktoré sa dá využiť,“ hovorí spoluautor projektu Dominik Malec. Samotný návrh vozidla má rok a pol, výroba trvala tri - štyri mesiace. Nebolo to jednoduché. „Museli sme meniť 3D návrhy, pretože niektoré súčiastky neboli úplne presné. V garáži sme posledné týždne pracovali v podstate každý deň,“ dodal Malec.
Ivan Kopecký, zástupca vedúceho katedry špeciálnej techniky a odborný konzultant projektu hovorí, že študenti ho s projektom postavili pred hotovú vec. „Prišli za mnou, že kúpili štvorkolku a chcú na nej robiť prestavbu. Navrhol som, aby prišli s niečím originálnym, tak sme sa dohodli na elektrickom pohone a pásovom podvozku,“ hovorí Kopecký. Postup spolu konzultovali a z pôvodnej štvorkolky zostal len predný kryt a nosič batožiny.
Šanca na prípadnú sériovú výrobu podľa Kopeckého existuje. „V prípade, že by sa spravil prototyp, odstránili by sa drobné závady, tak to má šancu,“ povedal. Výhodu tohto vozidla vidí predovšetkým v jeho ekológii. „Má ekologický pohon, ktorý nezamoruje okolie, nemá v sebe žiadne olejové náplne, ktoré môžu v prípade havárie zamoriť okolie,“ dodal Kopecký.
Rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik sa o budúcnosť študentov nebojí. „Keď dokážu konštruovať, byť inovatívny, pracovať s vývojom, nemali by mať problém s uplatnením na trhu práce. Sú žiadaní aj firmami, pretože majú odbornú prax už počas štúdia, pri diplomových prácach,“ povedal.
Za projekt získali študenti ocenenie KIA Inovation Awards, a okrem peňazí na konštrukciu vozidla dostali úspešní študenti od automobilky po skončení štúdia aj pracovnú ponuku.